mkmerhan
mkmerhan
20 Haziran 2007

doğalgaz projelerinin oda onayından geçme

sevgili arkadaşlar trakya bölgesinde doğalgaz projelerinin oda onayından geçmesi için uğraş vermekteyiz.

bunu başarmış bölgeler var.doğalgaz proje askeri ücret içinodadan bazı bilgiler aldım ama aklım karıştı.

acaba projesini oda onayından geçiren arkadaşlar,doğalgaz projesi için ne kadarlık fatura kesiyor ve nekadar vize bedeli ödüyor.bilgi verirseniz sevinirim.

iyi çalışmalar

Trengineer
Trengineer
20 Haziran 2007

370 + KDV

VEYSEL BILGIN
Danışman VEYSEL BILGIN
20 Haziran 2007

Masallah!!!

sevketylmz
sevketylmz
20 Haziran 2007

arkadaslar neden oda onayı ben onu anlamadım? ben yenı mezun bır mamıne muhendısı olarak bana sureklı sorun cıkartan ve bana yetkı vermek ıcın benı 5 aydır oyalayan daha zıyadesı yetkı aldıktan sonrabıle benım belgemın gelmesını bır ıkı ay kadar zaman zarfında yapan makıne muhendıslerı odasına ben neden paroje onay bedelı yatırarak kendıme kulfet getıreyım? bence makıne muhendıslerı odası gorevını yerıne getırmıyor aksıne yenı mezun makıne muhendısı arkadasların ozellıkle mekanık tesısat alanına yonelmemesı ıcın elınden gelenlerı ardına koymuyor. ben bu mmo onayına cok karsıyım oda bıze yaptıgı bu engellerı kaldırmadanda odaya kesınlıkle sıcak bakmayacagım. Saygılar...

Trengineer
Trengineer
20 Haziran 2007

ÇOK HAKLISIN BEN DAHA ÖNCE TEKNİK GÖREVLİ OLARAK ÇALIŞTIM ODA DA SIRF MÜHENDİSLERE EZİYET OLSUN DİYE YAPILMIŞ Bİ YER.. MİTİNGLERDE EŞİTLİKTEN BAHSEDERLER 2002 VE SONRASI MEZUNLARI MEKANİKTESİSAT  KURSUAN ALMAZLAR BİZDEN ÖNCEKİLER ÇOKMU İYİ BİLİYOR TESİSATI HATTA 30 SENE BU İŞİN İÇİNDE OLANLARI BİLE 2002 DEN SONRA ÜYE OLDU DİİYE STAJ BASKISI YAPIYORLAR

ssselimilhan
ssselimilhan
21 Haziran 2007

bende 2002 sonrası odaya kayıtlı olduğum için makina müh. seçme amacım olan mekanik tesisat işlerini yapabilmek için bir sene staj yapmak zorundayım.ben üniversite okumaya başlarken böye bir zorunluluk yoktu, zaten belgeli bir mühendisin yanında 1 sene staj yapmak çook zor (veya para kazanmadan ) olduğu düşünülürse mağduriyetimiz anlaşılır.bizler bununla ilgili baskı yapmalıyız odamıza,ancak yanlış bir uygulama nedeniyle de odayı topyekün itham etmek biraz pireye kızıp yorgan yakmak olmaz mı?

mkmerhan
mkmerhan
21 Haziran 2007

beyler sitemlerinizi anlıyorum ama oda olmasa özellikle serbest çalışan mühendisler para kazanamazlar.

ayrıca makine mühendisi ürettiği bir projeyi oda onayından geçirmek zorundadır.

bazı bölgelerde yapılan oda onayı şartı gaz dağıtım şirketinden de arandığını biliyorum.

acaba doğalgaz projesi çizimi askeri ücreti nekadar.155 ytl dendi ve bana düşük geldi .ve oda nekadar vize ücreti alıyor.bilgilendirirseniz sevinirim.

silvershadow
silvershadow
06 Aralık 2007

makine mühendisi ürettiği bir projeyi oda onayından geçirmek zorundadır. bu doğalgaz için değil. ve olmamalıda odanın belirlediği ucretler var faturalandırma konusunda. daireiçi 80 ytl kolon daire bası 50 ytl o civar bişi bu tamamen firmaları bitirmek demek bun akimse onay vermez . diyelim 10 dairelik kolon ve bir daireiçi tesisat yaptık bunu 580 ytl faturalandırmalısın. bunun % 40 vergiye %4 odaya gider  . firmalar bunun altından kalkamaz buda bizlerin yvsyvs kendimizi kapı dışında bulmamız demektir. cunku firmalar dogalgaz işinden çekilirler.ve haklılarda. mmo amacı tamamen duygusal. böle birşeyede ne yetkisi var nede hakkı.

mefisto
mefisto
06 Aralık 2007

mkmerhan yazdı:

beyler sitemlerinizi anlıyorum ama oda olmasa özellikle serbest çalışan mühendisler para kazanamazlar.

ayrıca makine mühendisi ürettiği bir projeyi oda onayından geçirmek zorundadır.

bazı bölgelerde yapılan oda onayı şartı gaz dağıtım şirketinden de arandığını biliyorum.

acaba doğalgaz projesi çizimi askeri ücreti nekadar.155 ytl dendi ve bana düşük geldi .ve oda nekadar vize ücreti alıyor.bilgilendirirseniz sevinirim.

Oda olmasa serbest çalışan mühendisler para kazanamaz demişsin ama ben bu sözüne katılmıyorum. Bundan 6 sene öncede oda vardı ama ülke ekonomisi düzgün olmadığı için mühendisler ya işsiz yada asgari ücretin 1/3'ü maaşla sigortasız çalışıyorlardı. İkinci olarak MMO bana layık gördüğü maaş 1150 YTL BRÜT yani işveren yasal kesintileri (ssk, stopaj... vs) yaptıktan sonra kalacak olan rakam 600 YTL civarı nerdeyse asgari ücret. Sanırım piyasa şartları yeri geldiğinde MMO'dan daha fazla düşünüyor.

Esasına bakılırsa ben bu tarz kurumların tekelleştirimesine karşıyım. MMO ve TMMOB gibi aşdeğer uzmanlık alanlarında yetki veren en az 2 tane daha kurum olmalı. Mezun mühendislerde bu üç kurumdan en az birine üye olmalı bakın bakalım işin içine rekabet girince kalite nasıl artıyor.

umtes
umtes
07 Aralık 2007

YA nedir ALLAH aşkına bu.

yok vize parası yok bilmem ne KURS parası.yetmemiş şimdide doğalgaza gözlerini dikmişler.

bu nasıl bir meslek odasıdır.üyelerinin sırtına kene gibi yapışmış habire emiyor emiyor ama doymuyor.üstüne üstlük bir şeyler yapmaya çalışan üyesinin önüne sürekli engeller olmıyacak işler çıkartıyor...

Siz şunu duymuşmuydunuz.yüksek ODAMIZIn Muhterem YÖneticileri diyoki...ben sadece doğalgazda veya sadece mekanik tesisat da çalışabilirmişim.tek bir iş yapabilirmişim.ben onca yıl okuyacağım ve karşıma MMO diye bi oda çıkacak ve bana sen çalışamazsın diyecek.

Allah aşkına kime hizmet ediyor bu ODA. kimin emrinde. kimler yönetiyor.

birileri buna cevap versin lütfen...

memetuygun
memetuygun
28 Aralık 2007

umtes

sana kesinlikle katılıyorum abi

nedir bizim bu odadan çektiğimiz yaa neymiş bizim haklarımızı koruyorlarmış

bir düşünün hiç odadan size doğrudürüst bir mail yada mesaj geldimi acaba mühendislerin gelişmeleri hakkındaki konulardan

adamların tek bildiği miting eşitlik vay efendim ülke elden gidiyormuş

bırakın bu ayakları yaaa kim nereye gidiyor herkes işine bakarsa herşey yerli yerince olur biz sorma ver paralarını bir keselimde sonra ülke işlerine bakalım bence önce bireyselllik kardeşim birey olarak refaha ulaşır ve doğruluğa kavuşursak ülke zaten rahatlar bu ülkeyi biz oluşturuyoruz

bizden sorma ver adı altında vize aidet yok kurs parası yok daha benim bilmediğim bir o kadar olayda cabası

işin özü abicim odadan proje falan geçmesin

hem ben müşterime kusura bakmasınlar diyemem proje parası 155 ytl artı birde benim kazanacağım para var diye

fbagci
fbagci
28 Aralık 2007

evet arkadaşlar maalesef odamız bazıkonularda hatta biçok konuda bize çok büyük sıkıntılar çıkarıyor.

ben mmo na güvenmiyorum... ve sadece bizim odamızda değil tmmob de tamamen bazı siyasi grupların elinde olduğunu görüyorum ve denetleyen soran olmadığı için kendilerince neyi uygun görüyorlarsa onu yapıyorlar.  yani odamız ve türkiye mühendis ve mimarlar odası başkanlığına bağlı tüm odalar tam anlamıyla bikrallık yönetimi gibi.

mesela arkadaşlar odada görevli olarak çalışmak için ne gerekir nasıl seçilir oda görevlileri bunu bilen biri varsa lütfen bana bi açıklama yapsın. benim gördüğüm kadarıyla tamamen kendi fikir ve düşüncelerine göre seçiliyor..

bence bu konuda bazı makamları artık bişeyler yapması gerekiyor..

herkese saygılar..

necropsy
necropsy
29 Aralık 2007

odanın tek amacı bu pastadan payını alabilmek malesef bunu meslektaşlarımız bize yapıyor yazık...

ali orhun
ali orhun
30 Aralık 2007

Bana göre, eğer Mekanik TESİSAT için 1 yıl staj gerekirse, Doğal GAZ VE LPG tesisatı için 2 yıl staj gerekir. ÇÜNKÜ DOĞAL GAZ VE LPG TESİSATI MEKANİK TESİSATA GÖRE ÇOKKK DAHA RİSKLİDİR.

maraş
maraş
31 Aralık 2007

arkadaşlar, proje denilen şeyin onaylanması diye bişey yoktur. proje bi sanat eseridir. mevcut sanat eserleri kanuna tabidir. yani ONAY GEREKTİRMEZ, ONAYLAMA DİYE BİŞEY YOKTUR.buna gaz dağıtım firmalarıda dahil. gel gelelim bu mesleki bi denetimdir. yani şehirde ne tür işleri kimler yapıyo gibisindendir vede bir miktarda duygusal bişeydir. şimdi, ben yine dogalgazprojesi.comda 2007 nisan ayında ankara odadan davetli bi zatın misafir olarak katıldığı forumu okumuştum. size daha sonra linkinide veririrm. okumanızıda tavsiye ederim. odadan gelen beyefendi, mesleki denetimlerin şart olduğunu falan yazıyodu. diyoki "bi doktor tabibler odasına nasıl bağlıysa, bi avukat baroya nasıl bağlıysa makina mühendiside öyle odaya bağlı olmalıdır". evet, haklı bizde odaya kaydımızı yaptırdık, aidatlarımızı yatırıyoruz. ama adam, nasıl bi mantıkla düşündüyse, doğalgaz projelerinden odaya gelir kazandırılmalıdır diyo! ya, o örnek verdiğin hangi mesleki oda (tabipler odası, barolar) üyelerinin işlerinden pay istiyo?? o forumda geçen yazıda daire başı 5-10 liradan bahsediliyo. iş yapıyorum diyen bi firmaya senelik bunun yükünün 4-5 bin YTL olacağının farkındamı bu odada görev alanlar?? kim 4-5 milyarını yiyemezde odaya "alda sen ye" der?? bunun hiçbi hukuki dayanağıda yoké tek çaba artık karayollarına verilmesi düşünülen lpg sızdırmazlık raporlarından kaynaklanan, ve artık olmayacak olan gelirin yerine başka bi gelir kalemi bulmak! ama lpg dönüşümlerinde araç sahiplerinden alınan ücret, şu an firmalardan isteniyo. araç sahibi 10 lira haraç verirken, firmadan senelik 4-5 milyar isteniyo!! odamız, meslkei bi oda gibi çalışmalı, nerde protesto var, nerde miting var, oda orda. sen nesinki oda? görevin ne? cumhurbaşkanımısında herşeye karışıyosun memlekette?? kimin aidatları ile miting düzenliyosunuz? bakalım ben seninle aynı politik görüştemiyim? yada kaçımız?? oda mesleki bi odadır, sivil toplum örgütü değilsiniz.....
gel gelelim mekanik tesisata: kimsenin hakkını yemek niyetinde değilim. yaşça ve mesleki olanlarada saygım vardır. ama 2002den önce mezun olanların neyi fazla?? tamam, mesleki tecrübe edinmişlere vereleim bu yetkiyi, ama neden bu 2002 kasım tarihi güncellenmiyo? yada neden meslekte 3-5 sene şartı getirilmiyo?? amaç yeni mezunlara pay vermemek!!
oda görevini yap, eğitimini yap, aidatını topla keyfine bak. milletin sabrı taşıyo.

abdil26
abdil26
31 Aralık 2007

Bu konu daha öncede defalarca başkayerlerde tartışıldı. Zaten konuyu açan arkadaşda bu doğrultuda açmamış amacı bilgi edinmek. Ne yazıkki ister istemez olay yine bu para meselesine doğru geliyor. Yukarıda yazan önceki arkadaşların hepsine katılıyorum, olay rant işi amaç para kazanmak, mesleki bir denetim yapmak değil. Sanki oda doğalgaz projesini açıpta inceliyor, muhasebeciler gibi fatura tutarına bakıyor, haracını alıyor.(Bu arada muhasebeciler yanlış anlamasın beni ) Oda mesleki bir oda gibi değil siyasi bir oda gibi çalışıyor. Biz mühendislerin haklarını belli bir zümre için yok sayıyor.

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.