Administrator
Site Yöneticisi Administrator
10 Aralık 2013

Bursa’da Şofben Faciası: "5 Ölü"

Bursa'da 3'ü çocuk 5 kişinin yaşamını yitirdiği evde, 'bilişkişi' olarak Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı İbrahim Mart incelemede bulundu. Yaptığı ilk belirlemelere göre tesisatın projeye uygun olmadığını ve bacanın sağlıksız olduğunu belirlediğini bildiren Mart, zehirlenmenin, şofbenin bacasından içeri sızan karbonmonoksit gazından kaynaklandığını söyledi.

'BUGÜN YAVRUMUN DOĞUM GÜNÜYDÜ'

Acı haberi duyunca olay yerine gelen ve kendisini, Çetin Mete'nin boşandığı eşi Hayriye Eraslan, sinir krizi geçirdi. Zehirlenerek ölenler arasında bulunan Metehan Mete'nin oğlu olduğunu söyleyen acılı kadın, "Bugün yavrumun doğum günüydü. Doğum günümde çocuğumun ölüm haberini aldım" diyerek gözyaşı döktü. Hayriye Eraslan daha sonra 112 Acil Servis'e ait ambulansa konularak evden uzaklaştırıldı.

Bu arada, ölen Çetin Mete'nin, poliste, çoğu 'adam yaralama' olmak üzere 13 suçtan kaydının olduğu öğrenildi.

İTFAİYE DAİRE BAŞKANI UYARDI

Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, doğalgaz ve ısınmak için yakılan kömür sobasından sızan karbon monoksit gazından zehirlenme olaylarına karşı uyarılarda bulundu.

Doğalgaz kullanılan konutlarda, kesinlikle havlandırma menfezlerinin bulunmasını isteyen Orhan Doğan, "Kombinin, şofbenin ve sobanın bulunduğu mekanlarda kesinlikle havalandırma gerekiyor. Bursa'nın yüzde 90'ı doğalgaz tüketiyor. Bir metreküp doğalgaz tüketilen yerde 10 metreküp oksijen bulunması şart. Maalesef bazı aileler odanın soğumaması, içeriye toz ve koku girmemesi için havalandırmaları kapatıyorlar. Banyo ve tuvaletteki havalandırmalar dahi malesef kapatılıyor. Bu intihara davetiyedir. Bu yüzden, doğalgaz ve soba ile ısınılan evlerde mutlaka ve mutlaka havalandırmaya önem verilmelidir. Aksi halde maalesef ölümlerle karşılaşabiliyoruz" dedi.

Doğalgaz kullanmayan ailelere valiliğin önerdiği kömürleri tüketmesini, TSE'nin önerdiği sobalardan almasını isteyen Orhan Doğan, Bursa'da bu tür zehirlenme sonucu beş kişinin öldüğü bir olaya ilk kez tanık olduğunu sözlerine ekledi.

Doğan, ailelerden baca temizliğine dikkat etmelerini ekiplerinin telefon edilmesi halinde 2- 3 gün içersinde 20- 25 TL arasında bir ücret ile bacaları temizlediklerini açıkladı.


ali orhun
ali orhun
13 Aralık 2013

Maalesef bazı aileler odanın soğumaması, içeriye toz ve koku girmemesi için havalandırmaları kapatıyorlar. Banyo ve tuvaletteki havalandırmalar dahi malesef kapatılıyor. Bu intihara davetiyedir. Bu yüzden, doğalgaz ve soba ile ısınılan evlerde mutlaka ve mutlaka havalandırmaya önem verilmelidir. Aksi halde maalesef ölümlerle karşılaşabiliyoruz" dedi. \r
\r
YUKARIDAKİ KONU OLAYIN KÖK SEBEBİ. BU KONUDA VATANDAŞLARIMIZI HERKES AMA HERKES BİLİNÇLENDİRMELİ.KAHVEDE,CAMİDE,CEM EVİNDE,STADYUMDA,AKLA NERE GELİYORSA,\r
KİM:BELEDİYELER.GAZ DAĞITIM ŞİRKETLERİ,STKLAR(ODALAR,SENDİKALAR),MEDYA(TV,GAZETE) BİLGİLENDİRMELİ.ÖYLE BEN İNTERNET SİTEME KOYDUM OKUSAYDIN DEĞİL.ÖRNEĞİN CAMİDE CUMA HUTBESİNDE SONRA TEBLİĞ EDİLEBİLİR.\r
DOĞAL GAZ FATURALARINA RESİMLE İZAH EDİLEBİLİR.TVDE PRIME TIMEDA ÇİZGİ FİLM OLABİLİR.EN ÖNEMLİSİ İLK ÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE DERSDE ANLATILIR. O ÇOCUKLARIMIZ EVLERDE BUNU UYGULAR.\r
\r
AMA EN ÖNEMLİSİ:TESİSAT GAZ AÇOLDIKDAN SONRA HER YIL 3.BİR KURUM TARAFINDAN DENETLENMELİDİR.


ali orhun
ali orhun
13 Aralık 2013

ÖLENLERE ALLAHDAN RAHMET KEDERLİ AİLELERİNE BAŞ SAĞLIĞI DİLERİM.


ali orhun
ali orhun
27 Aralık 2013

Doğal gaz değil,uygun olmayan baca öldürür.
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.