emrahh
emrahh
12 Temmuz 2016

FABRİKA YEMEKHANESİ DOĞAL GAZ İŞİ

Merhabalar,

Henüz pek tecrübesi olmayan bir mühendisim ve endüstriyel bir çevrim işi aldık. Bu işte RMS istasyonundan 4bar basınçta polietilen boruyla 140 m yeraltından gidip servis kutusuna ulaştık. Devamında ise regülator takımı kurup basıncı 21mbar a düşürdük) Sonrasında fabrikanın yemekhanesindeki ocak ve fırınlara doğalgaz hattı çektik. Buraya kadar herşey süper ama işin benim kısmıma gelince çizimde ve hesap işlerinde zorlanıyorum ki hayatımda hiç görmedim (malesef). Bu kısımda kendimce bi uyanıklık yaptım. autocad ile aram iyi olmadığı için servis kutusu ve sonrasını zetacad ile çizip autocad e çevirdim. Bereket o ki kayıp hesabı ve bazı şekil şukullar da geldi:)) Şimdi sorun şu ki polietilen hattın kayıp hesabı yok! netten birkaç excel tablosu buldum ama nasıl kullanacağımı bilmiyorum. İşimi yarım yamalak da yapmak istemiyorum 

Sizden ricam bu konuda bilgili arkadaşlar, abiler, ablaların bana yardımcı olmaları.

Teşekkürler, iyi çalışmalar, bol kazançlar..


tnrkpln
tnrkpln
13 Temmuz 2016

servis kutusuna kadar gelen polietilen hattın kayıp hesabına neden ihtiyacın var ? seni servis kutusundan sonraki hatlar ilgilendirir. o hat dağıtım şirketini ilgilendirir.


emrahh
emrahh
13 Temmuz 2016

polietilen hattı da biz döşedik. hatta gelip bizi denetlediler. Bu fabrika organize sanayi içinde değil. osb bağlı değil. 


Engin UYSAL
Supervisor Engin UYSAL
14 Temmuz 2016

servis kutusuna kadar olan hattaki  kayıpları zaten exelde yerine koy gitsin onlar sadece uygunluğuna bakarlar. zaten hatta ne kadar dirsek vs vs var sen biliyorsun.koy kayıp değerlerini yaz bitsin. asıl seni servis kutusundan sonrası ilgilendirior.

Dip not: o yaptığın zetacadden alma işini herkes yapıyor  dxf formatında autocadde düzenliyoruz :)semiyildiz
Danışman semiyildiz
15 Temmuz 2016

pe boru hesabı excell olarak atabilirim,300 mbar,-4bar ve uzei basınçlar için hesap aynı sadece iç çaplar değişiyor.
mail atabilirsiniz.
semiyildiz@hotmail.com


Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.