niksar06
niksar06
09 Temmuz 2012

LNG TESİSATI

Arkadaşlar  yapılmış olan bir lng tesisatından ek bir hat almamız isteniyor,yani mevcut tesisattan  1/2"  bir hat çalıp  5 metre mesafede bulunan bir atölyeye götüreceğiz.Sistemde yaklaşık 2000 lt tank var ve hat 11/4" hat ile başlayıp  6 adet branşmana ayrılıyor .

benim sormak istediğim burdaki prosedür nedir ben daha önce lng tesisatı yapmadım hiç,hesapları nedir,gazı kesmeden hat alabilirmiyiz veya bu sisteme ek bir yük geleceği için extra bişey yapılması gereklimi baştan sona prosedürü anlatırmısınız.


ali orhun
ali orhun
10 Temmuz 2012

Tie-in ve / veya Hot- Tap yöntemiyle gaz verilmesi ve deplase işlemleri yapılabilir.

-Tie -inde hat boşaltılır.Fire free,gas free edilir.Buharla temizlenir.Riski sıcak işde 0 a yakındır.

-Hot tap de akış düşük basınçda sağlanırken, özel hot tap makinası ile çok özel yetişmiş personel delme ve flanş/branşman ve hot top vanası kaynatma işini yapar.

SİZİN İŞİNİZİN, TEMEL SORUNUNU YUKARIDA İZAH ETTİM.

ÇOK DENEYİM İSTER.ÖZELLİKLE,TECRÜBESİZ PERSONELİN YAPTIĞI HOT TAP RİSKLİDİR.HERKESDE HAT BOŞALTILMAYACAĞI İÇİN  HOT TAP İSTER.HİDRO KARBON SEKTÖRÜNDE DENEYİMİ OLMAYANA HOT TAP TAVSİYE ETMEM.İNŞAATÇI MANTIĞIYLA HOT TAP YAPILMAZ.

İŞİN GÜCÜN RAST GELSİN.ALLAH KOLAYLIK VERSİN.
niksar06
niksar06
10 Temmuz 2012

peki hocam bu iş için gaz sağlayıcı ipragaz ile olan prosedür nedir,bu işimizi kim denetleyecek  biz kafamıza göre bu işi yapamayız sanırım, ayrıca müşteri hattan alacağımız branşman için sayaç istiyor  dökme gaz ile  doğalgaz sayacı aynı özelliktemidir yani bir G4 sayaç koyabilirmiyiz bu ayıracağımız hatta.


ali orhun
ali orhun
10 Temmuz 2012

Diğer önemli konuda, yeni hattın,yarım parmak atelye hattının cihaz tüketimine göre hesapları gözden geçirmenizdir.


ali orhun
ali orhun
10 Temmuz 2012

Bahis ettiğiniz, müşavir firma,yukarıda yazdıklarımı bilir ve size bütün sorularınızda mutlaka yardımcı olmalı ve süpervizyonda da destek olmalıdır.


niksar06
niksar06
10 Temmuz 2012

yani biz ipragaz ile temasa geçip ellerindeki mevcut projeyi alabilirmiyiz revize etmek için.Bu konuda tek muhattabımız ipragaz mı yani.
Bartrobel34
Danışman Bartrobel34
10 Temmuz 2012

Lgn tesisatlari , Dokme lpg tesiatlari ile benzerdir. EPDK 4646 yasasi ile bu tur tesiatlari da kural altina almis ve sabit gaz kutusu yada RMS istasyonlarindan beslenen tesisatlar ile esdeger tutmustur.Bir gaz dagitim sirketinin mucavir alaninda EPDK 4646 yasasina esas gaz dagitim sirketinin ic tesisat sartnamelerine gore yapilan tesisatlardaki asamalar ve prosedurler ne ise LNG tesisatinda da yapilan prosedurler aynidir.EPDK yetki belgeli uygulayici yine EPDK yetki belgeli musavir gozetiminde yapilan bu hatlar sonuc itibari uile ic tesisat sinifina girmekte ve bu tur ilave bransman alimlarinda yapilan proje uzerinde revizyon yapilarak uygulama gerceklestirilir.Tie-in yada Hot top diya adlandirilan ve yuksek basinc hatlarinda uygulanan bu yontemler LNG tesisati dahil ic tesisat hatlarinda bu uygulamalar yapilmaz.Ic tesisat hatlarinda bransman alimlarinda oncelikle LNG tankina ark veya elektrik akimininin yurumemesi icin hattin izole edilmesi yada sokulebilir fanlstan ayrilmarak boru tesisatinin LNG tanki ve evoparatoru ile akim irtibatinin kesilmesi, bransman yapilacak hattin gas free isleminin yapilmasi ,deterjanli sicak su ile yaiaknabilir basincli hava basilarak kurutma yapilabilir, yada direkt azot basilarak hat notrlestirilir.Proje de yapilan tadilat sonrasi bransman alimini sahada uygulabilirsiniz.\r
\r
Selamlar


ali orhun
ali orhun
11 Temmuz 2012

Sn.Bartrobel 34 Üstadımıza şahsen teşekkür ederim.

Benim anlatmak istediğim,İşletmeler üretime devam ederek aynı anda modifikasyon yapılsın istiyorlar. Onlara göre DN 15 bir incecik branşman alınacak.Dolayısıyla, hattı boşalt,temizle,süpür ,üretimi/imalatı/satışı durdur yerine, on stream mofikasyon tercih ediyorlar.Onun içinde, çubuk kadar branşman alınsa hot tap tercih ediliyor.Yukarıda da belirttim, tie-in için en emniyetli yöntem hattın boşaltılıp,gas free,fire free edilmesi.

 

Sıcak,yaz gününde

Sevgi ve Saygıyla.
erkan1818
erkan1818
11 Temmuz 2012

Üstad kolay gelsin.

Yapıcagın iş basit. Fabrika durdugunda LNG Tank giriş vanasını kapat.Tanktan sonra çift kademe basınç düşürme grubu vardır. onunda vanalarını kapatın nereden branşman alıcaksanız gazı boşaltın hava (yada azot ile) temizleyin ve branşmanı alın.Branşmanı aldıgınız yere bir vana atarak ta fazla süre harcamadan bu işi tamamlayabilirsiniz.Yemek saatine yada pazar günlerine denk getirilebilir.

Prosedürlere gelince. iPRAGAZ ın müşaviri kim ise onla görüşün. Fabrikadan LNG Tesisatı mevcut dosyasını alın ve İPRAGAZın müşaviri kim ise onun standartlarına göre İŞE BAŞLAMA VE İŞ BİTİRME dosyası şeklinde hazırlayın. Dosyaları müşavir onaylar ve testten sonra gaz açılır.

Bu prosedurler End.Tes.Doğ.Tes.Uygulamaları ile aynıdır. Hesapları vb.dosya standartları.

Eger istersen sana özelden örnek LNG TES.PROJESİ VE HESAPLAMA TABLOLARINI gönderebilirim.
niksar06
niksar06
11 Temmuz 2012

peki bu aldığımız branşman için birde sayaç istiyorlar tüketimi görmek için,g4 sayaç bu iş için yeterli olur mu?
niksar06
niksar06
13 Temmuz 2012

Arkadaşlar LNG tesisatından alacağımız branşmanda sayaç isteniyor bizden ancak kullanım basıncı yapılan iş nedeniyle 1,5 bar bu basınca uygun sayaç hangisi olur.


niksar06
niksar06
13 Temmuz 2012

Arkadaşlar LNG tesisatından alacağımız branşmanda sayaç isteniyor bizden ancak kullanım basıncı yapılan iş nedeniyle 1,5 bar bu basınca uygun sayaç hangisi olur.  fiyatları nedir.
niksar06
niksar06
16 Temmuz 2012

Arkadaşlar LNG tesisatından alacağımız branşmanda sayaç isteniyor bizden ancak kullanım basıncı yapılan iş nedeniyle 1,5 bar bu basınca uygun sayaç hangisi olur. fiyatları nedir.
abcd
abcd
16 Temmuz 2012

kullanım basıncı 1,5 bar ise körüklü tip sayaç kullanamazsınız.körüklü tip sayaçların max çalışma basıncı 0,5 bar dır. piyasada rotary , türbin sayaçlar genelde yüksek kapasitelerde  bulunduğundan süzme sayaç kullanılabilir.tabi minimum geçirgenlik debisini dikkate alınarak G 10 süzme sayaç düşünebilirsiniz. sayaç kataloğunu dikkatle incelemeniz gerekir.(G 10 dan küçük sayaca kataloglarda rastlamadim)


Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.