istanbul3434
istanbul3434
22 Mart 2010

2000 m2 üzeindeki yapılar

merhaba arkadaşlar;

Benim sorum aralık 2009 tarihinde sonra  yayınlanan karara göre ruhsat alan binaların merkezi sisteme geçişi zorunlu olduğunu biliyorum.Bireysel kullanım için bina oy kararı ile olacağını yazıyor.

2009'dan önce ruhsat alan 2000 m2 ve üstü binaların bireysel sistem aboneliğinin  doğalgaz dağıtım şirketleri %100 karar istemiş olması ve bunu EPDK 'nın vermiş olduğu bir karar olduğunu söylemesi.

EPDK da böyle bir kurul kararı var mı?

Doğalgaz Dağıtım Şirketleri % 100 kararı almakta kanunen doğrumu yapıyor?

gönay_27
gönay_27
22 Mart 2010

2000 m2 binalarda merkezi sistem ısıtma - soğutma ve hali hazırda mevcut olan yangın yönetmeliği bunlar zorunlu kılındı , yalnız taslağın tam netleşmemesi nedeniyle uygulamalar belediyeler nezdinde değişiklik göstermektedir bu yüzden gaz dağıtım şirketi E.P.D.K şartnamesini referans almış olabilir; bu uygulamada bireysel sisteme geçişte yüzde yüz ''bireysel çoğunluğun karar defterine ortak imzasıyla olur.''

Ragıp
Ragıp
22 Mart 2010

5 Aralık 2009 tarihli Binalarda enerji performansı yönetmeliğine göre artık 1000 m2 den büyük binalarda merkezi ısıtma sistemi yapılması zorunlu kılınmıştır.Tüm kat maliklerinin rızasının bireyselden yana olması yada olmaması gibi bir koşul aranmamaktadır.

Selamlar

nkergun34
Uzman nkergun34
22 Mart 2010

Eski binalarda bina kullanım alanı 2000 m2 nin üzerinde olduğu durumda merkezi ısınma sisteminden bireysel ısınma sistemine geçişte oy birliğinin sağlanmış olması gerekmektedir. Yeni yapılan binalarda da kullanım alanı 1000 m2 üzerinde olduğu durumda merkezi ısınma sistemi olması mecburi.

Peki diyelimki bina  2500 m2 ve merkezi ısınma sistemi ile yapıldı. Sonra daire sahipleri oy birliği ile bireysel ısınma sistemine geçmeye karar verdiler. Yeni yasada bunu engelleyen bir ibare varmı? Yani 05 Aralık 2009 tarihinden itibaren yapılan ve kullanım alanı 1000 m2 üzerinde olan binalar merkezi ısıtma sistem ile yapılabilir ve bireysel ısınma sistemine dönemez şeklinde yada benzer bir ifade varmıdır?

Kolay gelsin?

ramazanergun
ramazanergun
22 Mart 2010

Değerli Arkadaşlar;\r
\r
5 Aralık 2009 tarihinden geçerli olmak kaydıyla 1000 m2 ve \r
üstünde kullanım alanına sahip binaların projeleri \r
belediyelerde onaylanırken ısınma sistemi merkezi olacak \r
şekilde tasarlanmalıdır.\r
\r
Ancak,yasanın mevcut haliyle bir çok eksiği ve fazlası \r
var,ve şu anda Başbakanlık'ta bir revizyonu onay \r
beklemektedir.\r
Bilgilerinize sunulur.

istanbul3434
istanbul3434
23 Mart 2010

Ramazan Bey,

Gaz dağıtım şirketleri %100 karar defteri ile bireysel dönüşüme izin veriyorlar.Bunun olamayacağını söylüyorsunuz.Bu geçişler şimdi yasa ya uygun değil diyorsunuz.

Bunun kanun alıntısını sitede açıklarmısı nız?

ali orhun
ali orhun
23 Mart 2010

? ? ?

Bir Allahın kulu, çıkıpta şu işi lütfen,şu yönetmelikten önce, şundan sonra,

şu kadar m2 diye özetler mi  lütfen.Mevzuat ve tarih belirterek.

Teşekkürler/Saygılar,

Ragıp
Ragıp
24 Mart 2010

Değerli Arkadaşlar

Önce BEP Yönetmeliğini bir okuyalım ondan sonra tartışalım böylece doğruyu daha iyi buluruz diye düşünüyorum.

Madde 13,14,25,26 ,Geçici madde 3 bu maddelerde yeterli açıklamalar vardır.

Sevgi ve Selamlar

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.