gamzeyetmez
gamzeyetmez
05 Mart 2019

Kolon proje çizim ücreti ne kadardır

Merhaba , 

22 metrelik kolon proje çizim ücreti ne kadardır? Yüksek bir rakam söylediler. İnanamadım

1 adette daire içi tesisat var tabi ki?


semiyildiz
Danışman semiyildiz
06 Mart 2019

MMO fiyatlarini baz alabilirsin internetten güncel listeyi bulabilirsin
Müstakil ev 500 tl
2 ve daha fazla dairede birim basina 300 tl civarinda idi hatirladigim kadariyla

Proje onay,police gaz acma ,vergi vs. maliyeti fazla degil ancak imza ve hukuki mesleki sorumluluk icin fiyat kişiye kalmış,fazla yada düsük...


Teknik Isı Mühendislik
Uzman Teknik Isı Mühendislik
07 Mart 2019

Ben şahsen kolon yada iç gaz projesine 650 tl ücret talep ediyorum. İkisi bir aynı projede de olsa ayrı ayrı alıyorum.


canguntan
Danışman canguntan
14 Mart 2019

Proje bedeli için normalde oturup hesap yapmalısınız.Birincisi kanunen sadee proje çizimi yasaktır. Yakalanan firma bu sene 710.000 TL ceza yer.
Çizecekseniz de en az MMO'nun belirttiği rakamlara çizmelisiniz. Maliye mutlaka denetleme yapacaktır. Bu durumda MMO tarifesine bakar. Ayrıca kanunen projeyi çizen ne yaparsa yapsın işi de yapmış sayılır.Bu durumda işin tamamına fatura kesmezseniz katmerli vergi cezası yersiniz. Biz bunları yaşadık.15 Temmuz dönemine denk geldiğinden matrah artırılarak atlatıldı ama bazı illerde bu cezalar ödendi.60.000-100.00 TL arasında rakamlar var.
Bunu geçtik projeyi çizdiniz ve imzaladınız.Eğer bir olay olur ve bu adliyeye intikal ederse ilk sizin kapınız çalınacaktır. Ve imzanız siz mezara girene kadar sorumluluk yükler size. Buna göre karar verin.
Ha sadece proje çizim işi yapıyorsanız yani sadece çiziyorsanız o tabiki ayrı ama yetkisiz firmalara proje çizenler için yukardaki durum geçerli.
Kayseri'de şu anda bir iç tesisat projesinin sayaç alma v.b. hariç maliyeti 240 TL civarında. Buna gidiş geliş v.b. koyarsanız 300 TL'yi bulur. Oda da sanırım 370 TL+KDV diyordu. Unutmayın projeye keseceğiniz fatura %18 KDV ve %22 Kurumlar vergisine tabidir.
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.