tosunetti
tosunetti
10 Ekim 2019

Peteklerden ses geliyor, basınç düşürücü taktırmayı planlıyorum

Merhaba arkadaşlar benim evim giriş katın üstünde, evde 7 tane petek, 1 tane de havlupan var. Apartman ise merkezi sistem.
Petekleri genelde 3'de bırakıyorum.
Bir süre sonra petek/termostatik vana'dan linkte koyduğum videodaki gibi ses geliyor.
Ancak gidip vananın ayarıyla oynayınca ses kesiliyor.
Ses o kadar yüksek ki alt komşu ve üst komşu bile rahatsız oluyor.
Problemin basınçdan olduğunu düşünüyorum, bu nedenle evin girişine basınç düşürücü taktırmayı planlıyorum!
Sizlerin yorumu tavsiyesi ne olur?
 
Problemin videosu : https://streamable.com/raqrx


bkn44
bkn44
10 Ekim 2019

 Kazan dairesinde radyatör ısıtma pompası sonrasında kompansatör kullanılmamıştır. Basınçla alakalı sıkıntı olsa ses uğultulu ve kesiksiz gelirdi. Bu takırtılı tukurtulu geliyor kazan dairesindeki sesi iletiyor. Pompa sonrasına kompansatör koyulacak.

 Sesin kaynağına gelince pompa çarklarında kırılmış kopmuş parça olabilir çark döndükçe ses geliyodur ama ses sadece sizde varsa petek içinde kırık bi parça vardır su döndükçe petekte ses geliyodur.
canguntan
Danışman canguntan
12 Ekim 2019

Arkadaşımızın dediğine katılıyorum, burada vana montajı da yanlış.Bu şekilde, vana doğru ölçüm yapamaz.Vananın radyatörün üst girişine bağlanması ve döndürdüğünüz kısmın dışa bakması gerekir ki odanın doğru sıcaklığını ölçsün. Bu şekilde oda yeterince ısınmadan radyatörü kısabilir ya da faturanızı etkileyebilir.(HEr ne kadar mesken alırken onay görse de doğru bir montaj değildir.)
Basınç ile ilgili bir sorunununzun olması için ana boru çaplarınızın mesela düşük olması ya da pompanın çok büyük seçilmiş olması ya da pompanın ayrının en üst seviyeye getilrmiş olması gerekir.
Bence 1. kata bir bakın, ısınmada sorun yaşıyor mu?Pompa büyükse genelde ilk katların ısınması etkilenir.Borularda titreşim ve ses olur.
Eğer hepsi normalse yedek pompayı çalıştırıp test edin.Aynı sorun yoksa problem pompada demektir.
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.