yasmin kaya
yasmin kaya
15 Ocak 2020

Basınç Artırıcı

Merhaba ,

Projemizde 21 mbarda çalışan ızgaramız var ve gaz açılışını yaparak çalıştırmaya başladık ama yeterince verimli olmadığı için basınç artırımı istiyorlar.

Izgaralar için böyle bir basınç artırımı yapan cihaz var mı? yada ne önerirsiniz


BEYTULLAH_
BEYTULLAH_
15 Ocak 2020

Merhaba, İlk olarak 21 mbar mutfak tesisatı ise;

1) Yaptığın tesisatta kritik çap hesabında basınç düşümü totalde 1,8 in altında ise verim sağlar, eğer üstüne çıkmızsa verim düşer.

2) Izgara ürününün çalışma basıncı 30 mbar ise (bazen yüksek oluyor) bunun çözümü yok :)

3) En yakın basınç düşümü istasyonundan regülatörü 30 mbar'a ayarlayabilirsiniz. (Bunun için Gaz Dağıtım Firmasıyla görüşünüz.)


Reddit
Uzman Reddit
15 Ocak 2020

Eğer dükkan herhangi bir binaya bağlı değilse ana regülatör değiştirilip ayarlanabilir. Ama aynı zamanda binayı da besliyorsa 2 regülatör(shutoff) atman gerekir ki bu da maliyetli olur. Hesabı yaparken dikkatli olun


Teknik Isı Mühendislik
Uzman Teknik Isı Mühendislik
16 Ocak 2020

Böyle durumlarda cihazların pratikte kullanımı hakkında bilgi alınmalı. Çünkü cihazların standartında 21 mb'de çalışır yazsa bile kullanım amacına göre yetersiz kalabilir. Burada size ilk tavsiyem ızgaranın nozzle çapını artırın. Yani bir matkapla deliği büyütün. Muhtemelen sorununuz çözülür. Çözülmezse iş biraz maliyetli duruma gelir. Kolona ve dükkana shut off koymak zorunda kalabilirsiniz.


canguntan
Danışman canguntan
30 Ocak 2020

En sağlıklısı mümkünse ızgara üreticisine kullanım basıncını sormak. Mesela döner ocakları 21 mbar ile çalışıyor ama dönerdiler pişirme konusunda şikayet ediyorlar. Regülatörün yayını değiştirip 100 mbar ile döner ocağı çalıştıran bile biliyorum.
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.