burcin36
burcin36
29 Mayıs 2014

KATI YAKITLI KAZANLARDA TERMOSTATİK VANA

Arkadaşlar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var . kontrolörlüğünü yaptığım okul binalarında katı yakıtlı kazan ile ısıtılacak. Bu enerji performansı madde 13/5 bendinde merkezi ısıtma sistemi ile ısıtılacak binaların bağımsız bölümlerindeki hacimlerinde sıcaklık kontrol ekipmanları kullanılır demektedir. Buna göre tüm sınıflarda termostaik vana ve frekans invertörlü pompa kullanmaktayız. Sizce katı yakıtlı kazanda herhangi bir risk oluşabilir mi? Bu konuda çok kararsız kaldım. Yardımcı olursanız sevinirim.


akbaba
akbaba
30 Mayıs 2014

Katı yakıtlı kazanlarda termostatik vana ve modülasyonlu (frekans kontrollu) pompa kullanılmasının bir riski yoktur. Katı yakıtlı kazanların kullanıldığı ısıtma tesisatlarında kapalı genleşme deposu kullanması risklidir. Açık genleşme deposu kullanmalıdır.


burcin36
burcin36
30 Mayıs 2014

Zaten açık genleşme deposu yapılıyor.çok teşekkür ederim.


akbaba
akbaba
11 Haziran 2014

Modülasyonlu pompa ve termostatik vanaların kullanıldığı katı yakıtlı bir ısıtma tesisatında kazan kapasitesinin kontrol edilebilir olması (Kazan beslemesinin otomatik olması ve hava girişinin konutun ısı ihtiyacına göre kontrol edilebilir olması) uygun olur. 
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.