kayakivi
kayakivi
31 Ocak 2019

Projeyi çizen ile gaz açmaya giden mühendisin aynı kişi olması gerekiyor mu?

Merhaba arkadaşlar. 

Bir firmada 2 mühendisiz. Projeyi çizen ile gaz açmaya giden mühendisin aynı kişi olması gerekiyor mu? 

Birisi çizip ve onaya gönderirken diğeri sadece gaz açmaya gitse olur mu?


Murat Can Baş
Murat Can Baş
01 Şubat 2019

İkinizde iç tesisat mühendis yeterlilik belgesine sahipseniz gerekmiyor 


kayakivi
kayakivi
01 Şubat 2019

Murat Can Baş yazdı:
İkinizde iç tesisat mühendis yeterlilik belgesine sahipseniz gerekmiyor 


hayırlı işler , kolay gelsin.

epdk nin yönetmeliğinin nerde yazdığını biliyor musunuz? kaç gündür arıyorum bulamadım da.


canguntan
Danışman canguntan
01 Şubat 2019

Sertifikalı firmanın sertifikada belirtilen mühendisi olması gerekkiyor.Yine de gaz dağıtım firması ile görüşürseniz daha iyi olur.


19mech_eng19
19mech_eng19
01 Şubat 2019
SalvatoreGreco
SalvatoreGreco
02 Şubat 2019

19mech_eng19 yazdı:
Bizde ustalarla bile gaz açtığı oluyor.Muhendismis teknikermis farketmiyo hatta emekli dükkan bekleyen adamlarla bile gaz acıyorlar.


O ne saçma işmiş hangi dağıtım şirketi hocam o? 


canguntan
Danışman canguntan
02 Şubat 2019

Sertifika yönetmeliğinde açıkça belirtir bu konuyu.Tabi yinede gaz dağıtım firmasının insiyatifine kalmış.Zaten gaz açanlarda her zaman mühendis olmayabiliyor.Ama bir olay olursa o zaman işte kanuna ve yönetmeliğe bakıyorlar.Mühendisiniz gitmediyse bu size dönebilir.
Ayrıca yetkisiz firmaların işlerini yapan firmaların bu çok işine geliyor.Projesini çizdiği kişeye,git sayacı al ve gazı aç diyorlar.
Gaz dağıtım firması adli bir durum olduğunda en az zararla çıkar ama siz hapsi boylayabilirsiniz.


19mech_eng19
19mech_eng19
02 Şubat 2019
bahrok
bahrok
04 Şubat 2019

gaz dağıtım firmasına göre değişir bölgedendeki işletmeye srabilirsin
ama genelde 2 mühendiste gaz dağıtım firmasında yetkili veya firma çalışanı gözüküy0rsa sıkıntı etmiyceklerdir


canguntan
Danışman canguntan
05 Şubat 2019

Bu kadar araştırınca 6098 sayılı kanun Borçlar kanunu, müşteri ve firma arasında yapılacak sözleşmede kanunlar çerçevesinde her türlü şeyin yazılabileceğini belirtiyor.Bunu EPDK'ya da gönderdim bakalım sonuç ne olacak.Ama şunu görüyorum ki kimsenin yönetmeliklerden v.b. haberi yok.
Doğalgaz Dağıtım ve Hizmet Yönetmeliğinde sözleşme şöyle olmak zorunda diye bir madde yok.Sadece firma ve müşteri arasındaki sözleşmeyi projeye ekler diyor.


Emre29
Emre29
05 Şubat 2019

Benim bildiğim kadarıyla istanbul içi konuşuyorum igdaş da mühendis yetki numarası aldıysanız gaz açmanızda hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Projeyi başkası çizse bile sizin gaz açma yetkiniz olduğu için bir sıkıntı çekmezsiniz


canguntan
Danışman canguntan
23 Şubat 2019

EPDK yönetmeliğine göre projeyi çizen firma aynı zamanda işin tamamını da yüklenmek durumunda. Sertifika yönetmeliğini okursanız görebilirsiniz. Burda şu durum var. Eğer siz yetkili bir firmasınız ve bir işin projesini çizdiniz ve işi yaptınız ya da bıraktınız. Projeniz iptal olamıyor ama siz mesela yetki almadınız ya da kapattınız. Bu durumda yetkisi olan başka bir firma gaz dağıtım firması ile görüşerek gazı açabiliyor.
Yoksa EPDK sertifika yönetmeliğini incelerseniz ki değiştir artık projeyi ayrı çiz, işi başkası yapsın v.b. kalmadı.Zaten siz bunu yapsanız bile maliye denetleme yaparken size değil ama yönetmeliğe göre işlem yapıyor ve işi sizin yaptığınızı kabul ederek fatura istiyor. Tabi 2016 denetlemelerinde olduğu gibi 60-70 bin TL cezalar geliyor.
Aynı zamanda yine sertifika yönetmeliğinde projeyi çizen ve işi yapan firmanın mühendisi,gaz açım memuru, abone ve cihazın servisinin normalde gaz açımında aynı anda bulunmaları gerekiyor. Sertifika yönetmeliğini bir incelemenizi ve öğrenmenizi tavsiye ederim. Yoksa gaz dağıtım firması size ne derse yapmak zorunda kalırsınız. Haklarınızı bilirseniz sıkıntı yaşamazsınız.
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.