muhendisce
muhendisce
07 Mayıs 2011

Popüler Konu : Makina Mühendisleri Odası Ne İşe Yarıyor?

Doğalgaz iç tesisat belgemi makina mühendisleri odasından 2004 senesinde almıştım. Doğalgaz belgemin akretitasyonlarını yaptırmamıştım. İl değişikliği yüzünden odanın katı yapısını tahmin etttiğim için ÜGETAM dan akretitasyonlu belge aldım. Fakat gaz dağıtım firmasının smm şartını öne sürmesi yüzünden odaya gidip önce birikmiş aidatlarımı ödedim. Daha sonra gözetim kapsamı altında söyleşiler dedikleri seminerlere katıldım. SMM başvuru dilekçesi alınmıştır diye bir belge vermediler...Yeni bir belge almak için açtığınız kursunuza katılayım talebimi ilettiğim halde belgeniz var katılamazsınız dediler, akretitasyon sınavını ne zaman açacaksınız soruma ise şimdi mitingimiz var 15 mayıs ta çok yoğunuz haziran da olabilir temmuz da olabilir diyerek resmen benim iş te çalışma şansımı kaybettirdiler..Şimdi ben bu odaya karşı akretitasyon sınavlarını üyelerinin talepleri doğrultusunda açmayan mitingi üyesinden daha önemli tutan ve miting sebebinin emek değerlerinin korunması v.s. gibi garip gerekçeler sunan bu kuruluşa karşı tazminat davası açma konusundaki düşüncelerimi nasıl karşılarsınız?...Oda resmen beni 3 aydır oyaladı önümü tıkadı bi sürü masraf yapmama sebep verdi.

mns3
mns3
07 Mayıs 2011

bence oda son zamanlarda tamamen amacından çıktı.. sürekli işleri yokuşa sürüyor-özellikle ankara oda- mühendis hakkı korumanın dışına çıkıp artık nerdeyse sendika gibi her fırsatta siyasi mitingler yürüyüşlere kalkıyor..siyaset yapmıyorum ama artık oda odalıktan çıkıp sendika olmuştur..bunları yaparkende kendi işlerini yokuşa sürmüştür...-BENCE-\r
                                                      Saygılar..

Trengineer
Trengineer
07 Mayıs 2011

Mitingde Mühendis Maaşları Düşük Diye Şikayet Ederler Bize Biçtikleri Değer 1.650 TL Brüt... Söylenecek Çok Söz Var da Yeri Değil...

erkan1818
erkan1818
07 Mayıs 2011

Mns3 arkadasımıza katılıyorum. Fakat zaman zamanda dogru işler yaptıkları mevcut. Birazda İşsiz çalışanlara iş imkanı yaratsa ne güzel olurdu.

lecealex
Uzman lecealex
07 Mayıs 2011

-3 gün önce bana odadanb mesaj geldi eylem varmış ankara da katılanların ailesi dahil hepsinin yol ücretini karşılıyormuş. bize eğitimi parayla yapıp bizim yetkileri sınırlandıran sonrada o para ile miting düzenleyen oda haram olsun derim sadece

mns3
mns3
07 Mayıs 2011

oda tamamen gereksiz demiyorum..haklarımızı korumak için bazı şeyler yapıyorlar inkar etmek nankörlük olur.. lecealex arkadaşın dediği olaylara benim sitemim. ozaman MÜHENDİSLER SENDİKASI kuracaklar ve bizim maaşlarımızı devletle pazarlığa oturacak..amaçlarının sapmasını ben sevmiyorum.. neyse burda konuşulcak şeyler değil..

ali orhun
ali orhun
07 Mayıs 2011

Mitingde Mühendis Maaşları Düşük Diye Şikayet Ederler Bize Biçtikleri Değer 1.650 TL Brüt... Trengineer

Devamı var...Odada  yeni işe başlayan meslektaşımız  teknik görevli ,( hiçbir, naneden anlamaz), maaşı 1650 brütün üzerindedir.

Buna çifte standart veya açıkcası  meslektaşının zeka seviyesini sınamak denmez mi?

ali orhun
ali orhun
07 Mayıs 2011

yeni işe başlayan meslektaşımız  teknik görevli ,( hiçbir, naneden anlamaz),

O da zamanla öğrenecek işi  doğal olarak....Ama, bize biçilen değer, 1650TL maaşın üzerinde çalışıyor.

muhendisce
muhendisce
07 Mayıs 2011

Makina mühendisleri odası üyelerinin problemlerini çözeceği yerde ideolojik yaklaşımları tercih ediyor çok üzücü , eski doğalgaz iç tesisat belgemi bütün gözetim kapsamındaki seminerlerine katılarak tamamladım...Fakat akretite ÜGETAM belgesini kaale almamaları bi tarafa , yeni açacakları iç tesisat kursuna katılmamıda eski belge sahibiyim diye engellediler..Halbuki verdikleri belgenin geçerlilik tarihi 2009 da bitmiş ,yani belgenin yenilenmesi gerekirken kursa katılamıyorum. Akretite sınavının ise tarihi de belli değil mayıs-haziran-temmuz aylarını kapsıyor ,mayıs ayında yapamamalarının sebebi yoğunlukları 15 mayıs mitingi akp ye hayır mitingi....broşürlerini okudum işçi-emek-cemaatleşme-kapitalizme hayır diyen sözlerle dolu , fakat bu yaptıklarıyla makina mühendisi meslektaşlarını hem işsiz hemde maddi ve manevi kayıplara sokuyorlar...Problemleri çözen bir oda niye olamıyorlar?...Bunları denetleyecek bunlardan hesap soracak bir mercii de yok maalesef işte kraldan fazla kralcı olmak diye bir tabir var ya bu bizim odamız için geçerli....Slogancılık v.s. ama emek üreten meslektaşlarını emek ve iş üretemez duruma getirmek....Hep şikayet ediyoruz ama bu sistemi değiştiremiyoruz...Yeni seçilecek hükümetin bu meslek odaları-sendikalarla ilgili mutlaka bir düzenleme yapması gerekmetedir...Sendikalar ve odalar aynı her şeye hayır zihniyetiyle hem işçilerini hemde üyelerini mağdur etmeye devam ediyorlar,hemde gelişme ve bilinçlenme sürecini tıkıyorlar...Halbuki oda 15 dakika olduklarını söyledikleri sınavları her hafta yapabilir ,hemde üyelerini mağdur etmez ama bunu yapmıyor çünkü sanırım kendilerinin çok yetkili olduklarını düşünüyorlar... Gülüm geçiyorum meslek odam tarafından işsiz kaldım diyip güleceğim bir olayla karşı karşıyayım.. Halbuki oda üyelerinin iş bulması konusunda , sosyal haklarının geliştirilmesi,mesleki açıdan seviyesinin arttırılması konularında çalışmalıydı tabii ki sosyal konularda mitingler v.s. de yapmalı ama önce üyelerinin işlerini çözmeli daha sonra toplumun sorunlarını...Çünkü adı üstünde makina mühendisleri odası :))

anka1
anka1
08 Mayıs 2011

Odamız maalesefki rüyalar aleminde yaşayan, hala eski hülyalarına kavuşma ümidi içinde 50 lerin 60 ların kafasıyla yaşayan, hatta ve hatta sloganlarında bile bir yenilik yapamayan, işleri güçleri yürüyüş miting, anma diye diye sokaklardan kurtulamayan ve bunu bir meziyet sanıp göğüslerini kabartan, ne olursan olursan ol muhalifim sana görümünde, bilimsel bir birliktelik değil üç beş  aşırı solcu - ideolojik grup'un yönetiminde  bir oda görünümündedir.
Adamlar uzayda yürüyüş yapıyor, bizim zevatlar sokaklarda ve bunu yapanlar ne acıdır ki  mühendis. Bu ülke için bir tane destekledikleri geliştirdikleri proje yokken , milyonları (trilyonları) işşiz güçsüz serseriler gibi sokaklarda harcarlar. Hadi devrimci aslanlarım hadi koçlarım diye diye gazı veren oda yöneticileri ne işler çeviriyor arka planda  bir bilseler. 70 milyon anladı, kardeşin kardeşi kırdığı 50-60-70 li yıllardaki hataları ama bizim odadakiler anlamadı ne yazik ki. Bıraksalar hala yine kırıp geçirecekler ortalığı. Ama onların suçu yok, suç oda seçimlerine bile katılmayan, meydanı saplantılı, kullanılan ama kullanıldıklarından bir haber bu gruba  bırakan arkadaşlarda.       

candalli
candalli
09 Mayıs 2011

Bizim genel merkez sadece kendini kandıracak kadar küçük kapasiteli bir kurum...70 li yıllardan beri emekçi türküsü söylerler, sözde savunurlar, ama içlerinden de hiçbiri pos bıyık bırakmaktan daha ileriye gidememiştir. Mekanik proje çizimlerinde parayı hamuduyla götürürler, havuz sistemine karşı gelirler.....Ya mubarek hani kardeşlik, hani eşit paylaşım....ama yooo...iş paraya gelince hepsi küfrettikleri kapıtalislerden daha kapital olurlar....Yani anlıyacağınız hepsi hikaye, emekçi yürüşü diye boy boy resim çektirip egolarını tatmin edecekler, gene ezilen mühendislerin kanını emerek yaşamlarına devam edecekler.....

liberal_makina
liberal_makina
09 Mayıs 2011

gelecek yılki yetki belgesi vizemi vermeleri için sgk primimin min. 1650 TL üzerinden yatması gerektiğini haber etmeleri zor olmalı ki yapamadılar, sağdan soldan öğrendik, iş işten geçti...\r
\r
ama iş, mitinglerine davet etmeye gelince telefon numaramı bulup mesaj atmayı beceriyorlar.\r
\r
Meslek odası ismi altında meslekten çok ideoloji satmaya uğraşanlarla görülecek bir hesabımız var.\r

axu2
axu2
10 Mayıs 2011

"ideolojik oda" bizimkisi kafalarına göre takılıyorlar. ama odayı yönetenlerin ideolojileri beni bağlamıyor ve ekmek kazanma derdindeyken sağmış solmuş diyede kimseye dönüp baktığım yok açıkcası.
ama bu kadar emekten haktan bahseden bir meslek birliğinin temsil ettiği meslek sahiplerinin hakkını yasal zeminde bağırttıra bağırttıra alması gerçekten üzüyor beni.
elektrik ve inşaat mühendisleri odalarında durumun hiçte böyle olmadığını biliyorum. makina mühendisleri olarak günahımız sayıca çok ve potansiyel gelir kaynağımı olmamız acab.
mezun olduğum günede lanet okumuyor değilim odanın bir çok işime çomak sokmasından ötürü. binbir emekle almış olduğum mühendislik diplomam kıymetsiz bir evrak haline geldi açıkcası ve bunu ne ekonomik zorluklar ne haddini bilmez kaba işverenler ne de seni kafalamaya çalışan ustalar falan yapamadı ama odamız yaptı.
icraatlarında ötürü tüm yönetimi tebrik ediyor başarılar diliyorum. bu tarafta bişey yapamazsam diğer tarafta iki elim yakanızda. bilesiniz.

ali orhun
ali orhun
10 Mayıs 2011

elektrik ve inşaat mühendisleri odalarında durumun hiçte böyle olmadığını biliyorum  axu2

Katılıyorum. Bütün bürokratik engelleri kullanan, bir resmi daire gibi çalışıp üyelerine her türlü zorluğu çıkaran bir oda görünümünde.

KOLAYLAŞTIRACAĞINA, ÜYELERİNİN HER İŞİNİ SÜREKLİ ZORLAŞTIRIYOR.

AYNEN KATILIYORUM, ÇARŞI GRUBU GİBİ, HER ŞEYE,HER PROJEYE ODA KARŞI....BÖYLE BİR MANTIK OLUR MU? HER İDARENİN,HER İNSANIN,HER KURUMUN KÖTÜ YAPTIĞI GİBİ,HİÇ İYİ YAPTIĞI BİR ŞEY OLMAZ MI?

directsbs
directsbs
11 Mayıs 2011

mmo nun siyasi ideolojisini beğendiğim halde mmo nun siyasetle ne alaksı var demekten kendimi alamıyorum açıkçası. mmo nun yetkilileri kesinlikle ama kesinlikle yeni mezun arkadasları eğitip herhangi veya onların tercihleri doğrultusunda bir iş koluna hazır hale getirmelidirler.

ruluced
ruluced
12 Mayıs 2011

Evet meslektaşlar MMO'nun çalışma stilinden hepimiz memnunmuyuz? Acaba MMO ne işe yarıyor. Bu gün işsiz kalan kaç mühendis arkadaşımız MMO aracılığı ile iş bulabiliyor?

MMO'nun görevleri nelerdir?

1- Bir kere bir makine mühendisi okulu bitirmeden önce öğrenci üyeliği, sonrada asli üyelik olarak odaya kayıt olmak zorunda. Ancak odanın şu haliyle olan şekline değil.

2- Makine mühendisi mezun olur olmaz ikamet ettiği yerdeki oda mühendise iş planlaması yapmalıdır. Odaya bağlı uzman kadrolar tarafından genç mühendisin hayatına bir şekil verilmeli. Çoğu niversitede branşlaşma yok. Bir tane bile ısı enerji dersi almayan adam kendini doğalgaz piyasasının içinde buluyor. Bunun suçu kimde? Belki de en az o genç mühendiste. Ama en fazla MMO da.

3- Kurul genç mühendisin hayat ve iş planlamasını yaptıktan sonra önüne iş seçenekleri sunmalı ve genç mühendis bunların arasından seçmeli. O mühendisin hakkını MMO korumalı. Eğer korumaz ise genç mühendis 650 TL maaş ile (o da bulabilirse) çalışmaya başlar. Vebali yine MMO nun.

4- Sadece genç mühendislere değil tabi ki tüm yaştaki makine mühendislerine bu hizmet verilmeli.

5- Çalışmayan mühendisten aidat alınmamalı. Çalıştığı zaman aidatını ise söke söke almalı.

6- MMO'nun teknik yayın, teknik destek ve bilirkişi konularındaki rollerine birşey demiyorum. Aynen hatta daha fazla devam etmeliler.

7- MMO siyasete karışmamalı deniyor. Bence yanlış. Ucundan da olsa kenarından da olsa siyasilerle ve siyasetle dirsek teması olması. Yoksa istediklerini asla yaptıramaz.

8- Şimdi özet; siyasi gücün var, hatta aranda siyasi adam var, fabrikatörlerle her daim içli dışlısın, doğalgaz firmaları, yapı denetim firmaları senin eline bakıyor, belediye ile sürekli ilişki halindesin, üniversite ile bir çok yolda beraber yürüyorsun... yani mühendise iş bulabilecek en süper kurum sensin (işkur dahil) ama nerde? 2-3 tane göstermelik iş ilanı fasa fiso.

Yukarıda saydığım kurumlardan topladığın iş ilanlarını toplasan belki de Türkiye'deki en büyük iş/eleman sitesini açarsın ama yok. MMO'nun amacı o değil bence. En azından şu anki yönetimin.

MMO makine mühendislerinden oluşmuyor mu? Makine Mühendisi olmazsa MMO olmaz. Bu açık ve net. O zaman ne yapayım senin siyasetini, ne yapayım senin teknik yayınını, ne yapayım senin seminerlerini, konferanslarını, pikniklerini ve o şatafatlı binalarını.

"Makine mühendislerini yaşat ki MMO yaşasın"

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.