Aydın
Aydın
01 Ağustos 2019

Sadece proje çizmek için kendi işimi kurmak istiyorum

Arkadaşlar bu alanda yeniyim. Sadece proje çizmek için kendi işimi kurmak istiyorum. Sıfırdan başlayıp sadece proje çizimi için kendi isini kuran var mı? Varsa yardımcı olabilir. Hangi belgeler gerekli. Benim iç tesisat ve endüstriyel tesisat belgelerim var pe de var. Bunun yanında başka bisey gerekli mi? Işte usta bazında hangi belgeler gerekli. Dediğim gibi sadece proje çizmek için!!!


Ahmet123
Ahmet123
01 Ağustos 2019

Bu sektörün başına ne geliyorsa projeci firmalardan geliyor,  lütfen sadece proje çizimi için girmeyin bu işe, bir tane yetkili ustanız olsun tesisatı her şeyiyle firma olarak anahtar teslim siz yapın (yorumum doğal gaz için diğer alanları bilemem, teşekkürler.. ) 


semiyildiz
Danışman semiyildiz
02 Ağustos 2019

Merhaba
Proje cizmek maddi ve yasal sorumluluk almak demek, yani ilk elden sorumlu kisi ,sonrasinda uygulama yapanlar ,muteahhit,usta,vs..
Dogalgaz piyasasi ve mekanik tesisat proje piyasasi bu mantikla calisan bir çok arkadas yuzunden maddi kazanc noktasinda komik rakamlara inmis vaziyette, (oda fiyatlari ile piyasayi karsilastirirsaniz gorursunuz) 
Projeye imza atip emek harcayan ve sorumluluk alan ve kullanilan kisi olmayin, en azindan isin karina ortak olun zaten yasal olarak
belgeli usta calistirmaniz,
sigortasini yatirmaniz,
taminatini vermeniz,
bagkur odemeniz, 
vergi odemeniz,
gaz acmaya gitmeniz,
şikayet yada kaza olursa mahkemede hesap vermeniz gerekir, yani tum iş sizin uzerinizden donecek , en kotu sartlarda usta ile anlasip kar ortagi olabilirsiniz, gerisini siz dusunun.
Mecbur kalmadikça ortak is yapmanizi tavsiye etmem.
mumkunse kendiniz isi yapin ,iyi bir maas verirseniz ustada bulursunuz, yada goturu anlasabilirsiniz...


Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.