tnrkpln
tnrkpln
28 Ocak 2015

korrektörde düzeltme katsayısı

korrektöre girilen gaz değerlerinin düzeltme katsayısına etkisi nedir merak ediyorum :/ ortalama gaz değerleri ve spesifik gravite giriliyor. bu değerler gaz hesaplamasında kullanıldığı söyleniyor.
bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim :)


akgul81
akgul81
18 Şubat 2015

Korrektöre girilen bu gaz değerleri sıkıştırma katsayısını hesaplanmasında kullanılıyor. Bu katsayı idealde 1 dir. Girlen bu değerlerle 0,9998 gibi bir katsayıya ulaşabiliyor. Tüketime olan farkı genelde 10.000 'de 1 veya 5 gibidir. Çok büyük bir etkisi yok. Yani 10.000 m3 'lük tüketimde 5 m3 artış veya azalış sağlar.


tnrkpln
tnrkpln
25 Şubat 2015

Korrektöre girilen bu gaz değerleri sıkıştırma katsayısını belirliyor ise bu değerlerle oynanarak düzeltme katsayısı değişir, artırılabilir veya azaltılabilir. gaz değerleri ile sıkıştırma katsayısı hesabı hakkında biraz daha ayrıntılı verirseniz sevinirim. ilginiz için çok teşekkür ederim :) 


akgul81
akgul81
03 Mart 2015

Korrektörün çalışma prensibinde, korrektörde seçili formülasyona göre bir düzeltme katsayı türetilmekte ve bu katsayıya göre akış m3 'ü Sm3 'e çevrilerek gerçek tüketim değeri bulunur.

Bu formülasyon AGA NX-8 veya AGA NX-19 olarak isimlendirilir.

İnternetten AGA NX-8 formülünü araştırırsanız çok karışık olduğunu göreceksiniz.

Ama bu dönüşüm katsayısında asıl önemli faktörler basınç ve sıcaklıktır. Diğer bileşenlerin etkisi çok büyük değildir.tnrkpln
tnrkpln
13 Nisan 2015

İlginizden dolayı çok teşekkür ederim :) 
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.