19mech_eng19
19mech_eng19
09 Ağustos 2018

Yeni mezunum belgeler hakkinda

Yeni mezun oldum.Proje cizimleri hakkinda 2 3 mühendise ücret istemem masrafım olmaz dememe rağmen kabul etmediler.Hadi bu neysede belgeler hakkinda soru sormak istedim onuda cevaplamak istemediler.Soramadığim sorulari burdan sormak istiyorum.Sadece dogalgaz ic tesisat yetki belgem var

  1. yeni açılan bir dogalgaz firmasiyla anlasmak uzereyim(sigorta+maas).Gaz açma işi ve proje cizimi yapacaksin dediler tam zamanli.Bu isin yani sira baska is yapabilir miyim?(lpg santiye sefligi vb.)
  2. onumuzdeki gunlerde asansor yetkili servis teknik sorumlusu kursu var.şimdi alsam kullanabilir miyim(dogalgazla veya santiye lpg nin yanı sıra) kullanabikirsem nerede nasıl kullanabilirim?
  3. dogalgaz isinde 1 yıl calisip sigortam yatsa ileride alacağım mekanik tesisat için staj koşulunu saglamis olur mu
  4. Piyasadaki muhendisler asansor dogalgaz mekanik santiye lpg felan hepsini nasıl ayni anda yapiyor sigortalik bi durum olmuyor mu?
  5. mekanik tesisat harici isler icin buro yada smm sarti var mi


Yani kısaca mekanik belgesini suanlik almayi dusunmuyorum.Onun dışinda Neler yapabilirim neler yapamam.Yardımci olursaniz sevinirim


19mech_eng19
19mech_eng19
11 Ağustos 2018

Lütfen yardımcı olacak kimse yok mu acaba


himungan
himungan
27 Ağustos 2018

1,2,4) Doğalgaz işi yaparken aynı zamanda farklı projeler çizmek için sizin adınıza firma olması lazım. Yani dolayısıyla doğalgaz işi yaptığınız firma isminize olması lazım. Tam emin değilim ama.

3) olabilir. ama okulunuzun staj yönetmeliğini okuyunuz. Farklı bir şeyler istiyor olabilirler.

5) bilmiyorum malesef


Engin UYSAL
Danışman Engin UYSAL
28 Ağustos 2018

sayın 19mech_eng19:

Sorularınız cevabı:

C1:Doğalgaz firmasında çalışırken Şantiye şefliği veya LPG vs. yapabilirsiniz. Ama iş yerinizle konuşunuz kabul etmeyebilirler.(işlerini aksatırsın diyebilirler)

C2:Asansör hakkınıda detaylı bilgim yok ama şantiye şefliğini kullanabilirsin.

C3:Mekanik tesisat kursundan  aldığın belge. Belge alış tarihinden sonra geçerli olur. Öncesini saymazlar bende de var o belgeden.
C4:bu soru hakkında bilgim yok ama şantiye şefliği ve LPG denetime istemiyor onu biliyorum. Birde aklın varsa her belgeyi alma ne işin var daldan dala konma göçmen kuş gibi olursun. Madem doğalgaza girdin. Mekanik tesisatı öğren ustanın yanında 2 -3 yıl çırak ol. Sonra işinin kralı olursun. Ben 5 yıll bir fiil ustalarla çalıştım amelelikten çıraklığa her işi yaptım. Şimdi Mekanik tesisatta bilmediğim yok.
C5: büroya gerek yok ama hepsini yapacaksan kendine şirket kurmalısın. bu dediklerinden anca 1 veya 2 sini yapabileceksin zaman bakımından.
Kolay gelsin Benden sana Abi yada Meslektaş tavsiyesi  5-6 işte yarım yamalak anlayacağına 1 tanede uzmanlaş. O da mekanik tesisat ekmek yersin.
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.