ahmetkara46
ahmetkara46
29 Ekim 2015

Yivli Kaplin

YANGIN YİVLİKAPLİN

 

Yivlibağlantılar, kaynaklı ve dişli imalatın yapılamayacağı yerlerdekullanılabileceği gibi diğer alternatif bağlantı türlerinden montajı kolay olanve işçilik süresini kısaltan daha güvenilir bir bağlantı şeklidir. Rijitsistemlerde bağlantı şartlarının zor olduğu durumlarda kullanıcıya montajdaesneklik sağlar. Boru bağlantı parçalarının kolay sökülüp takılabilmesindendolayı kolay montaj ve demontaj olanakları getiren, yüksek sızdırmazlıközelliğinin yanı sıra gerektiğinde kolay temizlik ve bakım imkanı ile yangıntesisatlarında gerekli görüldüğü noktalarda ve deprem (sismik) korunmasınayönelik uygulamalarda kullanılmaktadır. Maliyet açısından aralarında küçük birfark oluşsa da son yıllarda yivli bağlantı diğer bağlantı şekillerineaçısından daha çok tercih edilmektedir. Yivlibağlantının yapılabilmesi için fittings elemanlarının yivliolarak üretilmiş olması, boruların üzerine yiv açılması ve bunları birleştiricikaplinlerinolması gerekir. Borulara yiv açılarak üzerinde contaları bulunan kaplinlervasıtasıyla birleştirilir. Yiv açma işlemi, ezme veya kesme metodu ile yapılır.Yiv açma işlemi özel yiv makinesi veya tornada yapılır. Yiv üzerine kaplincontası yerleştirildikten sonra kaplinüzerindeki vidalarla sabitleştirilir. Vidalar sabitleştirilirken uyguntorklarda sıkılmalıdır. Kaplinlerin contalarının tipi ve sıcaklıkderecesi, spesifik uygulamalarda ortam koşullarına uygun olarak seçilmelidir.Borudan branşman alınan noktalarda, çıkış ağızlı yivlibağlantı elemanları kullanılabilir. Kullanılan çıkış ağızlı yivlibağlantı elemanının çıkış ağzındaki conta için üretici tarafından verilen delikölçüsünde delik açılır.

 

Avantajları;Yivlisistemleri kullanma avantajları arasında montaj hızı ve kolaylığı, kaynağagerek olmaması, tekrar sökülebilme, bakım kolaylığı, zamandan tasarruf ve düşükişçilik maliyetleri sayılabilir. Yivliborularla birlikte kullanılan kelepçeler lastik contası ile birlikte tam birsızdırmazlık sağlar. Sismik hareketlerde yangın tesisatlarında esneme,genişleme, kısalma, bükülme özelliklerini içerdiğinden kaynaklı sistemlerindendaha güvenlidir. Uygulanan yivli boru hatları kelepçeler ile birliktetitreşim azaltıcı özelliğe sahiptir.

 

UygulamaAlanları

·         YangınTesisatı

·         Otomotiv Sektörü

·         Tesisat Sistemleri

·         Havalandırma Sistemleri

·         Ekskavatör, Gemi inşaatı

 

Yangıntesisatlarında kaynaklı ve dişli imalata göre yivlibağlantı kullanılır. Yivli bağlantılarda en fazla sabit kaplinve esnek kaplintercih edilir. Yangın tesisatlarında sprinkler kelepçekullanıldığından hattın rijit olması için sabit kaplinlerkullanılması gerekmektedir. Esnek kaplinlerise belirli bir açıda borunun hareket edebilmesini sağlar. Sabit kaplinve esnek kaplingörünüş olarak birbirinden ayırt edilemez. Sabit kaplinve esnek kaplinkırmızı boyalı ve galvaniz olmak üzere iki çeşidi vardır.

 

Kurulumüreticinin talimatlarına ve ihtiyaçlarına göre yapılmalıdır. KaplinlerFM Onaylı boru bağlantıları için kullanıldığı durumlarda, boru üreticisininmontaj talimatları ve şartlar da dikkate alınmalıdır. Aksi belirtilmediğisürece yivler, ANSI / AWWA C606 (en son sürüm), "Grooved and ShoulderedJoints" göre yapılmalıdır.

www.yanginkaplin.com/

< id="SLloc" ="" title="Dili kilitle">< id="SL_lng_from">< value="auto">Dili algıla< value="af">Afrika Dili< value="de">Almanca< value="ar">Arapça< value="sq">Arnavutça< value="az">Azerice< value="eu">Baskça< value="be">Belarusça< value="bn">Bengalce< value="bs">Boşnakça< value="bg">Bulgarca< value="my">Burmaca< value="ceb">Cebuano< value="ny">Chicheva< value="cs">Çekçe< value="zh-CN">Çince Basit< value="zh-TW">Çince Eski< value="da">Danca< value="id">Endonezyaca< value="hy">Ermenice< value="eo">Esperantoca< value="et">Estonyaca< value="fa">Farsça< value="nl">Felemenkçe< value="tl">Filipince< value="fi">Fince< value="fr">Fransızca< value="cy">Galce< value="gl">Galiçyaca< value="gu">Gücerat Dili< value="ka">Gürcüce< value="ht">Haiti Creole< value="ha">Hausa Dili< value="hr">Hırvatça< value="hi">Hintçe< value="hmn">Hmong Dili< value="iw">İbranice< value="ig">İgbo Dili< value="en">İngilizce< value="ga">İrlandaca< value="es">İspanyolca< value="sv">İsveçce< value="it">İtalyanca< value="is">İzlandaca< value="ja">Japonca< value="jw">Javanese< value="km">Kamboçyaca< value="kn">Kannada< value="ca">Katalanca< value="kk">Kazakça< value="ko">Korece< value="lo">Laoca< value="la">Latince< value="pl">Lehçe< value="lv">Letonca< value="lt">Litvanyaca< value="hu">Macarca< value="mg">Madagaskar Dili< value="mk">Makedonca< value="ml">Malayalam< value="ms">Malezya Dili< value="mt">Malta Dili< value="mi">Maori Dili< value="mr">Marathi< value="mn">Moğolca< value="ne">Nepalce< value="no">Norveççe< value="uz">Özbekçe< value="pa">Pencap Dili< value="pt">Portekizce< value="ro">Rumence< value="ru">Rusça< value="st">Sesotho Dili< value="si">Seylanca< value="sr">Sırpça< value="sk">Slovakça< value="sl">Slovence< value="so">Somalice< value="su">Sundanizce< value="sw">Svahili< value="tg">Tacikce< value="ta">Tamil< value="th">Tay Dili< value="te">Telugu< value="tr">Türkçe< value="uk">Ukraynaca< value="ur">Urduca< value="vi">Vietnamca< value="yi">Yidce< value="yo">Yoruba< value="el">Yunanca< value="zu">Zulu
< id="SL_lng_to">< value="af">Afrika Dili< value="de">Almanca< value="ar">Arapça< value="sq">Arnavutça< value="az">Azerice< value="eu">Baskça< value="be">Belarusça< value="bn">Bengalce< value="bs">Boşnakça< value="bg">Bulgarca< value="my">Burmaca< value="ceb">Cebuano< value="ny">Chicheva< value="cs">Çekçe< value="zh-CN">Çince Basit< value="zh-TW">Çince Eski< value="da">Danca< value="id">Endonezyaca< value="hy">Ermenice< value="eo">Esperantoca< value="et">Estonyaca< value="fa">Farsça< value="nl">Felemenkçe< value="tl">Filipince< value="fi">Fince< value="fr">Fransızca< value="cy">Galce< value="gl">Galiçyaca< value="gu">Gücerat Dili< value="ka">Gürcüce< value="ht">Haiti Creole< value="ha">Hausa Dili< value="hr">Hırvatça< value="hi">Hintçe< value="hmn">Hmong Dili< value="iw">İbranice< value="ig">İgbo Dili< value="en">İngilizce< value="ga">İrlandaca< ed="ed" value="es">İspanyolca< value="sv">İsveçce< value="it">İtalyanca< value="is">İzlandaca< value="ja">Japonca< value="jw">Javanese< value="km">Kamboçyaca< value="kn">Kannada< value="ca">Katalanca< value="kk">Kazakça< value="ko">Korece< value="lo">Laoca< value="la">Latince< value="pl">Lehçe< value="lv">Letonca< value="lt">Litvanyaca< value="hu">Macarca< value="mg">Madagaskar Dili< value="mk">Makedonca< value="ml">Malayalam< value="ms">Malezya Dili< value="mt">Malta Dili< value="mi">Maori Dili< value="mr">Marathi< value="mn">Moğolca< value="ne">Nepalce< value="no">Norveççe< value="uz">Özbekçe< value="pa">Pencap Dili< value="pt">Portekizce< value="ro">Rumence< value="ru">Rusça< value="st">Sesotho Dili< value="si">Seylanca< value="sr">Sırpça< value="sk">Slovakça< value="sl">Slovence< value="so">Somalice< value="su">Sundanizce< value="sw">Svahili< value="tg">Tacikce< value="ta">Tamil< value="th">Tay Dili< value="te">Telugu< value="tr">Türkçe< value="uk">Ukraynaca< value="ur">Urduca< value="vi">Vietnamca< value="yi">Yidce< value="yo">Yoruba< value="el">Yunanca< value="zu">Zulu
Konuşma fonksiyonu 100 karakter ile sınırlıdır
ahmetkara462015-11-04 06:57:32

Bu konuda henüz bir cevap yazılmamış.Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.

dogalgazfirmalari.com