Administrator
Site Yöneticisi Administrator
19 Mayıs 2013

Yıldız: En ucuz doğalgaz Türkiye’de

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "En son yayınlanan ve güncellenen fiyatlarla beraber, 27 AB üyesi ülkenin en ucuz elektrik fiyatlarının oluştuğu ilk 5 ülkedeyiz, en ucuz doğalgaz fiyatlarının olduğu birinci ülkeyiz" dedi.

Yıldız, bir otelde düzenlenen Kayseri Organize Sanayi Bölgesi 11. Olağan  Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, büyüyen Türkiye'nin küçülen organize sanayisi  ve küçülen Kayserisi olmayacağını, kentin Türkiye'deki büyümenin moderatörlüğünü  yürütecek illerin başında geldiğini söyledi.

Kayseri'nin her şeyden önce bir sanayi şehri olarak bilindiğine dikkati  çeken Yıldız, bunun altında yıllara dayanan kültür birikiminin, ticaretten  yetişen ve daima üretmeye dönük olan insan yapısının etkili olduğunu anlattı.

Türkiye'nin teknolojik ürünler üretmesi gerektiğini vurgulayan Yıldız,  şöyle devam etti:

"Türkiye'nin her bin dolarlık gayri safi yurt içi hasıla üretmek için  ortaya koyduğu enerji miktarı, Japonya, ABD gibi ülkelerin sarf ettiği enerji  miktarının yaklaşık iki buçuk katı kadar. Yani bizlerin daha teknolojik ürünler  yapması lazım. En son yayınlanan ve güncellenen fiyatlarla beraber 27 AB üyesi  ülkenin en ucuz elektrik fiyatlarının oluştuğu ilk 5 ülkedeyiz, en ucuz doğalgaz  fiyatlarının olduğu birinci ülkeyiz. Enerji kaynakları açısından rekabet  ettiğimiz Avrupa ile çok fazla bir farkımız yok ama ürettiğimiz mamuller  açısından farkımız var. Yeni ve uç ürünler üretmek için Türkiye'de yapılamayan  bir kısım ürünleri burada yapmak için mutlaka endüstriyel tasarımla alakalı  bölümümüzü genişletmemiz lazım."

kaynak: Hürriyet

Bu konuda henüz bir cevap yazılmamış.Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.