kzmyuksl
kzmyuksl
10 Mayıs 2007

Petek-Radyatör Hesabı

Arkadaşlar petek hesabı nasıl yapılır en pratik yolu nedir,beni yönlendirebilir msiniz?

Teşekkürler

marlo
Supervisor marlo
10 Mayıs 2007

Pratik Radyatör Hesabı

ozancirpan
Uzman ozancirpan
10 Mayıs 2007

Merhaba aradığın sorunun cevabını burada bulabilirsin.

http://www.dogalgazprojesi.com/forum_posts.asp?TID=631&KW=radyat%F6r+hesab%FD

kzmyuksl
kzmyuksl
10 Mayıs 2007

Arkadaşlarım çok teşekkür edrim yönlendirmeniz için. Çok işime yaradı.

muhendisce
muhendisce
11 Mayıs 2007

BASIT Bİ FORMUL VERMEK İSTİYORUM SİZE ARKADAŞLAR      ODA HACMINI BULUYORSUNUZ  ÖNCE   EN * BOY* YÜKSEKLİK  BU DEĞERİ BODRUM VE EN ÜST KAT İÇİN 50 İLE ÇARPIP  KALİTELİ Bİ RADYTÖR KULLANIYORSANIZ DEMİRDÖKÜM PLUS GİBİ YADA ECA GİBİ O ZAMAN 2000 KCAL/H  KATSAYISINA BÖLÜYORSUNUZ VE BU SİZE KULLANMANIZ GEREKEN RADYATÖR METRETÜLÜNÜ VERİYOR. ARA KATLAR İÇİN 50 YERİNE 45 DEĞERİ İLE ÇARPMANIZ GEREKMEKTEDİR.

ÖRNEK :  EN = 4  BOY =5  YÜKSEKLİK = 3 METRE     BODRUM KAT İÇİN VE KULLANILAN RADYATÖR DEMİRDÖKÜM PLUS ISIL DEĞER 2 000 ALINIYOR (DAHA DÜŞÜK KALORİLİ RADYATÖRLER İÇİN 1800 ALIN)

ÇÖZÜM    V=5*4*3= 60 m3       q= 60*50 = 3000  -->  M=Q/S = 3000/2000 = 1,5  METRETÜL  RADYATÖR KOYMANIZ GEREKİYOR MAHALİNİZE

solozobolus
solozobolus
11 Mayıs 2007

muhendisce yazdı:

BASIT Bİ FORMUL VERMEK İSTİYORUM SİZE ARKADAŞLAR      ODA HACMINI BULUYORSUNUZ  ÖNCE   EN * BOY* YÜKSEKLİK  BU DEĞERİ BODRUM VE EN ÜST KAT İÇİN 50 İLE ÇARPIP  KALİTELİ Bİ RADYTÖR KULLANIYORSANIZ DEMİRDÖKÜM PLUS GİBİ YADA ECA GİBİ O ZAMAN 2000 KCAL/H  KATSAYISINA BÖLÜYORSUNUZ VE BU SİZE KULLANMANIZ GEREKEN RADYATÖR METRETÜLÜNÜ VERİYOR. ARA KATLAR İÇİN 50 YERİNE 45 DEĞERİ İLE ÇARPMANIZ GEREKMEKTEDİR.

ÖRNEK :  EN = 4  BOY =5  YÜKSEKLİK = 3 METRE     BODRUM KAT İÇİN VE KULLANILAN RADYATÖR DEMİRDÖKÜM PLUS ISIL DEĞER 2 000 ALINIYOR (DAHA DÜŞÜK KALORİLİ RADYATÖRLER İÇİN 1800 ALIN)

ÇÖZÜM    V=5*4*3= 60 m3       q= 60*50 = 3000  -->  M=Q/S = 3000/2000 = 1,5  METRETÜL  RADYATÖR KOYMANIZ GEREKİYOR MAHALİNİZE

Aklıma bişey takıldı peki ara kat kuzey cephe ve guney cepheye aynı metrajımı koycaz yada 3 katlı bır bınanın çatıkatı güney çephesıyle 15 katlı bir binanın çatıkatı kuzey cephesi eger aynı hacimdeyse aynı metrajda petkmi koycaz.

Pratik hesap yapalım derken yanlış hesap yapmayalım.

mefisto
mefisto
17 Eylül 2007

Bana kalırsa radyatör hesabında pratik hesap sadece teklif aşamasında yapılıp meetrajlar bir miktar arttırılarak fiyat verilmeli. Uygulamaya geçilince ısı kaybı, yapının bileşenlerini, cephesini, bulunduğu katı, ileriye dönük tesisattaki faktörleri (sözgelimi radyatörlerin iç yüzeylerinin kirlenmesi ısıl verimini düşürecektir) hesaba katarak yapılmalıdır.

ali orhun
ali orhun
17 Eylül 2007

iYİ GÜZEL PRATİKHESAP.TÜRKİYEDEKİ BÖLGELERİN HEPSİNDE AYNI UYGULAMA (ERZURUM, ADANA )GEÇERLİ Mİ ?

TEŞEKKÜRLER/SAYGILAR

serhadhacialiog
serhadhacialiog
17 Ocak 2008

her şehir için aynı katsayı ile çarpma mesela erzurum için 45 değil 60 ile çarp adana için 45 yeterli olur

cello116
cello116
03 Mart 2012

Pratik hesap isismi üstünde kesin çözüm değildir.Bölge, kuzey - güney , çatı, yakıt cinsi ve izalasyon değişkenlerini içermez. Kısaca ve özetle ustalrın kulandığı pratik bir hesaptır.İsteyen kulanır isteyen oturur mühendislik hesbaını yapar.Seçim ve mesuliyet şahsa ayitir.

KinDar
KinDar
10 Mart 2012

Selam arkadaşlar, Allah nasip etti bir ev aldım. 3yıldır normal kalorifer le ısınıyoruz. Ben evi ilk aldığım zaman tadilat yaptırırken doğalgaz alt yapısını yaptırdım anladığım kadarı ile klosnik denen yada mobil sistem miş yapılan iş  bağlantı şekli üst taraftan giriş alt taraftan çıkış olarak yapılmış, ben ilk yatırım maliyetinden kaçmadan kombi taktıracağım, fakat gelen ustalar 6 m panel petek işi görür 7m yapalım sonradan bir şikayetiniz olmasın dediler bu konularda biraz araştırmaya girince yoğuşmalı yoğuşmasız kombi kavramları ile karşılaşınca yoğuşmalı ön plana çıkıyor. Bu durumda edindiğim güncel bilgiler doğrultusunda 9 m panel petekle 18000 kalori yoğuşmalı kombi işimi görecek gibi ama kalorifer bağlantı şeklinin capraz yapılmasının düşük ısı değerlerinde daha randumanlı olduğunu anladım.Kombiyi takacak firma mülayım tamam abi o şekilde yaparız bağlantıyıda capraz yaparız dönüş tarafına 2 şer dirsek ile arkadan plastik boru ile geciş yaparız dediler ama  ben göze hoş gelmeyeceğini  düşündüm. Yoğuşmasız kombi ve kısa peteklerle mi devam etsem yoğuşmalı ilemi devam etsem daha tasarruflu olur. Bunu anlatmamdaki sebeb aleminyum petek üreticileri tanıtımlarında daha az suda daha fazla verim alınacağını söylüyorlar bu durumda yoğuşmalı kombinin mantığı kalırmı, yoğuşmanın gercekleşeceği su miktarından bahsetmiyorum sadece tasarruflu bir kullanıma ulaşmak için ısı yalıtımına girme şansımız da yok. Kısacası yalıtımsız bir binada ve ara katta olduğumdan yoğuşmalı kombi kulanarak hem tasarruf hemde yüksek verimde ısı alabilirmiyim çünkü evde 0  5 yaş gurubu çocuklar var.

Not: Ev 90 m2 kullanım alanı evin 4 tarafı acık 5 katlı bina 3 katta ikamet ediyorum.

akbaba
akbaba
11 Mart 2012

Alüminyum radyatörler pahalı olur. Çelik saç panel radyatörlerin fiyatı daha uygundur. 9 m. panel radyatörle fiyatı uygun olan yarı yoğuşmalı Bosch Condens 2000 veya başka marka fan modülasyonlu kombi kullanabilirsiniz. Bu kombilerin verimi %103 oluyor. Biraz daha fark vermeyi göze alarak bu bün için tam yoğuşmalı kombilerin fiyatı en uygun olanı Demir Döküm Nitromix kullanabilirsiniz. Bu kombinin verimi %109 dur. Oda sıcaklıklarının konfor sıcaklığında kalarak yakıt ekonomisi sağlamak için en çok oturduğunuz odaya modülasyonlu (oransal) oda termostatı taktırmalısınız. Termostatın takıldığı oda, banyo ve antre dışındaki diğer odalara termostatik radyatör vanası taktırmalısınız. 120 cm. den daha uzun radyatörlerin çapraz bağlanması uygun olur. 

KinDar
KinDar
18 Mart 2012

teşekkür ederim akbaba
komple iş yapan yerle konuşayım dedim hali hazırda katı yakıtla ısınıyoruz kömür bitsin diye bekliyorum gel bir bakalım dedim.

kombi.classic condens. 1950

8,2 mtül ddp plas petek. 1100

içgaz. 600

baglantı setleri vanalar menfez şartel. 200

3850 tl dedi 4 ay sonra ödemeli aylık 1000 tl olarak anlaştık gibi

tamda karara baglamadık hele bir kömür bitsin dedik 90 m2 eve uygunmu acaba.

bende buna ilave modülasyonlu oda termostatı sonradan alayım diyorum.

efendi
efendi
05 Ekim 2012

yahuu böle şey olur mu en boy yukseklık die hesap mı yapılır usulune gore yapcan bıraz zamanını alcak amma yine de karlı cıkan sen olrsun

oguzburakatar
oguzburakatar
06 Ekim 2012

yaaa ben gaziantep için radyatör hesaplamak istiyorum odanın m2 sini buldum yükseklikle çarptım şimdi gaziantepin ısıl değeriyle çarpcam ama gaziantepin ısıl katsayısını bulamıyorum bunun tablosu yok mu ayda bana gaziantepin katsayısını söyleyecek bir arkadaş

dogalahsapist
dogalahsapist
01 Eylül 2019

80 metrekare çatı katı evim var ve 9 metrekarede 3 oda 20 metrekare salon 30 metrekare mutfak
var kuzey cephesini yanımızdaki ev kapatıyor diger cepheler açık mantolama var ama tavan ahşap buna göre ihtiyacım olan kombi ve petek nasıl olmalıdır ortalama tavan yuk 240 cm

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.