rumeli39
rumeli39
05 Nisan 2015

Yerden Isıtma Sistemi Isınmama Sorunu

Merhaba Herkese,

14 yıllık merkezi yerden ısıtma sistemi ile ısınan evime bu yıl merkezi sistemden çıkarak kombi taktırdım. Kombi olarak Buderus GB 072 marka kombi takıldı. Oda termostadı ise RC25 marka takıldı. 

Kış boyunca herhangi bir ısınma sorunu ile karşılaşmadım. Fakat son 1 aydır kombiden çıkan sıcak su ilk kollektöre kadar geliyor fakat dönüş kollektörüne sıcak su gelmiyor. Bu sebeple de kombi hiçbir şekilde ısıtmıyor. Kombi servisi sorunun tesisatdan kaynaklandığını söylemesi sebebi ile tesisatı yıkattık. İlk yıkamadan sonra 1 hafta sorunsuz kullandık. Fakat daha sonra tekrar aynı sorun başladı. Tekrar temizlettik ve tekrar 1 gün sorunsuz kullandık ama tekrar aynı sorunu veriyor. 

Bu sorun hakkında ve çözümü bilen varsa acil yardımlarınızı rica ediyorum.

Secular
Secular
17 Temmuz 2015

anlaşılan kombiden çıkan devre ile dönüş devresi arasında bir direnç oluşuyor. Tahminimce peteklerinizde aşınma var. Zaten tesisatı temizlemeniz demek petek içerisinde zamanla oluşan pas ve buna takriben parça aşınmaları pe-x borulardan atılması oluyor.İsterseniz deneme olarak mobil kollektör üzerinde bütün hat vanalarını kapatın ve sadece 1 tane yeni petek alarak bu petek üzerinde hattın tamamlanıp tamamlanmadığına bakın.

semiyildiz
Danışman semiyildiz
20 Temmuz 2015

muhtemelen borular oksijen bariyerli oladığından ve şebeke suyunun kireç oranı yüksek olduğundan çabuk tıkanıyordur;özellikle temizlemeden sonra kopan tortu parçaları sistemi tıkıyor olabilir,buda pompanın devir daimini önlüyordur;

Tavsiyem kimyasal ilaçla iyice sistemi yıkatın ve mümkünse arıtılmış yada en ideali sisteme yağmur suyu basın daha geç tortu yapar,

En garantisi ve verimli ısınma yöntemi yerden ısıtmada kombi çıkışı ile kollektör arasına eşanjör ve ilave pompa takarsanız hem verimli hemde sorunsuz ısınabilirsiniz,eşanjör sonrası sekonder devre harici pompa ile döneceğinden çevrim daha güçlü olacaktır,sisteme arıtılmış su basmanız çok avantaj sağlar en kolayı yağmur suyunu sisteme bastırın tesisatçılarda su test pompası var onunla bastırabilirsiniz,

eşanjör sayesinde kombi tarafı primer devrede tıkanmalar önlenecek ve kombinin devreye girme süresi azalacaktır..

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.