hvac
Uzman hvac
16 Mayıs 2014

Doğalgaz Sektöründe Bugün Gelinen Nokta

Gaz dağıtım firmaları ve sertifikalı firma arkadaşlarım.Geçen sene yetkili olarak 10. yılımı tamamladım.Ben Kayseri'de faaliyet göstermekteyim.
Günümüzde artık müteahitlerin yaptığı işlerin çoğu merdiven altı tesisatçılar tarafından proje çizdirilerek yapılmakta.Şu anda doğalgaz sektörü ustaların elinde ve bunun önüne geçemiyoruz.
Her sene şartlarda değişiklikler yapılıyor ama her şey genelde abone maksatlı.Yetkili firmalar için ciddi bir iyileştirme yapılamadı halen.Piyasada git gide daralmakta.
Sizler ne diyorsunuz?Fikriniz nedir?Yetkili ve gaz dağıtım firmaları olarak fikirlerinizi yazmanızı rica ederim.

hvac
Uzman hvac
17 Haziran 2016

2 sene önce yazmış olduğum bu yazıya kimse cevap yazmamış.İlginç.Bugün Maliye Türkiye çapında tüm doğalgaz firmalarını denetlemeye başladı.Firmalar olarak rekabetten zaten birbirimizi yedik.Şimdi de cezalar v.b. gündemde.İş azaldı,karlar iyice yerde.

semiyildiz
Danışman semiyildiz
18 Haziran 2016

Mali denetim iyi olur korsanın önüne geçilmiş olur.Mekanik tesisat projelerini de denetleseler hiç fena olmaz.

baris_59
baris_59
20 Haziran 2016

bence gazdağıtım şirketleri hiçbir şekilde korsan olarak yapan ( eline takım alıp doğalgaz tesisatı yapan ) ustaların ve yetkisiz firmaların hiçbir şekilde iş yapmamalarını sağlamalıdırlar. şuan  da bütün doğalgaz firmalarını incelemeye aldılar ama yetkisi olmayan firmaların  tuzu kuru.....

hvac
Uzman hvac
10 Eylül 2016

Arkadaşlar mali denetim elbette iyi olacak ama o bile yeterli olmayacaktır.Meslek olarak bakınca doğalgaz ve mühendislik firmalarını büyük ortak yada iş yeri sahibi Makine mühendisi olmalı.Aynı doktor ve eczacı gibi.Tüm tesisatçılar kayıt altına alınmalı.Yani MYK belgeleri istenmeli.İnşaatçılar işi bir su tesisatçısına verememeli.Karşısındaki bir mühendislik firması olmalı.Mühendisler, tesisatçılar ile rekabet etmemeli.Herkes işini yapmalı.
Ayrıca EPDK şartnamesindeki para cezası yerine belki, öldürmeye kasıttan hapis cezası verilmeli.O zaman korsan firma işi belki bir noktaya gelir.

Engin UYSAL
Danışman Engin UYSAL
16 Eylül 2016

hvac yazdı:
Arkadaşlar mali denetim elbette iyi olacak ama o bile yeterli olmayacaktır.Meslek olarak bakınca doğalgaz ve mühendislik firmalarını büyük ortak yada iş yeri sahibi Makine mühendisi olmalı.Aynı doktor ve eczacı gibi.Tüm tesisatçılar kayıt altına alınmalı.Yani MYK belgeleri istenmeli.İnşaatçılar işi bir su tesisatçısına verememeli.Karşısındaki bir mühendislik firması olmalı.Mühendisler, tesisatçılar ile rekabet etmemeli.Herkes işini yapmalı.
Ayrıca EPDK şartnamesindeki para cezası yerine belki, öldürmeye kasıttan hapis cezası verilmeli.O zaman korsan firma işi belki bir noktaya gelir.

Keşke dediğin gibi olsa. herşeyle uğraş iş yeri aç sonra kaöak göçek kendini tesisatçı sanan zibi tiplerle uğraş. Piyasayı dibe vuruyorlar. ne vergi veriyor nede bir şey ödüyorlar sonra gelip piyasanın içine ediyorlar. bunlara acilen bir çözüm bulmak lazım. bende dışarıya proje çiziyorum bitirsinle bu proje çizdirme işini de. Keşke hiçbir firma çizmese. Ama olmuyor  adam sen çizmezsen diğerlerine çizdiriririm diyor. Çıldırmak elde değil. 5000 tl teklif verdim yere 4000-4400 teklif verip alıyor. Nefret ettim iyiden iyiye bu meslekten :(

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.