VEYSEL BILGIN
Danışman VEYSEL BILGIN
16 Kasım 2009

OLU HACIM HESABI KALDIRILMALIDIR

OLU HACIM HESABI KALDIRILMALIDIR.

Defalarca yazi yazdim.Bu siteyi gizliden gizliye takip eden cok sayida gaz dagitim sirketi meslekdaslarimiz var.

Bu konuya ne zaman el atacaksiniz.Hala yanlis uygulamalar yaptiriyorsunuz.

Olay bir noktadan sonra sosyal masturbasyona doner.

Bu gereksiz masturbasyon ne zaman bitecek.

Tekrar konuyu yayinliyorum.

Servis Hattı Testi ve Delme İşlemi (  Gaz dagitim sirketi Servis Hatti yapim sartnamesinden alinmistir)
Gazlı hatta test ve delme işlemini şebeke şefliğinden gelen refakat ekibi yapacaktır. Gazsız hatta test ve delme işlemi Yapım Kontrol Saha Personeli nezaretinde sertifikalı müteahhit kaynakçısına yaptırılacaktır.
Kaynak soğuma süresi dolduktan sonra saddle kapağı sıkılarak, servis kutusu vanasından kompresör ile 6 bar hava basılarak saddle, manşon, vananın mekanik testi yapılacaktır. SH içindeki hava 1 bara indirilerek sızdırmazlık ve köpük  testi yapılacaktır. Köpük  için kullanılan deterjanın PE malzemeye zarar vermesini önlemek için köpükler bol temiz su ile temizlenerek, hattaki hava servis kutusu vanasından boşaltılacaktır.
Test işleminde fitting kaynaklarında kaçak tespit edilirse , SH borusu kesilip saddle’ın tiji çıkarılıp alınacak.Mevcut saddle’ın 50 cm uzağına yeni bir saddle montajı yapılacak.İlave boru ve manşon ile SH borusuna bağlanacak.Kaynak işlemleri yapılacaktır.
Saddle kapağı açılıp uygun delme aparatı ile hattın delme işlemi kaynakçı tarafında yapılacaktır. Saddle içindeki  Tiji yukarı çekilerek anahattan servis hattına  hava verilecektir. Delme işleminin yapıldığını görmek için SH vanasından bir miktar hava boşaltılarak vana ucuna mekanik kör tapa takılıp sıkılacaktır. Saddle kapağı aparatla sıkılarak test hunisi saddle kapağına takılarak içi su doldurulup kapak testi yapılacaktır.(Bazı marka saddle’larda kapak testi köpük ile yapılacaktır.)

Temel sorun; Servis regulatorunu besleyen hattan servis regulatorune dusuk nispette gaz geliyor olmasidir. ( Sayet servis regulatoru shut-oof kapatiyor ise). Bunun nedenide Servis Saddle Tee'sinin Tij'i delme isleminden sonra yukari cekilmemis ise gaz sizarak servis kutusu regulatorune girerek giris basincini 4 bar'a cikarir.Ancak regulator kurulduktan sonra ilk kullanim ile birlikte basinc duser ve debi yetersizliginden regulator shut-off'u  kapama yapar.

Bu noktada yapilmasi gereken servis kutusunu besleyen hatta bulunan Saddle Tee'nin Tij'inin yukari cekilmis oldugunun kontrol edilmesidir.

Olu hacim hesabinin  yaptirilmasinin sebebi tampon gaz miktarinin artirilarak  debi dusmesinin onune gecilmesi, regulator cikis basincinin dusulmesi engellenmesidir.

Ancak sorun olu hacim sorunu degildir.

Baska bir baslik altinda bu sorununun servis kutularinda kullanilan Asonex Z regulatorlarinden de kaynakladiginida ayrica aciklamistim.

Gaz dagitim sirketleri sorumlu vede basiretli tacir gibi davranarak yukarida bahsettigim uygulamada yapilan teknik hatalarin onune gecerek sorunun cozumunu Olu hacim Hesabi gibi gereksiz bir hesap yontemi ile Yetkili muhendislik sirketlerinin kucagina birakmamalidir.

Selamlar

VEYSEL BILGIN
Danışman VEYSEL BILGIN
16 Kasım 2009

Asonex Z : Yaygın olarak 12 B olarak adlandırılan, S 300 duvar tipi servis kutusu içerisine yerleştirilen yüksek kapasiteli bir servis regülatörüdür. Özellikle 200 m3/h gibi büyük tüketim değerlerine kadar proje debisine sahip iş yeri ve konutlarda tercih edilen Asonex Z regülatörleri 300 mbar çıkış basıncında çalışırlar. Minimum ve maksimum emniyet mekanizmaları vardır. Minimum set değerleri 160-200 mbar, maksimum set değerleri 400-440 mbar aralığında ayarlanır. En önemli dezavantajları relief sistemlerinin olmayışıdır. Özellikle kirli gaz geçişinde iç kaçağa neden olabildikleri için giriş filtreleri kontrol altında tutulmalı, yıllık olarak genel bakım ve iç kaçak testi yapılmalıdır. Gaz yakıcı cihaz ile regülatör arasında bulunan tesisatın sistem tüketim değerinin 1/1000 oranında ölü hacme sahip olması istenir. Aksi takdirde gaz train üzerinde oluşacak dalgalanmalar regülatörün devre dışı kalmasına neden olabilir.

En derin sevgi ve selamlarimla

Bartrobel34

VEYSEL BILGIN
Danışman VEYSEL BILGIN
16 Kasım 2009

Ayrica kazan dairelerinde ilk cekiste yasasanan sorunun ana kaynaginin nedeini Asonex reg haric asagida yayinlayacagim yazida bulabilirsiniz.

Sorunsuz vede teknik uygulama açısından regülatör seçimlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta şudur.Regülatörlerin normal şartlar altında geçirgenlik  debileri regülatörün max kapaistesinin 2/3'ü yani %66 sı olmalıdır.Örneğin 56 m3/h tüketim kapasitesine sahip bir gaz tesisatında seçilecek regülatörün max değeri 85 m3/h olmalıdır.Peki max.sınır bu şekilde ise regülatörlerin min geçirgenlik debileri ne kadar olmalıdır?,

Regülatörün geçirebileceği minimum gaz miktarı cihazın kullandığı (yakma cihazının)max.gaz miktarının %20'si kadar olmalıdır.Örneğin yukarıda örnekte vermiş olduğumuz 56 m3/h tüketim kapaisteli bir cihaza 85 m3/ max. kapaisteli bir reg seçimi yapmıştık.Bu regülatörün min. geçirgenlik debisi 56 m3/h debisinin %20'si yanı 11.2 m3/h olmalıdır.

Slm

VEYSEL BILGIN
Danışman VEYSEL BILGIN
16 Kasım 2009

Degerli Arkadaslarim

Simdi bu konuyu neden actim sebebine bir bakalim.Ancak once zamanin IGDAS ic tesisat sartnamesi sayfa 31 de ne diyor bir bakalim:

10. 2. Gaz Hattı Montaj Kuralları

Merkezi ısıtma sistemlerine ait doğalgaz boru hatlarının birleştirilmesi kaynaklı yapılmalıdır. Boru hattı

üzerindeki ayar kumanda ölçüm ve kontrol cihazlarının dişli bağlantı ile yapılması durumunda TS 61’e

uyulmalıdır. Bağlantılar;

Çap DN 65 Kaynaklı, Flanşlı, Vidalı

Çap >DN 65 Kaynaklı, Flanşlı

şeklinde olmalıdır.

Merkezi ısıtma tesislerinde gaz teslim noktasından en yakın cihaza kadar olan boru iç hacmi 21 mbarg’da cihaz debisinin 1/500’den, 300 mbarg basınçta ise 1/1000’den daha düşük olmamalıdır. Gaz teslim noktası ile cihazlar arasındaki boru tesisatı üzerinde ikinci bir basınç düşürme noktası tesis ediliyor ise regülatör sonrasındaki hatlar için belirli bir asgari hacime gerek yoktur. ( İkinci basınç düşürme noktasındaki regülatör ihtiyaç duyulan debi ve basınç değerine uygun olarak seçilmelidir ).

Simdi ikici bir basinc dusurme noktasi ile kastedilen hat uzerinde servis kutusu regulatorunden ayri kazan gaz hatti uzerinde kurulu emniyet kapatmali yada kapatmasiz ikinci bir regulatordur.

Degerli Arkadaslarim 

Internetten yaptigim butun arastirmalara ragmen (Fransa,Italya,Arjantin,Rusya vs) hic bir kaynakta olu hacim denen DEAD VOLUME IN NATURAL GAS bilgisine sahip olamadim.Zira Pietro Fiorentinin bile web sitesindeki PDF kataloglarinda ozellikle regulator lerle ilgili kisimda Olu hacim ile ilgili en ufak bir bilgi yok.Simdi bu 1/500 ve 1/1000 orani neye gore belirlenmstir bunuda anlamis degilim.Ancak cok daha onemlisi soyle bir husus var.Boru tesisatinin Olu hacim yetersizliginden dolayi servis kutusundaki regulator kapaniyor ve sisteme gaz gitmiyor.Ayni durum hat uzerinde ikinci bir reg var ise onun icinde gecerli.Zira Ikinci Reg girisindede yetersiz gaz var ise ikinci reg (Emn kapatmali ise) kapatacak Emniyet kapatmali reg degise membran sisecek tabiri caizse reg bayilacaktir.Peki Ikinci reg girisine kadar sorun yok ise yani yeterli olu hacim var ise ozaman onumuze ne cikiyor.Ikinci reg ile brulor kafasi arasindaki mesafe.Sartnamede bu ara mesafede olu hacim aranmiyor.Peki servis kutusundaki reg emniyet kapatmali ise ve yetersiz boru tesisati olu hacminden dolayi kapatiyor ise bu durum ikinci regulator icin de gecerli degilmidir?

Bu ne lahana bu ne tursu. Simdi OLU HACIM hesabini ilk koyan IGDAS bu hesabi kaldirarakta bir ilke imza atmistir.Hangi kaynakta olu hacim var cok merak ediyorum bir bana aciklasin.Ozellikle UGETAM da gorev yapan arkadaslar ile bu konuyu tartismak isterim.

Nihayetine gelince aslinda sorun sudur.Gerek emniyet kapatmali gerekse Emniyet kapatmasiz regulatorlerde "DEAD VOLUME" Olu hacim diye bir hesap ve sorun yoktur.Bu sorun IGDAS in o donem kullanmis oldugu ASONEX Z regulatorlerinden kaynaklanmistir.Bir anlamda kendi yapmis olduklari hatayi kendileri telafio etmistir.Peki ya diger gaz dagitim sirketleri.Hard COPY yapip sartname olusturanlar.Gereksiz vede son derece anlamsiz bu uygulamayi devam ettirmiyorlarmi?

OLU HACIM Hesabini kaldiran IGDAS Asonex Z regulatorlerini de servis kutularinda kullanmayi kadirmis iseler benim tespit etmis oldugum durum sonuna kadar dogrudur.

Nedenmi?

Bir sonraki mesajimi okuyunuz.......... 

VEYSEL BILGIN
Danışman VEYSEL BILGIN
16 Kasım 2009

Asonex Z : Yaygın olarak 12 B olarak adlandırılan, S 300 duvar tipi servis kutusu içerisine yerleştirilen yüksek kapasiteli bir servis regülatörüdür. Özellikle 200 m3/h gibi büyük tüketim değerlerine kadar proje debisine sahip iş yeri ve konutlarda tercih edilen Asonex Z regülatörleri 300 mbar çıkış basıncında çalışırlar. Minimum ve maksimum emniyet mekanizmaları vardır. Minimum set değerleri 160-200 mbar, maksimum set değerleri 400-440 mbar aralığında ayarlanır. En önemli dezavantajları relief sistemlerinin olmayışıdır. Özellikle kirli gaz geçişinde iç kaçağa neden olabildikleri için giriş filtreleri kontrol altında tutulmalı, yıllık olarak genel bakım ve iç kaçak testi yapılmalıdır. Gaz yakıcı cihaz ile regülatör arasında bulunan tesisatın sistem tüketim değerinin 1/1000 oranında ölü hacme sahip olması istenir. Aksi takdirde gaz train üzerinde oluşacak dalgalanmalar regülatörün devre dışı kalmasına neden olabilir.

Sanirim Asonex Z regulatorlerinin sebep oldugu durum son derece aciktir.Baska bir baslik altinda yazmistim.Konuyu kaciran arkadaslarimiz icin tekrar hatirlatmayi bir gorev biliyorum.Regulator secimlerinde ozellikle Max debinin 2/3 oranini mutlaka ama mutlaka uygulayiniz.50 m3/h tuketime sinirda regulator secimi yapmayiniz.Sececeginiz regulatorun 2/3 orani mutlaka tuketim debisini karsilamalidir.

En derin sevgi ve selamlarimla   

arandur
arandur
16 Kasım 2009

Daha önce de bu konuda yazmıştınız tekrar hatırlatmanız yerinde olmuş. Özellikle ölü hacim yüzünden boşu boşuna doğalgaz hattını sağa sola dolandırmamıza şartname artık mani olmalı. Bereket 21 mbar için ölü hacim hesabı istenmiyor artık. 

VEYSEL BILGIN
Danışman VEYSEL BILGIN
16 Kasım 2009

arandur yazdı:
Daha önce de bu konuda yazmıştınız tekrar hatırlatmanız yerinde olmuş. Özellikle ölü hacim yüzünden boşu boşuna doğalgaz hattını sağa sola dolandırmamıza şartname artık mani olmalı. Bereket 21 mbar için ölü hacim hesabı istenmiyor artık. 

Gereksiz harcanan malzeme, gereksiz proje redleri, gereksiz zaman uzatimlari gec dereye alinan tesisatlar onlarca bosa harcanan emek.

yazik .....

Hala bu konuda israrci olunmasina bir anlam veremiyorum.

Begenmedigimiz statukocu Ruslar bile bizden daha mantikli davraniyor. 

Selamlar

nur81
nur81
16 Kasım 2009

Merhaba Veysel Bey Konya da ikinci regülatör eğer emniyet kapamalı ise ölü hacim hesabı bu regülatör esas alınarak yapılıyor.O halde bu ikinci regülatörler içinde mi ölü hacim hesabı yapılmamalı. Amaç eğer tampon hacim sağlamak ise ölü hacim hesabı mantıklı değil mi.

VEYSEL BILGIN
Danışman VEYSEL BILGIN
16 Kasım 2009

nur81 yazdı:
Merhaba Veysel Bey Konya da ikinci regülatör eğer emniyet kapamalı ise ölü hacim hesabı bu regülatör esas alınarak yapılıyor.O halde bu ikinci regülatörler içinde mi ölü hacim hesabı yapılmamalı. Amaç eğer tampon hacim sağlamak ise ölü hacim hesabı mantıklı değil mi.

Selamlar Nur Hanim,

Evet tum tesisat icin olu hacim gereksizdir ve uygulamasi son derece yanlistir.Stabil bir yanma icin tampon mesafesi kesinlikle birakilmalidir.

Zaten yanilmiyorsam buda 5*10 D olarak verilmistir.

Tampon hacim icin ayrica olu hacim hesabi yapilmasina gerek yoktur.

Selamlar

nur81
nur81
16 Kasım 2009

Teşekkür ederim Veysel Bey.

VEYSEL BILGIN
Danışman VEYSEL BILGIN
17 Kasım 2009

nur81 yazdı:
Teşekkür ederim Veysel Bey.

Rica ederim Nur hanim.

Kolay gelsin

Selamlar

VEYSEL BILGIN
Danışman VEYSEL BILGIN
17 Kasım 2009

OLU HACIM HESABI KALDIRILMALIDIR.

Defalarca yazi yazdim.Bu siteyi gizliden gizliye takip eden cok sayida gaz dagitim sirketi meslekdaslarimiz var.

Bu konuya ne zaman el atacaksiniz.Hala yanlis uygulamalar yaptiriyorsunuz.

Olay bir noktadan sonra sosyal masturbasyona doner.

Bu gereksiz masturbasyon ne zaman bitecek.

Selamlar

safrane
safrane
16 Aralık 2009

kesinlikle bu konuda Veysel Bey'e katılıyorum.saygılar

hvac
Uzman hvac
17 Aralık 2009

Bu konuda tamamen haklısınız Veysel Bey,Kayseri'de ölüm hacim yüzünden çok red v.b. yaşadık.Bazen acaba kendi alt yapılarındaki eksik v.b. için böyle yapıyorlar diye düşünmekten kendimizi alamıyoruz.

VEYSEL BILGIN
Danışman VEYSEL BILGIN
18 Şubat 2010

Olu hacim hesabini basiniza bela edenlerin boyu posu devrilsin insallah.

Hicbir teknik dayanagi ve mesneti olmayan bu sacmaliga kim yada kimler dur diyecek cok merak ediyorum.

Selamlar

maatonifi
Uzman maatonifi
18 Şubat 2010

Bartrobel34 yazdı:

Olu hacim hesabini basiniza bela edenlerin boyu posu devrilsin insallah.

Hicbir teknik dayanagi ve mesneti olmayan bu sacmaliga kim yada kimler dur diyecek cok merak ediyorum.

Selamlar

Defalarca konuyu, teknik boyutu ile, bu platformda, belki başka platformlatda dile getirdiğiniz için teşekkürler. Ancak bu itiraz bireysel bir çaba olarak kalmış görünüyor. Çünkü, bunun asıl tartışılması gereken yer, sanırım türk Standartlar Enstitüsüdür. Teknik olarak fikirlerinize katılmakla birlikte, ne gaz dağıtım firmaları ne de yetkili firma mühendisleri, pek buna kafa yormadan bu hesabı yaparlar. Tabi konu, aslında nerede tartışılmalıdır, bilemiyorum, ama sanırım, konuyu TSE ye götürecek bir merci olmalıdır.
Kaldıki, ilgili TS standardında Teknik teamüllere uymayan ve ama bu gün doğalgaz projelendirmelerle ilgili yapılmış yazılımlara da kaynaklık etmiş unsurlara rastlıyoruz. Mesela kolon çizimlerindeki izometrik çizim tam bir garabet örneğidir. Herkesin bildiği izometrik çizimde dikey, sağda yatayla 60', solda yatayla 60' eğik çizgiler varken, TS deki çizim şekli bir garabettir.
Neyse Beddua etmekten başka bir şey kalmamış, anlaşılan

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.