z__zafer
z__zafer
09 Ağustos 2014

HAT YANLIŞ MAHALDEN GEÇİYOR UYARISI

ARKADAŞLAR BİR MERKEZİ SİTE PROJESİNDE SERVİS KUTUSUNDAN DİĞER BLOKLARA GÖMÜLÜ HATLA TAŞIDIĞIM HATTA YANLIŞ MAHALDEN GEÇİYOR UYARISI ALIYORUM, TAVANDAN/AÇIKTAN GEÇMEMELİ DİYOR. RESİMDE GÖREBİLİYORSANIZ BELİRTTİM. NE YAPABİLİRİM BU DURUMDA?

semiyildiz
Danışman semiyildiz
11 Ağustos 2014

uyarılar projeni göndermeye engel değil,projeni gönderebilirsin kırmızı renkteki hataları gidermen yeterli...

z__zafer
z__zafer
11 Ağustos 2014

teşekkür ederim kardeşim, hazır seni yakalamışken bir şey daha sormak istiyorum, merkezi site projesi çizerken her blok için ayrı bir yan bina tüketim vanası mı eklemem gerekiyor? ve diğer blokların tesisatını da çizecek miyim? ve son olarak, yan bina tüketim vanalarını sadece ana hattan mı ayırmam gerekiyor yani sadece servis kutusundan çıkan hattın mı ayırmalıyım, yan bina tüketim vanasından da yan bina tüketim vanası alabilir miyim? uzun oldu ama cevaplayabilirseniz sevinirim.

semiyildiz
Danışman semiyildiz
11 Ağustos 2014

merkezi sitelerde her blok için gaz dağıtım firması ayrı ayrı servis kutusu bırakması lazım,benim bildiğim böyle velevki bırakmadı;
ozaman toprak altından şartnameye uygun şekilde boru çekip her binanın girişinde ana kesme vanası bırakman lazım...

merkezi sistemlerde iç tesisat boru çapları düşük çıkar,şayet DN65 ve üzeri çap çıktıgında bina girişine kadar hattı 300mbar giderek bina girişinde shutoff regülatör ile 21 mbara düşerek hattı döşersen maliyet daha da azalabilir,deneyerek hesaplayabilirsin...flanşlı vanalar maliyeti artırır..

normalde her blok önünde servis kutusu olması lazım....

z__zafer
z__zafer
11 Ağustos 2014

ben tek servis kutusu olursa gibi bir durumla karşılaşırsam diye her ihtimale karşı sormuştum normalde her blokta servis kutusu var. peki kazana giden sayacı hangi servis kutusuna bağlayacağım, birine bağlasam diğer bloklar bundan nasıl faydalanacak?

semiyildiz
Danışman semiyildiz
11 Ağustos 2014

kazan hangi blokta ise o bloktaki servis kutusundan hat çekeceksin,servis kutusundan çektiğin hatta kazan dairesi için tüketim ağızı bıraktıktan sonra bu bloktaki diğer daireler içinde tüketim ağızlarını bırakacaksın...

diğer bloklardaki servis kutusundan normal kombili daire gibi hat çekeceksin ancak projede merkezi ısıtma seçtiğinden kombi yerine şofben geleceğinden boru çapları küçük çıkar..
ayrıca her blok için projeye not olarak "bu blok a bloktaki kazan dairesinden merkezi olarak ısıtılmaktadır" gibi yazmalısın...

z__zafer
z__zafer
11 Ağustos 2014

çok teşekkür ederim kardeşim verdiğin bilgiler için, şimdi daha iyi anladım.

semiyildiz
Danışman semiyildiz
11 Ağustos 2014

ne demek,her zaman yardımcı olabilirim,mail atabilirsin siteye pek sık girmiyorum..

Sadece doğalgaz mı çalışıyorsun..

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.