kayakivi
6 ay önce

Projeyi çizen ile gaz açmaya giden mühendisin aynı kişi olması gerekiyor mu?

Merhaba arkadaşlar. 

Bir firmada 2 mühendisiz. Projeyi çizen ile gaz açmaya giden mühendisin aynı kişi olması gerekiyor mu? 

Birisi çizip ve onaya gönderirken diğeri sadece gaz açmaya gitse olur mu?


Murat Can Baş
6 ay önce

İkinizde iç tesisat mühendis yeterlilik belgesine sahipseniz gerekmiyor 


kayakivi
6 ay önce

Murat Can Baş yazdı:
İkinizde iç tesisat mühendis yeterlilik belgesine sahipseniz gerekmiyor 


hayırlı işler , kolay gelsin.

epdk nin yönetmeliğinin nerde yazdığını biliyor musunuz? kaç gündür arıyorum bulamadım da.


canguntan
Uzman canguntan
6 ay önce

Sertifikalı firmanın sertifikada belirtilen mühendisi olması gerekkiyor.Yine de gaz dağıtım firması ile görüşürseniz daha iyi olur.


19mech_eng19
6 ay önce

Bizde ustalarla bile gaz açtığı oluyor.Muhendismis teknikermis farketmiyo hatta emekli dükkan bekleyen adamlarla bile gaz acıyorlar.


SalvatoreGreco
6 ay önce

19mech_eng19 yazdı:
Bizde ustalarla bile gaz açtığı oluyor.Muhendismis teknikermis farketmiyo hatta emekli dükkan bekleyen adamlarla bile gaz acıyorlar.


O ne saçma işmiş hangi dağıtım şirketi hocam o? 


canguntan
Uzman canguntan
6 ay önce

Sertifika yönetmeliğinde açıkça belirtir bu konuyu.Tabi yinede gaz dağıtım firmasının insiyatifine kalmış.Zaten gaz açanlarda her zaman mühendis olmayabiliyor.Ama bir olay olursa o zaman işte kanuna ve yönetmeliğe bakıyorlar.Mühendisiniz gitmediyse bu size dönebilir.
Ayrıca yetkisiz firmaların işlerini yapan firmaların bu çok işine geliyor.Projesini çizdiği kişeye,git sayacı al ve gazı aç diyorlar.
Gaz dağıtım firması adli bir durum olduğunda en az zararla çıkar ama siz hapsi boylayabilirsiniz.


19mech_eng19
6 ay önce

SalvatoreGreco arkadaşım bu olaya şaşirmışsın keske sadece gaz acimiyla ilgili sorunlar olsa.Eskiden gaz dagıtım firmasında çalısan bir kisi yeni firma açiyor.Bu kisi randevu almadan ve mesela A ilcesi sadece persembe gunleri acılış veriyolar ama o kisi ctesi ptesi sali gün farketmiyo bide gaz açımına kimseyi göndermiyo muhendisi gectim usta felan kimse gitmiyo.Işin daha da vahim yanı gaz dagıtım firmasinin muhendisi gaz açtığımiz binada onun yaptiğı daireleri açacak bide utanmadan yanimizda ariyo " abi sayaçları yanliş baglamislar duzeltsinlerde bugun acalim".Keske bununla sınırla olsa aynı kisi servis kutusu olmayan bi mahalleye arka sokağından gaz verdirttiriyor.Tapusu olmayan yere gaz veriyolar.zaten o muhendiside gaz dagitim firmasini işe aldiran ayni kisi torpilin ne biçimi.Gaz dagitim firmasinin muhendislerinden biri 2 3 tane firmayla ortak çalışıyor ihalelere giriyolar.Ve bunu herkes biliyo.Bi kere niyee bu isler boyle diye gittim dövmedikleri kaldi.Adami bi sikayet ettim sonraki gün bizim gazları alakasız seylerden yarısını zar zor açtırdim.Daha neler neler.Meslekten soğudum.Zaten bunların benzeri baska kurumlarda da yaşanmıyor mu?ulkemizin kurallari felan her sey yeterince dısardan gozukmuyor mu


bahrok
6 ay önce

gaz dağıtım firmasına göre değişir bölgedendeki işletmeye srabilirsin
ama genelde 2 mühendiste gaz dağıtım firmasında yetkili veya firma çalışanı gözüküy0rsa sıkıntı etmiyceklerdir


canguntan
Uzman canguntan
6 ay önce

Bu kadar araştırınca 6098 sayılı kanun Borçlar kanunu, müşteri ve firma arasında yapılacak sözleşmede kanunlar çerçevesinde her türlü şeyin yazılabileceğini belirtiyor.Bunu EPDK'ya da gönderdim bakalım sonuç ne olacak.Ama şunu görüyorum ki kimsenin yönetmeliklerden v.b. haberi yok.
Doğalgaz Dağıtım ve Hizmet Yönetmeliğinde sözleşme şöyle olmak zorunda diye bir madde yok.Sadece firma ve müşteri arasındaki sözleşmeyi projeye ekler diyor.


Emre29
6 ay önce

Benim bildiğim kadarıyla istanbul içi konuşuyorum igdaş da mühendis yetki numarası aldıysanız gaz açmanızda hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Projeyi başkası çizse bile sizin gaz açma yetkiniz olduğu için bir sıkıntı çekmezsiniz


canguntan
Uzman canguntan
5 ay önce

EPDK yönetmeliğine göre projeyi çizen firma aynı zamanda işin tamamını da yüklenmek durumunda. Sertifika yönetmeliğini okursanız görebilirsiniz. Burda şu durum var. Eğer siz yetkili bir firmasınız ve bir işin projesini çizdiniz ve işi yaptınız ya da bıraktınız. Projeniz iptal olamıyor ama siz mesela yetki almadınız ya da kapattınız. Bu durumda yetkisi olan başka bir firma gaz dağıtım firması ile görüşerek gazı açabiliyor.
Yoksa EPDK sertifika yönetmeliğini incelerseniz ki değiştir artık projeyi ayrı çiz, işi başkası yapsın v.b. kalmadı.Zaten siz bunu yapsanız bile maliye denetleme yaparken size değil ama yönetmeliğe göre işlem yapıyor ve işi sizin yaptığınızı kabul ederek fatura istiyor. Tabi 2016 denetlemelerinde olduğu gibi 60-70 bin TL cezalar geliyor.
Aynı zamanda yine sertifika yönetmeliğinde projeyi çizen ve işi yapan firmanın mühendisi,gaz açım memuru, abone ve cihazın servisinin normalde gaz açımında aynı anda bulunmaları gerekiyor. Sertifika yönetmeliğini bir incelemenizi ve öğrenmenizi tavsiye ederim. Yoksa gaz dağıtım firması size ne derse yapmak zorunda kalırsınız. Haklarınızı bilirseniz sıkıntı yaşamazsınız.
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.

dogalgazfirmalari.com