ilyas21
ilyas21
15 Ekim 2019

1 bar endüstriyel tesis proje ve hesaplamalarında yardımcı olur musunuz?

1- 1bar'da Sayaç seçim hesabı (min,max tüketim hesabı )?
2-  Katodik koruma hesabı?
3- Isıl genleşme hesabı ?
4- Eş değer uzunluk hesabı ?


canguntan
Danışman canguntan
15 Ekim 2019

Bu hesaplama için en kolay MMO'nun "Endüstriyel tesisalerde doğalgaz tesisatı projelendirme" kitabını kullanabilirsiniz. Sayaç hesabı için kısaca toplam kapasiteyi,(kazan varsa önce brulör kapasitesini kazan kapasitesi/verim ile heaplamalısınız) mutlak basınca bölmelisiniz. Burada Pmutlak 1+1= 2bar'dır. Fakat sayaçların işletme basıncı konusunda sınırlamaları vardır. Mesela Körüklü sayaçlar 500 mbar'dan sonra hasar görür.Benzer şekilde yanlış hatırlamıyorsam rotary sayaçlarda 500 mbar'a kadar olmalı.Türbin sayaçları hatırlayamadım ama çok yüksek debiler geçtiği için işletme basınçları çok daha fazla olmalı.

İşletme basıncınızı netleştirdikten ve toplam kapasiteyi hespladıktan sonra toplam kapasite/Pmutlak (İşletme basıncı+1 bar)
hesaplayıp sayaç debisini espit etmelisiniz.Daha sonra tablodan büyük ihtimalle 300 mbar olacaktır sayacı seçmelisiniz.Seçimi yaparken ayrıca en düşük gaz debinizi de göz önünde bulundurarak sayacın okuyacaı minimum debi ile karşılaştırmanız gerekir ki sayaç en düşük debinizi de okusun.HEsaplamaları buraya yazabilirim ama çok uzun sürecektir.Bu nedenle kitaba danışmanızı tavsiye ederim.Kitabın sonunda örneklerde mevcuttur.
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.