isa bahar
isa bahar
03 Nisan 2020

Kaskat İçin Teklif Vereceğim Nasıl Hesaplayabilirim

KASKAT İÇİN FİYAT VERCEM AMA PROJESİ OLMADIĞI İÇİN HERŞEYİ BENİM YAPMAM LAZIM. KASKAT HESAPLAMALARI İLE İLGİLİ ELİNDE NOT OLAN VAR MI


Engin UYSAL
Danışman Engin UYSAL
03 Nisan 2020

Sayın İsa Kardeşim,

Kaskat sistmi için fiyat vermen içim ilk önce  ön keşif yapman lazım ve kaba taslak bir proje çizmen şart. /Gerçekten işi almak istiyorsan)
Kısaca biraz açıklama yapayım benim izlediğim yol:

1. kaskat sistemi olacak binanın  doğalgaz projesini çizersin tahmini de olsa olur. 
2. Bina kaç kat ve kaç daireden oluşuyor. mevcut kazan varsa işin kolay kazan üzerinden gidersin. mesela 200.000 kcal kazan varsa :200.000/860=233kw yaklaşık sana lazım olan güç buda :
2x115 kw lık kaskat kombi iş yapacaktır.
3. dogalgaz projesini çizdin  kaskad için baca çapı cıkacak onu bacacıya vereceksin mesela:

25 cm capında 5 katlı bina diyeceksin metrajları sen vereceksin
yatayda 5m dikeyde 16 m diyeceksin çatı varsa iş değişir 18m civarı olur.  bunu kaba taslak alacaksın. fazla olsun ama eksik olmasın. işi alınca zaten bacacı gelip kendisi ölçüm alacak. sadece senin çap aynı kalır. 
bir de baca çift cidarlı mı tek cidarlı mı oda etkiler fiyatı. mevcut merkezi sistemin bacasını kulllanabilecek misin buna da bakacaksın.
4. kazan dairesi için elektrikçiyle görüşeceksin.  elektrik donanımları için ne kadar isteyecek  gaz alarm sinyalizasyon  lambalar pano vs.
5. kazan dairesi havalandırması için  havalandırma cebri gerekli mi yada 2 delikle halledilebiliyormu  buna bakacaksın. (çizdiğin projede çaplar olacak). Olmuyorsa havalandırmacı ıle de görüşmen gerekecek ve çapları uzunlukları verip fiyata alacaksın.
6. kaskat sistem için kollektör sistemi var mı mevcut pompa var mı varsa yeterli mi yoksa pompalar yenilecek mi. buna usta ne kadar isteyecek. eski sistem yeniye adapte olunuyormu. bunların panoyla bağlantıları yapılacak elektrikci ile de görüşeceksin.
7. doğalgaz malezeme giderini hesaplayacaksın. Hesaplamalar proje vs vs bitince %10 esneme payı koy fiyatını ver. Aslında çok basit ama sen yeni yapacaksan bayağı bir dikkat etmen lazım. en düşük kaskat işi 50-80 bin tlden başlar. o da en basiti bu fiyat tahmini aşağısıda olabilir. 


isa bahar
isa bahar
04 Nisan 2020

Burası okul abi hersey 0 dan yapılacak. Çalışıyorum ama ilk defa olacağı için takıldığım yerler oluyor 


Engin UYSAL
Danışman Engin UYSAL
04 Nisan 2020

OKULDA AYNISI FARK YOK MEVCUT KAZAN DAİRESİ VARDIR ZATEN. SADECE ALAN HESABI YAPACAKSIN.  NORMAL 150 M2 EVE 20.000 KCAL HESAPLIYORSAN OKULUN METREKARESİNİ DE HESAPLARSIN. KAZAN VARSA ZATEN HESABA GEREK KALMAZ. OKUL DAHA BASİT.


isa bahar
isa bahar
06 Nisan 2020

ABİ KAZAN DAİRESİ YOK VE İŞİN KÖTÜ TARAFI PROJEDE YOK SIKINTIM ONDAN KAYNAKLI


Engin UYSAL
Danışman Engin UYSAL
06 Nisan 2020

Sevgili kardeşim  buradaki linkte kazan daireli bir proje çizdim örnek sadece. birde yarın 5 tane okul ve bir pansiyon projem var eğer teklifim kabul edilirse çizimdeki aşamaları teker teker video çekip atacam onu da bekleyebilirsin.

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.