bariscinar
bariscinar
09 Ocak 2016

Kömürlü buhar kazanı mı Lng li buhar kazanı mı?

  Merhaba Arkadaşlar,
  Çalıstığım şirketin yeni açılacak fabrikasında buhar üretimi için kazan araştırması yapıyoruz.Çalısma basıncı 6 bar saatlik kapasitesı 1000kg olacak.Fakat karar veremediğimiz bir konu var.Kazanın yakıtı ne olacak bulunduğumuz bölgede doğal gaz hattı yok.Kazanda kömür yada Lng kullanılacak.
  Sizlerden isteğim
1- yakıtta fiyat olarak hangisi bizim için daha avantajlı olur.Kömürün fiyatı 600 tl 7000kcal Lng nin fiyatı ve kcal ile ilgili bilgim yok.
2-Lng depolama tesisinin kurulum maliyeti ne kadar
Fabrika günde 9 saat ayda 24 gün çalışaçak.
 Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.


hvac
Uzman hvac
01 Şubat 2016

Merhaba.İki sistem arasında bir kıyaslama yaparsanız şunu görürsünüz ki kömürlü sistemin otomasyonu LNG'li sisteme göre daha zordur ve bir aksilik olurda kömürlü kazan çok daha kolay infilak edebilir.LNG için mesela Aygaz v.b. gibi bir firma ile anlaşma yapmanız gerekiyor.İlk yatırım maliyetlerine bakınca LNG daha yüksek çıkacaktır, fakat işletme maliyeti ve emniyet olarak doğalgazlı bir sistem sizin açınızdan daha sağlıklı olacaktır.Size tavsiyem yerel doğalgaz dağıtım firmasından size ne zaman gaz verilebileceğini öğrenmeniz.Kömürlü sistemi yaptırırsınız ve 1-2 seneye kadar gaz gelecek olursa bu sefer sistemi değişmek zorunda kalabilirsiniz.Kayseri'de doğalgaz metrekübü yaklaşık 1,25 TL gibi.Verim %90'da alt ısıl değeri 7425 kcal/h. verecektir.Kömüründe vereceği ısıl değer kalitesine göre değişeceğinden doğalgazlı sisteme ağırlık verin derim.Yalnız alacağınız sistemi iyi seçin ki tüketimi az ve uzun ömürlü olsun.semiyildiz
Danışman semiyildiz
02 Şubat 2016

LNG kurulum ve nakliye daha maliyetli ,taşıma CNG sıkıştırılmış doğalgaz maliyeti uygun olabilir,

ekonomik olarak en hesaplı kömür tabi,ancak sürekli takibi ve bakım gerektirir,

CNG yi doğalgazlı brülör olduğunda otomatik yanma olur ve çok sık bakım vs gerektirmez doğalgaz gelirse de cihaz değiştirmene gerek kalmaz.

CNG tır dorsesinde öbek halindeki sanayi tüpü tarzında kafes içerisinde geliyor ve depo parası alınmıyor,tüp bitince yenisini getiriyorlar,

CNG de dağıtım mesafesi ve tüketim miktarına göre fiyat hesabı var ve kömüre göre toplam işletme maliyeti açısından çok fiyat farkı olacağını sanmam.

CNG için fiyat almanda fayda var.
semiyildiz2016-02-02 09:03:25
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.