marlo
Supervisor marlo
27 Mart 2007

Radyatör Montajı Tekniği - I - II -

Radyatör Montajı Tekniği - I :
Radyatörünüzün modeli ne olursa olsun aşağıdaki şekillerde görüldüğü gibi kalorifer tesisatına bağlayabilirsiniz.  Yeni yapılacak olan tesislerde kullanılacak modelin önceden belirlenmesi ve tesisat altyapısının beğenilen model doğrultusunda hazırlanması gerekir. Aksi halde, duvar kazılması, fayans kırılması vs. gibi istenmeyen durumlarla karşılaşma olasılığı yüksektir.  Önceden model seçimi yapılmadan yapılan tesisat altyapısına uygun olarak beğendiğiniz modeli kullanmak özel imalata gireceği için size hem paradan hem de zamandan kaybettirecektir.

Üstten Giriş Alttan Çıkış
Çok klasik bir bağlantı şeklidir. Kalorifer tesisatı boruları radyatöre sol taraftan ya da sağ taraftan altlı-üstlü bağlanır. Boruların yönünün sağda ya da solda olması radyatörün çalışmasını etkilemez. Bu yön tesisatın geliş yönüne uygun olarak seçilir.

Bu tip bağlantı şekli radyatör yatay uzunluğunun 150 cm olmasına kadar uygulanabilir. radyatör genişliği 150 cm geçerse mutlaka aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere çapraz bağlantı yapılmalıdır.

Çapraz Bağlantı
En sağlıklı bağlantı şeklidir. Radyatörlerin en verimli çalışması ancak bu bağlantının uygulanması ile mümkündür.

Her durumda eni 150 cm'i geçen tüm radyatörlerde bu tip bağlantı şeklinin uygulanması verimlilik için bir zorunluluktur.

Attan Giriş, Alttan Çıkış
Özellikle son yıllarda tesisat borularının bir kılıf içinden döşeme şapı içerisinden götürülmesi yaygınlaştığı için çok tercih edilen bir bağlantı şeklidir.

Bu tip bir bağlantı yapılacaksa, radyatörlerin siparişi esnasında mutlaka satıcı firmaya bu konuda bilgi verilmelidir. Bu tip tesisat bağlantılar için üretilen radyatörlerin içine kısa devre oluşmaması için üretim sırasında yön tıkacı konur.

Attan Giriş, Alttan Çıkış
Bu örneğimizde de yukarıdaki bağlantı şeklinde olduğu gibi bir uygulama yapılır.

Buradaki şekilde, radyatörün alt köşelerinden tesisat bağlantısı gerçekleştirilmiştir. Bu durumda yine sipariş anında bunun belirtilmesi gerekir.

marlo
Supervisor marlo
27 Mart 2007

Radyatör Montajı Tekniği - II :
Radyatörünüzün modeli ne olursa olsun aşağıdaki şekillerde görüldüğü gibi kalorifer tesisatına bağlayabilirsiniz.  Yeni yapılacak olan tesislerde kullanılacak modelin önceden belirlenmesi ve tesisat altyapısının beğenilen model doğrultusunda hazırlanması gerekir. Aksi halde, duvar kazılması, fayans kırılması vs. gibi istenmeyen durumlarla karşılaşma olasılığı yüksektir.  Önceden model seçimi yapılmadan yapılan tesisat altyapısına uygun olarak beğendiğiniz modeli kullanmak özel imalata gireceği için size hem paradan hem de zamandan kaybettirecektir.

Alttan Giriş Alttan Çıkış
Çok özel bir imalat olmadığı sürece, banyo radyatörleri tesisat bağlantıları alttan giriş çıkış bağlantısı yapılacak  şekilde imal edilirler.

Yandaki şekilde kırmızı ok kalorifer dolaşım suyu girişini, mavi ok ise kalorifer dolaşım suyu çıkışını göstermektedir. yandaki şekilde görülen giriş ve çıkışları yerlerinin değişmesi, radyatörün düzgün şekilde çalışmasına engel değildir

Dolaşım suyu giriş ve çıkışlarını sağlayan tesisat borularının merkezinden merkezine olan ölçüye Bağlantı Aksı adı verilir.  Bağlantı aksı her radyatör için farklıdır. Bu sebeple, özellikle yeni yapılacak bir işte, tesisat altyapısının yapılabilmesi için modelin mutlaka öncede belirlenmesi gerekir.

Üsten Giriş Alttan Çıkış (Çapraz Bağlantı)
Havlu kurutucu radyatörü yandaki şekilde görüldüğü üzere çapraz bağlantı tabir edilen bir methotla da kalorifer tesisatına bağlayabilirsiniz.

Bu tarz bir bağlantıda, kalorifer suyu girişi üstten istenilen ağızdan, dönüşü de yine aşağıdan olmak koşulu ile istenilen bağlantı ağzından yapılabilir.

Üstten Giriş, Alttan Çıkış
Havlu kurutucu radyatörü yandaki şekilde görüldüğü üzere sağ yada sol üstten kalorifer devresi girişi olacak şekilde ve yine sağ ya da sol alttan kalorifer devresi çıkışı olacak şekilde kalorifer tesisatına bağlayabilirsiniz.

Bu tarz bir bağlantıda, kalorifer suyu girişi üstten istenilen ağızdan, dönüşü de yine aşağıdan olmak koşulu ile aynı yönde  istenilen bağlantı ağzından yapılabilir.

Yandan Giriş Çıkış
Bu örneğimizde ise; banyo radyatörü sol ya da sağ yandan tesisata bağlanmıştır. Bu tip bağlantı şekli özel bir imalattır. Tesisatın zorunlu kıldığı hallerde uygulanır. Bağlantı aksı tam olarak belirlendikten sonra o ölçüde giriş ve çıkışa uygun tarzda özel olarak imal edilirler.

Bunun tek mahsuru, bu tip radyatörlerin stoklarda olmayışıdır. Bu tip bağlantıya sahip radyatörler kişiye ya da yapıya özel imal edilirler ve teslim süreleri için biraz sabırlı olmak gerekir.

atayal
atayal
27 Mart 2007

Sayın marlo arkadaşım bizleri bilgilendirdiği için çok teşekkür ederim

ne kadarda biliyoruz desek de,bu gibi bilgilendirmeleri ,bizler okudukça

kendi eksiklerimizi daha iyi anlıyoruz.

Sağlıcaklı günler dileğiyle.........

arandur
arandur
30 Mart 2007

faydalı bilgilendirme için teşekkürler.

tilsim988
tilsim988
30 Mart 2007

Eline saglık arkadaşim.

marlo
Supervisor marlo
30 Mart 2007

Asıl ben teşekkür ederim. bir teşekkürle bizleri sevindirdiğiniz için...

kaktüs
kaktüs
21 Ekim 2007

Teşekkürler

Çapraz bağlantı şekli mantıklı geldiği için ben uygulamıştım daha çok verimli olduğunu gördüm.

CAYMAC
CAYMAC
27 Kasım 2007

NİYE PEKİ NEDENİ BİLİMSEL OLARAK AÇIKLAYABİLİECEK BİR ARKADAŞ VAR MI.CUNKU BU DURUM KOMBININ POMPASINI ETKILEYCEK VE BASMA UZUNLUĞU VE YUKSEKLİĞİNİ AZALTACAKTIR.ALTAN ALTA BAĞLANTI BANA DAHA MANTIKLI GİBİ GELİYOR NEDENİNE GELİNCE ISINAN HAVA YÜKSELECEK VE ALTAN BAĞLANTI OLDUĞUNDAN AYRICA POMPANIN RADYATÖR PETEĞİNİN ÜSTÜNE CIKILMADIĞINDAN BASMA UZUNLUĞUNU DAHA RAHAT OLACAKTIR. YANI DEMEK ISTEDEGIM CAPRAZ BAĞLANTI AALTTAN ÜSTE OLDUĞUNDAN MESELA 20.000LİK BİR KOMBİ 10 METRE PETEĞİ ISITAMAYACAK VE SON PETEKTE ISINMA PROBLEMİ DOĞACAK.AMA ALTAN ALTA BAĞLANTI OLSA  12 METREYE KADAR ISITABİLME İMKANI DOĞACAK.

SAYGILARIMLA MAK MÜH FEHMİ KAYMAKOĞLU

exelance
exelance
28 Kasım 2007

yer cekiminin etkisi, suyun ısındığında yukarıya cıkma etkisinden daha büyük olduğu için çapraz baglantı daha hoş olr die dusunüyrm.

CIRIL
CIRIL
14 Eylül 2010

sn. marlo hocam benımde bir sorum olacak radyatörde  hatve mesafesi nedir yani hangi mesafedir bu konuda bir bilgin varmı bu degeri yüksek mi alalım düşük mü ve ne gibi faydaları vardır bu hatvenin büyüklügünün yada küçüklügünün. araştırdım biraz ama yeterli bilgi verilmemıs fırmalar tarafından yardımcı olursanız sevınırm.

ali0027
ali0027
09 Ocak 2011

slm arkadaşlar

bende oturma odasındaki petek 180 cm ve üst giriş alt çıkış  ile baglanmış ve petegin eşit isinmadıgını fark ediyorum burda gördügüme göre bu boydaki petek çapraz baglanması geregirmiş ,

sorum olacak bu baglantıyı ben yapmayı düşünüyorum çapraz olark bunu hangi tür malzemeylee yapabılırım ve dirseek olursa ısınmaya zararı olurmu,

şimdiden cevap için tşk .ederim

ali0027
ali0027
11 Ocak 2011

Ben sorumu sitedeki bilgilerden yola çıkarak çözdüm oturma odasındakı 180 cm petegin baglantısını çıkış çapraz olarak baglattım ve petek ısınmasında fark gördüm , acaba diger odalardada aynısını uygulasammı ? çocuk odası 160 cm salon 2X 120+130 cm ?

kulandıgımız sıstem merkezi buderus 4 lü kaskad 2 blok toplam 18 daıre 10+8

palelegos
palelegos
21 Ocak 2012

ellerine sağlık

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.