Sinan Kılıç
Sinan Kılıç
08 Temmuz 2017

Acemi bir mühendis.

Merhaba arkadaşlar niğde organize sanayide bir seramik fabrikası için yolda bulunan dogalgaz sebeke hattından (rogar kapagına benzeyen) fabrikada kurulacak olan fırına kadar gaz hattı projesi çizmem gerekiyor. kafam karışık çünkü polietilen diyen var rms diyen var şartname değişir diyen var.cihazın kapasitesi 1360 kw 1169600 kcal/h lütfen yardımlarınızı bekliyorum...


Engin UYSAL
Danışman Engin UYSAL
09 Temmuz 2017

Kardeş sana bunları resimlerle anlatacağım. Bende bir fabrikanın gaz hattını bu şekilde  çektim. Şartnamelerde Çok ufak değişiklik olur ama genel itibarı ile aynıdır.
Dedikleri gibi polietilen boru çekeceksin toprak altından geldiğin için. ve RMS -B istasyonu kuracaksın onunda maliyeti sana yaklaşık 25.000-50.000 arası değişir aldığın frmaya göre. burada en ince maliyetleri de hesaplaman gerekecek. Gaz alarm cihazlarından  shut-off lara kadar aklına ne gelirse.
Şimdi başlayalım.:

1.Resimdeki RMS-B istasyonu kuracaksın içindeki debi senin ne kadar kullanacağına göre değişir. o yüzden maliyeti de değiştirir. RMS-B istasyonu görmediysen onunda resmni  verim içindeki tesisatlar para eder zaten.


Resimlerdeki görüntüsü gibi. bir kapalı dolapta olurlar.
2. polietilen boru olacak tabiki
.

Bu şekilde topraktan gidecek. Ve onu ilgili gaz dağitim mühendisi eşliğinde gömeceksiniz.Resim temsilidir sen kullanacağın çapa ve uzunluğa göre değişecek.

RMS-B den çıktıktan sonra 2. basınç düşürücü istasyonu kuracaksın. Shut-off dediğimiz bir sistem kuracaksın. Bunu da fırının yakınlarına koyman gerekecek. Mesela fırın brülörleri 60 mbarla çalışıyorsa ona göre ayarlayacaksın. 
Başka soruların olursa yardımcı olurum. Birde sana bununla ilgili bir DWG paylaşayım orada neler yazıyor incelersin.
https://yadi.sk/d/X0v6Fs1E3KsuQUSinan Kılıç
Sinan Kılıç
06 Eylül 2017

sevgili Exelans abi verdiğin bilgiler çok yararlı ve minnettarım anck neden rms b ? bana söylenen rms c istasyonu kurmam gerektiği şeklinde.rms b ler çelik boru rms c ler ise pe boru diye yazıyor nette.rms b veya c olması sanırım bu durumda birşey değiştirmeyecektir teorik projede.ek olarak niğde de enerya gaz dağıtım firması ve rms giriş basıncı 4 barg çıkış basıncı ise 300 Mbar olacak sonuçta pe hat ile yürüteceğim için mali olarak bi dezavantaj olacağını düşünmüyorum.
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.

dogalgazfirmalari.com