gökhanzc
gökhanzc
14 Kasım 2013

Bosch kombide oda termostadı

kombimiz bosch classic ve oda termostadı kullanıyoruz fakat tüm odalaları kullanıyoruz. Oda termostlı olan odamız 24 den aşagıya düşmüyor devreye girmesi için en az 24.5 getiriyoruz termostatlı oda ısınıyor lakin diğer arka oda istenilen sıcaklığa gelmiyor. ,Yarım saat çalışıyor iki saat çalışmıyor buz gibi oluyor tüm odalar ve radyatörler. \r
Şimdi biz termostadı soğuk odalardan birine alırsak mı daha iyi olur yoksa termostadı iptal edip, sıcak odalarda termostad vana takıp kullandığımızda mı daha tasarruflu olur? \r
Bide bu termostadın bir haftalık programı var onu kallanmak mı iyi olur? Gerçi programlı kullandığımızda da soguk odalar yine istediğimiz ısıyı elde edemeyecek. Soğuk odaya termostadı taşıyıp proramlı mı kullanmalıyız? Öğrenci evi olduğu için tüm odaları kullandığımızdan dolayı ısınma eşit olsun istiyoruz. Ayrıca bu radyatörler termostad durdugunda buz gibi oluyor ılık olma ihitmali yok mu?


Programs
Programs
14 Kasım 2013

Merhaba arkadaşım öncelikle okul hayatınızda başarılar..

Termostadı kuzey cephede kullanmadığınız veya az kullandığınız bir odaya koyarsanız daha iyi olur .. nispeten daha soğuk kalan veya güneş almayan (evin konumuna kullanımına göre vs.) oda ısınırsa diğer odalar her halükarda ısınmış olur .. Termostad  yerine termostatik vanalar kullanılması yoruma açıktır .. lakin bir mühendis olarak benim görüşüm termostatik vana termostaddan her zaman 100 adım öndedir.. hem tasarruf hem alana yayılması hemde kullanım açısından..

Radyatörleriniz saç olduğundan eski döküm radyatörler yani dilim radyatörlerle kıyaslamayın .. mevcut radyatörünüzün ısınma süresi hızlı ama soğuma süreside hızlıdır .. dilim radyatörler yani eskiden kullanılanlar daha iyidi bence.. çünkü soğuma süreleri çok yavastı..

hoşçakal derslerinizde başarılargökhanzc
gökhanzc
15 Kasım 2013

Öncelikle teşekkür ederim cevap verdiğiniz için.\r
şimdi anladığım kadarıyla size göre termostad vana kullanmak daha tasarruflu..\r
Komşumuz termostad kullanmıyor kombiden dereceli olarak kullanıyor ve oda tüm odalarını kullanıyor. dün takip ettim ve 3788 den 3792 e kadar yakmış sayacı yani 4 metre küp gaz kullanımı olmuş, biz ise gece 12 den sabah 10 a kadar 3999 dan 4003 yani bizde 4 metre küp yakmışız ama onların 24 saatte kullandığını biz 10 saate kullanmışız. biz 24 satte 10 metreküp yakıyoruz hani termostad tasarrufluydu? biz oda termostadını iptal ettirip sizin dediğiniz gibi sıcak odalara termostad vana taktırsak daha tasarruflu mu olur yoksa pahalımı? ve biz ödediğimiz faturanın hakkını alarak ısınmadık. yine aynı faturayı ödeyeceksek ya da 5 10 lira fazla ödeyeceksek termostadı iptal edince razıyız yeterki ısınsın arka odalar


Programs
Programs
15 Kasım 2013

Ben termostad tasarrufludur diye bir tabir kullanmadım .. yoruma açık olmakla beraber benim gözümde termostatik vana termostaddan 100 adım öndedir dedim..

Komşunla kıyaslama yapabilmen için tesisat + kombi + cephe + alt kat ve üst  katın ısınma kullanıp kullanmadığı faktörleri eşit olmalı .. örneğin komşunun alt ve üst katlarıda ısınma sağlıyorsa komşunuza tasarruf olarak dönecektir bu .. bu arada binanızın izolasyonu varmı ? .. ayrıca radyatörlerin arkasına izopan taktınızmı hiç yani denedinizmi (siyah cisime yakın olması kaydı ile ve duvar tarafına yakın olacak )..

Gelelim termostatik vana çalışma prensibine .. Termostatik vanalar 5 ayar derecesi ile çalışır yani siz sıcaktan bunalınca kısabilir üşüdüğünüzde açabilirsiniz.. kontrol tamamen sizdedir.. fakat termostatik vana kullanacak iseniz bütün radyatörlere kullanmayın en son radyatör yine düz vana olacak .

Bu benim şahsi görüşümdür termostadı savunacak mühendiste olabilir bu olasıdır ..

Termostad therm-open değil ise benim gözümde hiç bir cacık değildir.

İyi günlerde kullanmanız dileği ileali orhun
ali orhun
15 Kasım 2013

Oda termostatı ile termostatik vanayı kıyaslamak için basit bir örnek vereyim.Radyötör petekleri ile bazen perde arasındaki sıcaklığı ölçen termostatik vana gerçek sıcaklığı ölçemez. Bu tek örnek. Radyötör termostatik vanaları ile oda termostatlarının karşılaştırılmayacağını anlatacak çok teknik gerekçe var.BEN DE ODA TERMOSTATI İLE TERMOSTATİK VANAYI KIYASLAMAM.


ali orhun
ali orhun
15 Kasım 2013

Gökhan Beye cevap:Kombiye kumanda eden oda termostadı, en fazla\r
kullanılan odaya takılır. Termostatik vanaların, oda termostadının takıldığı odadan güneş etkisi v.b. gibi nedenlerle daha erken ısınan odalara takılır.
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.