berkaym92
berkaym92
03 Şubat 2015

Boru Çeşitleri

Merhabalar,ısıtma sisteminde ve temiz su tesisatında kullanılan boru çeşitleri hakkında bilgi verebilir misiniz ? elyaf takviyeli,normal,alüminyum takviyeli borular vs. bunların nerelerde kullanıldığı avantajı ve dezavantajı nedir ?


AlperT11
AlperT11
11 Şubat 2015

genelde kullanılan kompozit denilen yani yalıtımlı boru şu anda aliminyum folyolu boru çok sık kullanılmıyor Kalorifer tesisatında kesinlikle kompozit tavsiye ederim temiz sıcaksudada fakat soğuk suda normal pprc boru kullanabilirsin


hvac
Uzman hvac
16 Mart 2016

Alüminyum takviyeli borular eskiden çok yoğun ısıtma tesisatında kullanılırdı.Zaman içinde piyasaya Kalde firması kompozit - elyaf takviyeli boruyu soktu.Artık Al. takviyeli borular yerine bu tip borular kullanılıyor.Bunun bir sebebi iki katman arasındaki Al tabaka, eğer boru eğilirse zarar görebiliyor ve özelliğini kaybedebiliyor.Ve en önemlisi bir traş makinesi ile traşlamadan kaynağı yapılabilmesi.Bu zamandan tasarruf sağlıyor.Ve tabi işçilik azalıyor.Al takviyeli borular kompozit borulara göre daha sağlamdır.Kompozit borular belli bir miktar eğildikten sonra kırılabilir. 

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.