bosphours
bosphours
04 Mayıs 2007

RADYATÖR FİYATLARI

Arkadaşlar bazı marka radyatör fiyatlarının metrajı küçüldükçe fiyatlarının artığını büyüdükçede azaldığını duydum bu doğrumudur? Bu ters orantı olayı bana biraz mantıksız geldi ....

silvershadow
silvershadow
04 Mayıs 2007

evt aynen o sekilde demirdokumde boyle

bosphours
bosphours
04 Mayıs 2007

S.shadow sence bunun nedeni ne olabilir? kullanılan sac malzeme ,boya  ve atılan kaynak miktarı artarken fiyat neden azalıyor?

diyarmedbotan
diyarmedbotan
04 Mayıs 2007

aRTAR ÇÜNKÜ İŞÇİLİK ARTIYOR.

ctrlWpls
ctrlWpls
04 Mayıs 2007

bu konu banada tuhaf geldi tam olarak bilgi sahibi olan bir arkadas acıklarsa cok memnun olacagız sanırım

mehmetyildiz
Uzman mehmetyildiz
04 Mayıs 2007

Bunun işçilik yada maliyetle alakası yok bu orantısızlıgın sebebi tamamen firmanın kar anlayışıyla ilgili.

Örnek vermek gerekirse ;

Diyelimki şirket 600x500 luk ddplus paneli 50 ytl mal edip 60 ytl ye satıp 10 ytl kar ediyor.Düz mantıkla düşünürsek 600x1000lik panelin maliyeti 100 ytl şatışı 120 ytl ve kar miktarının 20 ytl olması gerekiyor.Fakat şirketin ticaret politikası gereği kar oranını doğru orantılı olarak artırmıyor ve karını kısmen düşürüyor.Sonuçta panelin metrajı arttıkça karıda artıyor ama azalarak artıyor.

Konunun tam anlaşılamsı için başka bir örnekleme yapayım.900 ytl ye mal ettıgım kombiyi 1100 ytlye satıyorum 200 ytl karım var.Fakat aynı bınadan diyelımki 5 kişi benden kombi almak istiyor.O zaman 1100 ytl lik fiyatı 1000ytl ye indirip kombi başı 100 ytl kar ediyorum.Ama toplamda karım 500 ytl oluyor.

Tam olarak karşılıgı sürümden kazanma mantıgı.

Saygılarımla...

ctrlWpls
ctrlWpls
04 Mayıs 2007

yani tam olarak anlatılmak istenen sanırım kar egrisinin doğrusal olmadıgı benim kanımca mesela 600x1000 lik bir radyatör e giden sabit masraflarla 600x1500 (örnek) aynı oldugu için bu egrinin sabit olmaması gayet dogal

bosphours
bosphours
04 Mayıs 2007

Çok saçma 600 lük radyatör 1200 lüğn tam yarısı fiyatta olması gerekirken tam tersi iki kat pahalı... Gelde bunu müşterine anlat. Müşteri  o zaman her yere 1600 lük döşeyin hem ben rahat ısınayım hemde en az yarı yarıya daha ucuz olur demezmi

ctrlWpls
ctrlWpls
04 Mayıs 2007

arkadaşlar bu konudan eminmisiniz yani radyatör büyüdükçe fiyat mı düşüyo yoksa kar marjinalindemi bi düşüş var bunu tam açıklarmısınız böyle bişey mantıga sığmaz

mehmetyildiz
Uzman mehmetyildiz
04 Mayıs 2007

bosphours yazdı:
Çok saçma 600 lük radyatör 1200 lüğn tam yarısı fiyatta olması gerekirken tam tersi iki kat pahalı... Gelde bunu müşterine anlat. Müşteri  o zaman her yere 1600 lük döşeyin hem ben rahat ısınayım hemde en az yarı yarıya daha ucuz olur demezmi

Bunun neresi saçma anlamış degılım.Atıyorum sen diyorsunki 1200 luk petek 3 lirayken 600lük petek 1,5 olması gereken yerde 2,5 ytl diyosun.

Bende sana soruyorum 600luk petek 2,5 ytl iken nıye 1200 luk petek 5 degılde 3 ytl tam tersınden baktıgın zaman müşteri karda .

Şimdi düşünelim genelde turkıyede evler 90-110 m2 lik 3+1 şeklınde evler bu tur evlerde en fazla 2 adet ufak panel kullanıyoruz.1 tane banyoya(havlupan çıkalı mertlık bozuldu) bir tanede mutfak yada antreye oda kesind eğil.Fakat salona ve 3 odaya taktıgımız petekler genelde 1 mt yi aşkın ebatta dolayısyla muşterı 2 adet ufak petekten zarar ederken 6 adet uzun petekten kar edıyor.

Şimdi bunun neresi saçma izah edermısınız.

Saygılarımla...

cenkan
cenkan
04 Mayıs 2007

merhaba arkadaşlar

ben direk aracısız  toptan bayilikle radyatör alıyorum sizin söylediğiniz fiyat farkı yok metraj açısından

fakat satacağım fiyatı benim belirlediğim gibi size satanlarda belirler

direk onların kendi şahsi politikayla alakadardır bence ufak radyatörün sürümü çok oyüzden kar etmek istediği ürün o olabilir ticari taktik

mehmetyildiz
Uzman mehmetyildiz
04 Mayıs 2007

cenkan yazdı:

merhaba arkadaşlar

ben direk aracısız  toptan bayilikle radyatör alıyorum sizin söylediğiniz fiyat farkı yok metraj açısından

fakat satacağım fiyatı benim belirlediğim gibi size satanlarda belirler

direk onların kendi şahsi politikayla alakadardır bence ufak radyatörün sürümü çok oyüzden kar etmek istediği ürün o olabilir ticari taktik

Cenkan aydınlanma açısından soruyorum.Hangi markayı toptan alıyorsun.

ozancirpan
Uzman ozancirpan
05 Mayıs 2007

bosphours yazdı:

Merhaba bosphours;

Fiyat listesinde 600x600 boyutlarındaki peteğin fiyatı 600x1300 boyutundaki petekten daha pahalı gözükür. Orada çok küçük bir hesap var. Örneğin 600x600 petek fiyatı 120 ytl, 600x1300 petek fiyatı 110 ytl olarak gösterildiğini düşünelim. Bunlar metre fiyatlarıdır. Yani 600x600 peteğin fiyatı 0,6x120 YTL=72 ytl, 600x1300 peteğin fiyatı 1,3x110 YTL=143 YTL dir. Yani küçük metrajdaki peteğin fiyatı büyük metrajdaki petekten fazla olamaz

bosphours
bosphours
05 Mayıs 2007

Sağol ozancirpan.senin de farklı  ama mantıklı bir görüş ortaya attın.Bunu kesin ve net olarak bilen bir D.D. bayisi arkadaş açıklayabilirmi? görüyorumkü yalnız ben deil birçok arkadaş da ikilem ve farklı görüşler içinde...

ozancirpan
Uzman ozancirpan
05 Mayıs 2007

bosphours yazdı:

Sağol ozancirpan.senin de farklı  ama mantıklı bir görüş ortaya attın.Bunu kesin ve net olarak bilen bir D.D. bayisi arkadaş açıklayabilirmi? görüyorumkü yalnız ben deil birçok arkadaş da ikilem ve farklı görüşler içinde...

Samsun'da KTS GRUP adı altında KTS Mühendislik (Demirdöküm Bayi) ve ANT Mühendislik (Vaillant Bayi) olarak faaliyet gösteriyor. Ben KTS Grup'ta çalışıyorum. Ayrıca eski E.C.A'cıyım. Petek fiyatları bu şekilde listelenir.

silvershadow
silvershadow
05 Mayıs 2007

ozan cırpan kardesim  ornek vermişssin kucuk petegin aslında pahaı olmadıgı konusunda ama hesabın kitabın tamamen yanlıs adı ustunde hesaplarken bile metresi 110 metresi 120 diye dusunuyosun soylerken cvp veriyosun hesaba gerek kalmıyor yani. bu sorudaki en mantılklı cevap mehmet yıldız arkadasımızın olay tamamen surumden kazanmak icin  kolay gelsin.....

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.