muhammed.umit.aytekin

İki Ayrı Daire İki Kiracı Ama Tek Sayaç

Arkadaşlar merhaba. Şuan kiracıyım ancak şöyle bir durum mevcut ev eskiden dublexmiş evi bölmüşler ben alt kattayım. Üstte ki dublexte başka bir kiracı var. İki ayrı ev iki ayrı kira ancak doğalgaz bizim evde doğalgazı ortak kullanıyoruz elektrik deseniz yine öyle. Acaba bu durumu bir yere şikayet etme hakkım var mı ? Ev sahibinin akıllılık yaptığını düşünüyorum. 2 ev yapmış girişler farklı yerden iki evde de Ocak kullanılıyor mutfaktan yukarıya doğalgaz hattı çekmişler  ama fatura tek geliyor sürekli. Elektrik olsun doğalgaz olsun şu olsun hepsi tek fatura geliyor 2 ev bölüşüyoruz.


Teknik Isı Mühendislik

Doğalgaz şirketine şikayet ederseniz izin vermezler böyle kullanıma. Üst kat için de abonelik alınmasını ve proje çizilmesini isteyeceklerdir.


muhammetfatih
muhammetfatih
10 ay önce

şirket gelir gazı kapatır veya süre verir kapatırsa sen mağdur olacan süre verirse ev sahibi bidaha gelmezler diye yapmayacak çünkü parası gitsin istmeyecek ortalama kombi tsisat derken 8,000 tl rahat havaya gidecek adam bu masrafı vermek istmeyecek doğalgaz dağıtım yine gelecek bişey olmamışsa sayacı sökecek tekrar sen mağdur olacan velhasıl bu işler biraz kiracının mağduriyetine  dayalı işliyor bence girmeden konuşsaydın iyiydi 


Ahmet123
Ahmet123
10 ay önce

Ev sahibiyle görüşün yetkili bir doğal gaz firmasıyla anlaşıp ana kolondan dubleks daire için branşman alınıp onun doğal gaz sayacının ayrılması gerekir bunun elektrik ve su için de yapılması gerekir şuanki durum uygun değildir. 


Yoğuşmalı Mühendis

Kullanımınız kaçak statüsünde. Gaz dağıtım şirketi durumu farkettiğinde gazınızı kesecektir. Çünkü bu durum hem mevzuata aykırı hem de gaz dağıtım şirketinin alehine. Tüm gün evde birileri oluyorsa ve faturayı eşit bölüşüyorsanız müstaik kullanıma göre daha az ödersiniz. 2 kişilik merkezi sistem gibi düşünün. Tavsiyem önümüzdeki kışı geçirin havalar ısınmaya başladığında ev sahibinizle görüşün.


Engin UYSAL
Supervisor Engin UYSAL
10 ay önce

O evin hiç bir şeyi yasal değil bence evi müsait bir zamanda boşalt. ileride başına iş açılır. Anladığım kadarıyla imar barışına da başvurmamıs ev sahibiniz. Şikayet edersen sen madur olacaksın ve diğer kiracı bunu iyice düşünüp sonra karar verilmelidir.


canguntan
Danışman canguntan
10 ay önce

Ruhsatta ve Tapuda dublex olan bir daireyi istediğiniz gibi ikiye bölmeniz doğru değildir. Bunu yapmak için tadilat projesi v.b. gerekir. Eğer bu şekilde yapılmazsa iki kat arası kapatılsa bile her iki daireye ayrı abonelikler yapılmaz, kapı numarası tektir. Bu nedenle gaz dağıtım firmasına baş vurmanız durumunda gaz kesilecektir. 
Daha da ileri seviyede, ev sahibiniz size bu daire için bir kira sözleşmesi de yapamaz. Eğer yaparsa daire numarası diğer daireyle aynı olacağından siz şikayette bulunabilirsiniz. Şu anda her konuda usulsüz bir durumda. 
Daire sahibiniz ile görüşün, eğer mümkünse başka bir daire bulmaya çalışın.
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.