krcy
krcy
21 Temmuz 2017

Muteahhit işlerinde ödemeler

Merhaba arkadaslar , mekanik veya dogalgaz islerinde yapilan odemelerin Bir kismi pesin , kalan kismi is bitimi veya tamami mi is bitiminde oluyor ?


Engin UYSAL
Danışman Engin UYSAL
23 Temmuz 2017

S.a kardeş  en can sıkıcı konulardan birisine değinmişsin. 
Eğer müteahhitten iş alırsan , aldığın işe göre değişir. Yapacağın sözleşmeye bağlı olarak değişir. Onlar pek para vewrme taraftarları değillerdir. bu yüzden de hep sorun çıkarırlar. Benim sana tavsiyem dikkatli olman yönünde. yok evi satamazlar yok müşteri para getirmez. Hep sudan  selden bahaneler üretirler.


Pl Nurse
Pl Nurse
31 Temmuz 2017

Mrb muteahhitten insaat halindeyken alinan sifir daireye dogal gaz proje bedeli ve onaboneligi gibi islemleri kimin yapmasi gerekiyor? Muteahhit bizim yapmamiz gerektiginde iddiasi var benim kafama yatmiyor.???????


krcy
krcy
31 Temmuz 2017

Pl Nurse yazdı:
Mrb muteahhitten insaat halindeyken alinan sifir daireye dogal gaz proje bedeli ve onaboneligi gibi islemleri kimin yapmasi gerekiyor? Muteahhit bizim yapmamiz gerektiginde iddiasi var benim kafama yatmiyor.???????ABONELIK VE PROJE BEDELLERI MUTEAHHITE AITTIR. ABONELIGI KENDI USTUNUZE NASIL ALICAKSINIZ BASLI BASINA BIR SACMALIK AYRICA PROJE BEDELI DAIRE SLSN KISI TARAFINDAN GAZ ACIM ISLEMI ICIN ALINIR


Engin UYSAL
Danışman Engin UYSAL
31 Temmuz 2017


ruhsat proje yapmışsa müteahhit kendisi yapar  binanın gazını açtırır. Eve siz girince doğal olarak proje parası ve abonelik parasını siz karşılarsınız. oda şu şekilde:
1. ev sahibi hazır gaz hattı çekilmiş eve girer ve yetkili bir firmaya gaz hattını açması için proje ücreti öder. yaklaşık 300tl dir(bölgeden bölgeye değişir. Normal maliyeti 75 tl dir aslında :) 225 tl firmanın kendi karı dolayısı ile..
2.Bağlı olduğu gaz şirketine sayaç ve bağlantı depozito parası öder o da yaklaşık: sayaç 480 tl +505 tl depozito beledi= 1000 tl yuvarlak hesap.
krcy
krcy
31 Temmuz 2017

Abi 225 lira kalmiyor ki , actigi her gaza 700 tl uzerinde fatura kesmek zorunda firma. Yani 700 Tl nin %18 i direk devlete kdv olarsk gidiyor.


Engin UYSAL
Danışman Engin UYSAL
31 Temmuz 2017

ya ben proje olarak düşündüm. normalde dışarıya 300 tl den çiziyoruz ya. aslında onu da hesaba katarsan işler değişir :)


hvac
Uzman hvac
08 Ağustos 2017

%18 KDV+%20 Kurumlar vergisi unutmayalım.
Eğer bina merkeziyse aboneliği müteahit yapar.Zaten ev sahiplerinden bunu mesken v.b. diye toplar.Sadece güvence bedelini bina yönetimi öder.
Gelelim müteahit ödemelerine; genelde bir miktar çek v.b. verir ve yanına bir de daire.Elinizde şişer gider.Daireyi pahalıya verir kendi ucuza satar.Müteahitlerin çoğu ustalar ile anlaşıp iş yapmayı sever.Firmaları pek sevmezler.Şu anda bir projenin gidiş geliş v.b. hariç vergileri dahil bedeli 190 TL.(zetacad)Tabi normalde proje çizmek EPDK şartnamesinde yasak.Maliye kontrolünde eğer projeye işi siz yapmış gibi tam fatura kesmezseniz gereken cezayı yiyorsunuz.Son zamanlarda bizim sektörü çok seviyorlar saolsun.En kötü 3 senede bir denetleme var.Sözleşm+Fatura hepsi istendi sene başında.Bazı yerlerde 60-70 bin TL cezalar ödeyen oldu.Dikkatli olun.


G Koçak Kayaoğlu
G Koçak Kayaoğlu
20 Eylül 2019

Arkadaslar bişey sormak istiyorum 1 yıl önce proje halinde bir ev aldık.  opsiyonel olanlarda bize bildirildi ve 1 hafta önce evin binaya gelen ısıtma gaz parası için 1200 tl bizden isteniyor. Ama ilginç olan evde gazla kullanılan bişey yok yani sadece merkezi sistem doğal gaz onu biz mi ödeyeceğiz. Bilgisi olan acil yazabilir mi? 


tekniker46
Uzman tekniker46
21 Eylül 2019

G Koçak Kayaoğlu yazdı:
Arkadaslar bişey sormak istiyorum 1 yıl önce proje halinde bir ev aldık.  opsiyonel olanlarda bize bildirildi ve 1 hafta önce evin binaya gelen ısıtma gaz parası için 1200 tl bizden isteniyor. Ama ilginç olan evde gazla kullanılan bişey yok yani sadece merkezi sistem doğal gaz onu biz mi ödeyeceğiz. Bilgisi olan acil yazabilir mi? Sizden istenilen ücret kazan dairesi abonelik üreti ve daire doğalgaz abonelik ücreti dir. Daire sahibinin ödediği ücrettir. Merkezi sistem binalarda abonelikler toplu alınır.
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.

dogalgazfirmalari.com