Muhammed Said Karabulut

Alüminyum Silisyum Dökme Eşanjör VS Paslanmaz Çelik Eşanjör

Arkadaşlar Merhaba 

Alimunyum Silisyum Döküm Eşanjöre sahip (Örn:Buderus Bosch) Kombiler ile Paslanmaz Çelik Eşanjöre sahip (Örn:Viessmann, Vaillant) Kombilerin kıyaslamasını yapacak olursak özellikle Suyun haddinden fazla kireçli olduğu bir ilde kullanılacaksa artılarını eksiklerinı nasıl değerlendirirsiniz. 


Kemal ÜNLÜ
Uzman Kemal ÜNLÜ
30 Mayıs 2019

Her metal kireçlenir ancak "paslanmaz çeliğe" kirecin tutunması daha zordur
semiyildiz
Danışman semiyildiz
30 Mayıs 2019

Alüminyum alasimli malzeme ısı iletkenligi daha iyi oldugundan ve paslanmaya daha direncli oldugundan tercih ediliyor, yurt dısında sebeke sulari kireçten arindirildiği icin cihazlar daha verimli kullaniliyor,bizde malesef kirec ve bazen çamur bile akabiliyor ,esanjor kirec tabakasindan dolayi verimi dusuyor ,en cokta tikanma arizasi cikiyor cogu zaman icine tas sıkışıyor,
Ben mekanik projelerde tavsiye olarak not yaziyorum ,bina girisine 3 asamali kartus filtre takilmasi ve manyetik filtre takilmasini belirtiyorum.


canguntan
Danışman canguntan
11 Haziran 2019

Al-Si-Mg eşanjör normal Al eşanjörden farklı hareket eder. Buderus cihazların eşanjörleri kirece karşı çok daha dayanıklıdır. Silisyum zamanla eşanjör üzerinde bir film katmanı oluşturduğundan kolay kolay kireç tutmaz. Ama standart Al cihazlarda bu olmadığından çabuk tıkanırlar.Buderus eşanjörleri arıza yaptığında parçalara ayrılabildiğinden kolayca onarılabilir ve masrafı azdır. 
Paslanmaz çelik eşanjörler elbette kirece daha dayanıklıdır ama eşanjör tıkanır v.b. olursa tüm eşanjör bloğu değişir ki masrafı çoktur.
Aradaki fark bu ama bir mühendis olarak ne olursa olsun bulunduğunuz bölgenin su şartlarına göre cihaz seçin ya da mutlaka su şartlandırma yapın.


turalpolat
turalpolat
02 Şubat 2022

Sayın Semyıldız ve Canguntan Bey Merhaba.
Buderus GB 172 42 KW kombi kullanıyorum Eşanjör tek gövde aleminyum silis döküm.3 üncü kez Eşanjör deliniyor? ortalam 13,15 ay aralığında ilk garantiden ikinci yazışmalar neticesinde firma tarafından değişti şu ankinin parasını ödedim ve firmadan cevap bekliyorum.Bina girişinde 3 ad micron filtre karbon  2 ad bir aded akti karbon ve son olaral kireç önleyici filtre var.Kuyu suyu kullanıyorum ve yıllardır bu suyu içme suyu olarakta kullanıyoruz ph 8.5 .Şimdi önce suya bağne buldular  vb.Çekmeköyde aynı sorunu yaşayan bir arkadaş daha var.Gözle kontrolde kireç tutunması gözükmüyor?Bu cihazın arızakaynağını nerede tespit veya inceleme yaptırabilirim yardımcı olursanız sevinirim saygılar
Tural P.


canguntan
Danışman canguntan
06 Şubat 2022

Merhaba, ph dereceniz alkali yani bazik tarafa kaymış.Suyu öncelikle ph 7 seviyesine yani nötr'e çekmelisiniz.
Buderus normalde kuyu suyunu kesinlikle kullandırmaz.
ph 8,5 insanlar için içme suyu olarak neredeyse en iyi değer ama metaller için bu geçerli değil.ph değerini 7,5'lara kadar indirmelisiniz.
Eşanjörlerde delinme sadece kireçten kaynaklanmaz.Eşanjörde kullanılan metalin cinsine göre asit ya da bazik olması da etkiler.Daha önce su arıtması olan bir villada Alurad radyatörlerin delindiğini gördüm.Gözle muayenede birşey yoktu ama sonra bir arıtma sistemi olduğunu öğrendik.
Normalde servis kuyu suyu konusunda uyarmalı. Ph derecesini ölçüp size o şekilde bir bilgi vermeli.Şu anda Buderus'ta su şartlarını hatırlayamıyorum ama bir standartı vardı. Sizin kazanın çok daha büyüğünü yapıp devreye aldırırken gelip ölçüm yapmışlardı.Ancak ölçüm uygun olduktan sonra cihazı çalıştırmışlardı. Kuyu suyu konusu garanti dahilinde olmayabilir.Aynı elektrik ve donma arızaları gibi.
Bosch Termoteknik servis müdürlüğüne ulaşabilirseniz bir görüşün.


turalpolat
turalpolat
14 Şubat 2022

Canguntan Yorumunuz ve katkınız için teşekkür ederim suyun Ph ını düşürmeye çalışıcam bir takım kimyasallar var diye biliyorum .sağlıcakla kalın
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.