Muhammed Said Karabulut

Alüminyum Silisyum Dökme Eşanjör VS Paslanmaz Çelik Eşanjör

Arkadaşlar Merhaba 

Alimunyum Silisyum Döküm Eşanjöre sahip (Örn:Buderus Bosch) Kombiler ile Paslanmaz Çelik Eşanjöre sahip (Örn:Viessmann, Vaillant) Kombilerin kıyaslamasını yapacak olursak özellikle Suyun haddinden fazla kireçli olduğu bir ilde kullanılacaksa artılarını eksiklerinı nasıl değerlendirirsiniz. 


Kemal ÜNLÜ
Kemal ÜNLÜ
30 Mayıs 2019

Her metal kireçlenir ancak "paslanmaz çeliğe" kirecin tutunması daha zordur
semiyildiz
Danışman semiyildiz
30 Mayıs 2019

Alüminyum alasimli malzeme ısı iletkenligi daha iyi oldugundan ve paslanmaya daha direncli oldugundan tercih ediliyor, yurt dısında sebeke sulari kireçten arindirildiği icin cihazlar daha verimli kullaniliyor,bizde malesef kirec ve bazen çamur bile akabiliyor ,esanjor kirec tabakasindan dolayi verimi dusuyor ,en cokta tikanma arizasi cikiyor cogu zaman icine tas sıkışıyor,
Ben mekanik projelerde tavsiye olarak not yaziyorum ,bina girisine 3 asamali kartus filtre takilmasi ve manyetik filtre takilmasini belirtiyorum.


canguntan
Danışman canguntan
11 Haziran 2019

Al-Si-Mg eşanjör normal Al eşanjörden farklı hareket eder. Buderus cihazların eşanjörleri kirece karşı çok daha dayanıklıdır. Silisyum zamanla eşanjör üzerinde bir film katmanı oluşturduğundan kolay kolay kireç tutmaz. Ama standart Al cihazlarda bu olmadığından çabuk tıkanırlar.Buderus eşanjörleri arıza yaptığında parçalara ayrılabildiğinden kolayca onarılabilir ve masrafı azdır. 
Paslanmaz çelik eşanjörler elbette kirece daha dayanıklıdır ama eşanjör tıkanır v.b. olursa tüm eşanjör bloğu değişir ki masrafı çoktur.
Aradaki fark bu ama bir mühendis olarak ne olursa olsun bulunduğunuz bölgenin su şartlarına göre cihaz seçin ya da mutlaka su şartlandırma yapın.
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.