17 Aralık 2008

kombi bacasından devamlı buhar çıkıyor

 buderus GB 022-24K yoğuşmalı kombi kullanıyorum.Kombi çalıştığında bacadan devamlı buhar çıkıyor.Bu durum normal midir?Yoksa bir hata mı vardır?Aydınlatanlara şimdiden teşekkürler.


17 Aralık 2008

bu durum normaldir sonuçta o baca nın bir amacı var adı üstünde baca atık bir şey taşır


18 Aralık 2008

 teşekkürler mkaya42.Haklısınız da,benim merakım başka evlere bakıyorum onlarda böyle devamlı buhar çıkışı yok.Benimkinde kombi faal olduğu sürece hiç kesintisiz buhar çıkıyor.


18 Aralık 2008

Yanma sonucu oluşan buhar yoğuşturulamadığı için bacadan çıkıyor. Buharı yoğuşturmak için kombinin kalorifer suyu sıcaklığını ısınabileceğiniz kadar düşürün. Kombiye yakın radyatörlerin dönüş vanalarını kısın. Yine de buhar çıkmaya devam ederse servisine başvurun dolaşım pompasının devri en hızlı durumdaysa orta hızlı duruma aldırın. Hala buhar çıkıyorsa radyatör yüzeyleri yeterince büyük değildir, artırılmalıdır. 
19 Aralık 2008

Akbaba kardeş

Tam anlayamadım.Eğer yoğuşturulamadığındanm dolayı buhar çıkıyorsa bacadan,yoğuşmasız kombilerde bacadan neden buhar çıkmıyor?

Selamlar
19 Aralık 2008

Yoğuşmasız kombilerin bacasından buhar çıkar.


20 Aralık 2008

Ama görünmeyecek kadar çıkar değilmi?Aşırı bir buhar çıktığını ben hiç görmedim.


20 Aralık 2008

Yoğuşmasız kombilerde yanma gazı sıcaklığı dolayısıyla taşıdığı buhar sıcaklığı çiğ noktası sıcaklığının üstünde olduğu için göremeyiz.


20 Aralık 2008

Evet haklısınız,doğru.

Teşekkürler
20 Aralık 2008

Atık gaz içindeki sıcak olan su buharı bir anda soğuk hava ile karşılaşması durumunda buharı görürsünüz. Aslında buhar her zaman çıkar. Yalnızca kombi tam yoğuşma veya tam yoğuşmaya yakın yoğuşma yapmışsa çıkmaz.


21 Aralık 2008

Arkadaşlar buhar çıkması olayı kombinin türü değil kombinin çalışma sıcaklığıyla alakalı. Mefisto ve akbaba arkadaşların yazdıklarına katılıyorum. Örnek olarak Eskişehirde bayramda ailemin yanındaydım. Marka verecem kusura bakmayın. Kullandığımız vaillant kombi 45 derece çalışma sıcaklığında hiç buhar çıkarmazken(Yani gözle gözükmüyor). Aşağıda komşumuz kombisini 65 derecede çalıştırdığı için eski trenler gibi buhar çıkartıyor. Hatta gördüğüm ilginç bir olayı yazayım. Geçen yıl ocak ayının ortalarıydı Eskişehirde hava sıcaklığı -10 derece iken komşumuzun hermetik kombisinin bacasınada yaklaşık 1m uzunluğunda bir buz sarkıtı oluşmuştu. Kendimi bir an için kuzey kutbunda hissettim.


Reklam