20 Haziran 2007

doğalgaz projelerinin oda onayından geçme

sevgili arkadaşlar trakya bölgesinde doğalgaz projelerinin oda onayından geçmesi için uğraş vermekteyiz.

bunu başarmış bölgeler var.doğalgaz proje askeri ücret içinodadan bazı bilgiler aldım ama aklım karıştı.

acaba projesini oda onayından geçiren arkadaşlar,doğalgaz projesi için ne kadarlık fatura kesiyor ve nekadar vize bedeli ödüyor.bilgi verirseniz sevinirim.

iyi çalışmalar

 20 Haziran 2007

370 + KDV


20 Haziran 2007

Masallah!!!


20 Haziran 2007

arkadaslar neden oda onayı ben onu anlamadım? ben yenı mezun bır mamıne muhendısı olarak bana sureklı sorun cıkartan ve bana yetkı vermek ıcın benı 5 aydır oyalayan daha zıyadesı yetkı aldıktan sonrabıle benım belgemın gelmesını bır ıkı ay kadar zaman zarfında yapan makıne muhendıslerı odasına ben neden paroje onay bedelı yatırarak kendıme kulfet getıreyım? bence makıne muhendıslerı odası gorevını yerıne getırmıyor aksıne yenı mezun makıne muhendısı arkadasların ozellıkle mekanık tesısat alanına yonelmemesı ıcın elınden gelenlerı ardına koymuyor. ben bu mmo onayına cok karsıyım oda bıze yaptıgı bu engellerı kaldırmadanda odaya kesınlıkle sıcak bakmayacagım. Saygılar...


20 Haziran 2007

ÇOK HAKLISIN BEN DAHA ÖNCE TEKNİK GÖREVLİ OLARAK ÇALIŞTIM ODA DA SIRF MÜHENDİSLERE EZİYET OLSUN DİYE YAPILMIŞ Bİ YER.. MİTİNGLERDE EŞİTLİKTEN BAHSEDERLER 2002 VE SONRASI MEZUNLARI MEKANİKTESİSAT  KURSUAN ALMAZLAR BİZDEN ÖNCEKİLER ÇOKMU İYİ BİLİYOR TESİSATI HATTA 30 SENE BU İŞİN İÇİNDE OLANLARI BİLE 2002 DEN SONRA ÜYE OLDU DİİYE STAJ BASKISI YAPIYORLAR


21 Haziran 2007

bende 2002 sonrası odaya kayıtlı olduğum için makina müh. seçme amacım olan mekanik tesisat işlerini yapabilmek için bir sene staj yapmak zorundayım.ben üniversite okumaya başlarken böye bir zorunluluk yoktu, zaten belgeli bir mühendisin yanında 1 sene staj yapmak çook zor (veya para kazanmadan ) olduğu düşünülürse mağduriyetimiz anlaşılır.bizler bununla ilgili baskı yapmalıyız odamıza,ancak yanlış bir uygulama nedeniyle de odayı topyekün itham etmek biraz pireye kızıp yorgan yakmak olmaz mı?
21 Haziran 2007

beyler sitemlerinizi anlıyorum ama oda olmasa özellikle serbest çalışan mühendisler para kazanamazlar.

ayrıca makine mühendisi ürettiği bir projeyi oda onayından geçirmek zorundadır.

bazı bölgelerde yapılan oda onayı şartı gaz dağıtım şirketinden de arandığını biliyorum.

acaba doğalgaz projesi çizimi askeri ücreti nekadar.155 ytl dendi ve bana düşük geldi .ve oda nekadar vize ücreti alıyor.bilgilendirirseniz sevinirim.

 
06 Aralık 2007

makine mühendisi ürettiği bir projeyi oda onayından geçirmek zorundadır. bu doğalgaz için değil. ve olmamalıda odanın belirlediği ucretler var faturalandırma konusunda. daireiçi 80 ytl kolon daire bası 50 ytl o civar bişi bu tamamen firmaları bitirmek demek bun akimse onay vermez . diyelim 10 dairelik kolon ve bir daireiçi tesisat yaptık bunu 580 ytl faturalandırmalısın. bunun % 40 vergiye %4 odaya gider  . firmalar bunun altından kalkamaz buda bizlerin yvsyvs kendimizi kapı dışında bulmamız demektir. cunku firmalar dogalgaz işinden çekilirler.ve haklılarda. mmo amacı tamamen duygusal. böle birşeyede ne yetkisi var nede hakkı.


06 Aralık 2007

mkmerhan yazdı:

beyler sitemlerinizi anlıyorum ama oda olmasa özellikle serbest çalışan mühendisler para kazanamazlar.

ayrıca makine mühendisi ürettiği bir projeyi oda onayından geçirmek zorundadır.

bazı bölgelerde yapılan oda onayı şartı gaz dağıtım şirketinden de arandığını biliyorum.

acaba doğalgaz projesi çizimi askeri ücreti nekadar.155 ytl dendi ve bana düşük geldi .ve oda nekadar vize ücreti alıyor.bilgilendirirseniz sevinirim.

 

Oda olmasa serbest çalışan mühendisler para kazanamaz demişsin ama ben bu sözüne katılmıyorum. Bundan 6 sene öncede oda vardı ama ülke ekonomisi düzgün olmadığı için mühendisler ya işsiz yada asgari ücretin 1/3'ü maaşla sigortasız çalışıyorlardı. İkinci olarak MMO bana layık gördüğü maaş 1150 YTL BRÜT yani işveren yasal kesintileri (ssk, stopaj... vs) yaptıktan sonra kalacak olan rakam 600 YTL civarı nerdeyse asgari ücret. Sanırım piyasa şartları yeri geldiğinde MMO'dan daha fazla düşünüyor.

Esasına bakılırsa ben bu tarz kurumların tekelleştirimesine karşıyım. MMO ve TMMOB gibi aşdeğer uzmanlık alanlarında yetki veren en az 2 tane daha kurum olmalı. Mezun mühendislerde bu üç kurumdan en az birine üye olmalı bakın bakalım işin içine rekabet girince kalite nasıl artıyor.
07 Aralık 2007

YA nedir ALLAH aşkına bu.

yok vize parası yok bilmem ne KURS parası.yetmemiş şimdide doğalgaza gözlerini dikmişler.

bu nasıl bir meslek odasıdır.üyelerinin sırtına kene gibi yapışmış habire emiyor emiyor ama doymuyor.üstüne üstlük bir şeyler yapmaya çalışan üyesinin önüne sürekli engeller olmıyacak işler çıkartıyor...

Siz şunu duymuşmuydunuz.yüksek ODAMIZIn Muhterem YÖneticileri diyoki...ben sadece doğalgazda veya sadece mekanik tesisat da çalışabilirmişim.tek bir iş yapabilirmişim.ben onca yıl okuyacağım ve karşıma MMO diye bi oda çıkacak ve bana sen çalışamazsın diyecek.

Allah aşkına kime hizmet ediyor bu ODA. kimin emrinde. kimler yönetiyor.

birileri buna cevap versin lütfen...
28 Aralık 2007

umtes

sana kesinlikle katılıyorum abi

nedir bizim bu odadan çektiğimiz yaa neymiş bizim haklarımızı koruyorlarmış

bir düşünün hiç odadan size doğrudürüst bir mail yada mesaj geldimi acaba mühendislerin gelişmeleri hakkındaki konulardan

adamların tek bildiği miting eşitlik vay efendim ülke elden gidiyormuş

bırakın bu ayakları yaaa kim nereye gidiyor herkes işine bakarsa herşey yerli yerince olur biz sorma ver paralarını bir keselimde sonra ülke işlerine bakalım bence önce bireyselllik kardeşim birey olarak refaha ulaşır ve doğruluğa kavuşursak ülke zaten rahatlar bu ülkeyi biz oluşturuyoruz

bizden sorma ver adı altında vize aidet yok kurs parası yok daha benim bilmediğim bir o kadar olayda cabası

işin özü abicim odadan proje falan geçmesin

hem ben müşterime kusura bakmasınlar diyemem proje parası 155 ytl artı birde benim kazanacağım para var diye
Reklam