taner ozbilek
taner ozbilek
21 Ağustos 2019

Merkezi sistem ile ilgili birkaç sorum olacak

Merhaba arkadaşlar sıze bır kac sorum olacak cevaplarsanız sevınırım
1)Kazan projesi yapılırken dikkat edılmesı gerek hususlar nelerdır?
2)Kolon projesınde hangı durumlarda rakorlu vana kullanmak gerekır?
3)Kazan kapasıtesı belırlenırken petek metrajına goremı yapılır yoksa m2 goremı?
4)Kazan dönüşümleri hangı durumda yapılır yada yapılamaz?


semiyildiz
Danışman semiyildiz
21 Ağustos 2019

  1. Kazan projesinde kazanların konumu baca yapımına ve servis müdahalesine uygun olarak yerleşmesi gerekir, emniyet vanasi, sayac grubu yerlesimi ,brulor varsa gaz yolu ekipmanlari(filtre,manometre,vent hatti,esnek baglanti),alt ve ust havalandirma,exproof lamba,yanmaz kablo,baca topraklaması, elektrik panosu,exproof gaz alarmı ve selenoid vana olması gerekir.
  2. Rekorlu vana mümkünse her vana için kullanılmalı arıza durumunda vana veya hat değişikliğinde tadilat icin gereklidir.
  3. Kazan kapasitesi radyatör metrajina göre seçilmeli ancak radyatör kapasitesini çalışma rejimine göre kapasitesini hesaplamak lazim ,radyatör hesabi hangi kazan çalışma sıcaklık rejimine göre yapılmışsa o sıcaklık aralığında radyatörün kapasitesine göre toplam kapasite belirlenmeli, yoğuşmali kazan ve kombilerde ideal rejim 50-30 dur ancak piyasada 90-70 yada 70-50 rejimdeki radyatör verimine göre seçildiğinden, 50-30 yoğuşma verimi rejimi için radyatörler yetersiz küçük kalıyor ve ev ısınmıyor yada kombi sıcaklığını yükseltmek gerekiyor buda yoğuşmadan verim alınmamasına sebep oluyor,
  4. Kazan dönüşümleri her zaman yapılır,kazan ömrü 10 yıldır, 10 yıllık kazanların kullanımına izin verilmez,kazan gaz yakitli brülöre uygunsa  gaz yakıtlı brülör takılabilir, yada katı yakıttan gaz yakıta dönüşebilen kazanda olabilir,buderus da vardı mesela. 

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.