LIAREYES
LIAREYES
24 Ocak 2006

Popüler Konu : PROJE ÇİZİMLERİ ÜCRET

ARkadaşlar merhaba ben bursada bir mühendislik firmasında çalışıyorum başka bir firmadan projelerini çizmem ve hesaplamam için bir iş teklifi geldi sadece çizim imza yetkisini başka birinden kullanıyorlarmış benden sadeece çizim  ve hesap istiyorlar.Böyle durumlarda 1 dairelik proje için ne kadar ücret alınıyor bilgisi olan arkadaşlar bana yardımcı olabilir m i?

rapido
Uzman rapido
25 Ocak 2006

istanbul'da 1 daire içi projesi çizim fiyatı 20-25 YTL civarında, kolon projeleri çizim fiyatı ise 30-35 YTL civarında

horozdoğalgaz
horozdoğalgaz
25 Ocak 2006

kütahya da

İç tesisat 75 ytl kolon 75ytl merkezi sistem 530 ytl ye çiziliyor

Çiziliyo demek yanlış olabilir.

Fatura edilen rakamlar bunlar...

rapido
Uzman rapido
26 Ocak 2006

horozdoğalgaz yazdı:

kütahya da

İç tesisat 75 ytl kolon 75ytl merkezi sistem 530 ytl ye çiziliyor

Çiziliyo demek yanlış olabilir.

Fatura edilen rakamlar bunlar...

bu rakama proje onay dahilmi??? yoksa sadece çizim ücretimi

Noodles
Noodles
31 Ocak 2006

Arkada₫lar Shop-Drawing yapưm ücretleri hakkưnda bilgi ihtiyacưm var....

Mekanik ve elektrik konusunda 9.000 m². alana sahip bir fabrikaya ait...

Tamamen 3 Boyutlu (Mekanik,Elektrik,Çelik Konstrüksiyon, Cihazlar, Makineler Vs.)

Noodles
Noodles
31 Ocak 2006

Yine çizim ücretleri hakkưnda;

104 adet iki tip villa dođalgaz projesi

1 adet okul dođalgaz merkezi sistem projesi

1 adet 60 dairelik kolon ve daire içi dođalgaz projesi

için fiyat bilgisi ihtiyacưm var.Birde aynı tip olan projeler için ne kadar rakam taleb ediliyo.

Not:sadece çizim ücreti.

Yardưmcư olabilen varsa memnun olurum.

cemiloztas
cemiloztas
31 Ocak 2006

Sİvas ta 30 35 ytl

selaam
selaam
21 Şubat 2006

meraba arkadaşlar konyada çizim ücretleri iç tesisat 40 YTL  kolon 70 YTL

herkese iyi çalışmalar...

buraktoraman
buraktoraman
21 Şubat 2006

once konyaya sonra kutayhayaya geliyoruz ne guzelmis fiyatlar. istanbulun cok uzerınde

104 adet iki tip villa dođalgaz projesi

1 adet okul dođalgaz merkezi

demisin daha ayrintili bilgi lazim

merkezi sitem isteniyormu her yer ayrimi olcak

bide bunlar hangi sehirde bidekalorifer tesisati da cizilcekmi

herkese iyi calismalr

sgursu
sgursu
27 Şubat 2006

İç tesisat ve kolon tesisatı için onay alacak ve proje çizecek firmalara ihtiyaç vardır. ilgilenenlere duyurulur

MURAT6808
MURAT6808
27 Şubat 2006

aksarayda kolon 50 YTL daire içi 75 YTL

Cemal
Cemal
12 Mayıs 2006

Arkadaşlar;Bu işlere yeni başlayan birisiyim. Proje çizim ücretleri konusunda yukarıda çok farklı rakamlar var. Bu konuyu iyice aydınlatalım. Ki ne başkasına haksızlık yapalım. Ne de haksızlığa uğrayalım. Zannediyorum bu konuda kabaca iki kısım var.
  1) Başka bir firmaya proje çizme. İmza yetkisini kullanmadan.(Tabi bu kısım da da ilave işler olabilir. Örneğin; Röleve alma, izometri çıkarma ve çıktı alma gibi). Biz bu başlık altında temel iş olarak ; mimari projesi getirilmiş,izometrisi müsvedde olarak çizilmiş ve bizden hesaplamaları yapılarak imzaya hazır halde bilgisayar çıktısı olarak istendiğini varsayalım.)
  2) Bünyesinde bulunduğumuz fimaya proje çizme; Burada zaten imza yetkisi, çıktı alma ,proje onaylatma, gaz açma hepsi var.Yani firmamızla bir maaş üzerinde anlaşma değil de , proje başına bir ücretle iş yapmak.(SSK ödemesi onlardan)
   Makina Mühendisleri Odasının bu konuyla ilgili ücretleri var. Tabloyu aynen aktarıyorum:
   "6-d)Doğalgaz,LPG veya Havagazı Tesisatı Proje Ücretleri(KDV hariç):
        Kolon Tesisatı Ücreti (Branşman Başına).........75 TL
        Daire İçi Tesisat Ücreti (Daire Başına )............65 TL
        Müstakil Bina Tesisat Ücreti (Sayaç Başına).....140 TL
        Kazan Dairesi Tesisatı Ücreti............................530 TL
            Binalarda 10 daireden sonra ,11.- 20. daireler için bu bedelin %50 si ,21.-30.daireler için bu bedelin %25 i, 31. daireden sonrakiler için bu bedelin %15 i daire sayısı ile çarpılarak bulunur." denilmiş.Zannediyorum bu ücretler bir mühendislik firmasının müşterisine fatura etmesi gereken asgari ücretler.
    Fakat anlayamadığım bir nokta var:Yukarıdaki Kolon ücreti olarak branşman başına (yani daire başına demek istemiş herhalde) 75 TL denilmiş. Bu durumda 10 daireli bir binanın kolon projesi 750 TL mi oluyor? Bir daire taahüdünde müşteriden ;daire içi için yaklaşık 500 TL ve kolon için yaklaşık 250 TL alınırken yani kolon için yarıyarıya bir ücret sözkonusuyken MMO nın kolon için daire içinden daha fazla fiyat öngörmesini anlayamadım.
    Başka yapmakta olduğum işler de bulunduğundan 2. şıktaki tarzda bir anlaşma yapmak istiyorum.
    Lütfen arkadaşlar fikirlerini yazsınlar. Parayla ilgili konuları konuşmak ayıp birşey değil. Ayıp olan haksızlık yapmaktır. Sonuçta biz bu işi hobi olsun diye yapmıyoruz. Gelir elde etmek için yapıyoruz. Herkese selamlar.

meceng
meceng
12 Mayıs 2006

neden olmasın cemal kardesim piyasada mühendisler hep sömürülüyor

BBT_Mujdat
BBT_Mujdat
28 Mayıs 2006

Ya KARDESLER UCMUSSUNUZ BUKADAR SÖMÜRMEYİN  BEN  BU İŞİ PROFOSYONELCE YAPIYORUM BURSADAYIM GECENYIL 15 ytl ALIYORDUM KOLON DAGIL Bu YIL İSE 10 a YAPSAMMI DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

ALLAH HESAP SORAR  FAZLA UCMAYIN DERİM  İHTİYAC OLURSA mujdatkarakoc@hotmail.com   HERTÜRLÜ PROJE CİZİLİR.  TEKNİK DESTEK VERİLİR.

m_ali581
m_ali581
29 Mayıs 2006

arkadaşlar fiyat belirtirken bence proje onayı dahil mi değil mi, beliritrseniz daha iyi olur. çünkü bi tekniker arkadaşımız onaysız 15 ytl ye çizerken bir mühendis arkadşımız tabiki 50 ytl den daha düşük çizmeyecektir. kolay gelsin

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.