kenan06
kenan06
02 Mayıs 2018

randevuda iç tesisatta mühendis bulunması gerekiyormu

arkadaşlar  merhaba  başkent gaz  yeni bir  uygulamaya  daha  geçti bence  geç bile kalındı randevuda  mühendis zorunlu oldu bu duruma sektörden olumlu bakanda var  olumsuz bakanda bence bu işe dagıtım şirketleri bir bölgede olması gerekenden çok fazla yetki verildi bundan sonrada sıkı denetimler geliyor bu işi yapan yapamayan belli olacak küçücük bir ilçeye dogalğaz geliyor yirmi yirmibeş firma oluyor  üç firma yan yana açanımı ararsınız bir müşteri fiat için yirmi beş firmadan teklif alıyor  geliyor ama nerdeyse hiç para kazanmadan iş yapacagını taahüt eden firmalar çıkıyor genelde aynı bölge firmaları oldugumuz için bazen görüşüyoruz bu teklifi veren firmalara neden bu kadar ucuz iş yapıyorsun işte yeni açtım tanınmam lazım gibi gerekçeler söylüyorlar ama bu yeni açan firmarın kendileri kazanamadıklarıdıkları  gibi bu  sektördeki iş yapan firmalara büyük kayıplar verdiriyorlar yeni açılan firmarda hiç bitmiyor   benim düşüncem gaz dagıtım şirketleri     abone sayısına göre yetki vermeleri gerekmezmi


canguntan
Danışman canguntan
03 Mayıs 2018

Öncelikle gaz dağıtım şirketleri EPDK ana şartnamesine uyduklarından gerekli şartları taşıyan her firmaya yetki vermek zorunda.Şartname nedeniyle ayrım yapma şansı yok.Ancak şartlar sağlamazsa yetki verilemez.Bir firma batıp yeni bir ad ile açıldığında bile yetki alma şansı vardır.
Gaz açım işine gelince ana şartname gereği gaz açımı sırasında firmanın yetkili mühendisi, cihazın yetkili servisi, abone ve gaz açma memuru birlikte olmak zorundadır. Bu hep bu şekildeydi ama gaz dağıtım firmaları kendi uygulamalarını farklı yapabildi.
Fiyat konusuna gelince ne yazıkki serbest piyasa ekonomisi olduğundan firma isterse o işi bedava bile yapabilir. Burda ancak maliye denetim yaptığında bir ceza verebilir. Kayseri'de mesela maliye bir piyasa araştırması yaptıktan sonra Kayserigaz'dan yapılan işlerin listesini istedi ve herkesi denetledi.  Bu denetlemeyi belli rayiç bedeller tespit ederek yaptı.
Şu da bir gerçekktir ki yetkili firmaların iki katı kadarda yetkisiz firmalar var.  Engellemekse ne yazık ki sadece biz yetkili firmalara bağlı. Proje çizim işini yapmadığımızda bu iş biter ya bunu da kimse yapmaz.
Cüzi rakamlara proje çizeriz. Sorumluluğu ise son nefese kadar üzerimizde. 
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.