emrahkr
emrahkr
09 Nisan 2020

Regülatör Vanası Çapı

İnşaat halinde A ve B bloktan oluşan iki bitişik bina var. Binaların ısıtılması A blokta bulunan kazan dairesinden yapılıyor. Dilatasyon olmadığı için merkezi sistem olacak. İlerde bina kararıyla bireysel sisteme geçilme durumu var. Bu yüzden kolon hattını ocak ve kombiye göre tasarlamak istiyorum. Bloklar 3 katlı ve her katta 3 daire var. Zeminde 5 dükkan var. Toplam 23 bağımsız birim var.
300.000 kcal kazana debi bırakıyorum. Kazanı geçtikten sonra regülatör atıyorum sağ ve sol koldan bloklara ayrılıyor. Regülatöre DN32 çapta giriyor. Sorum şu Regülatör sonrasında kullanacağım vananın çapı DN50 ile kurtarmıyor, hız 6,09 felan. Regülatörden sonraki vana nasıl olmalı ve regülatörlerin giriş ve çıkış çapları aynı oluyor doğru mu ? 
Henüz bir tecrübem olmadığı için yardım ederseniz sevinirim. Teşekkür ederim şimdiden.


lecealex
Uzman lecealex
09 Nisan 2020

öncelik projenin taslağını oluşturuken bireyseli seçeceksin. kazam dairesi bransmanına tüketimi el ile girip çapını ona göre belirleyeceksin. dediğgine göre dn65 çıkar. daha sonra projeni merkezi diye işaretleyip tüketim yazdığın yeri kazan dairesi olarak seçeceksin. projeni öyle göndereceksin


emrahkr
emrahkr
09 Nisan 2020

Cevabınız için teşekkür ederim. Demek istediğim projeyi merkezi ve ocak+ şofben olarak yollayacağım. Sadece kolonların çaplarını ocak+şofben değilde ocak+kombi şeklinde büyük çaplarda çekeceğim. Kazana 300 mbar ayırdım 40,4 metreküp debiyle. Regülatörden sonra sağa ve sola ayrılıyor. Regülatörden bu ayrıma giden hattın uzunluğu 50cm. Sormak istediğim şey Regülatör girişi dn32 çıkışı 65 oluyor. Mecbur flanşlı mı yapmam gerekiyor ? Dn50 vana seçince yüksek hız oluyor. Hattın debisi 48,5 metreküp.
Bunun yerine sağa ve sola ayrılan kollara birer tane olmak üzere toplamda 2 regülatör kullanabilir miyim?
Son olarak regülatörün koyulacağı yerin önemi var mıdır yani bodruma kata, zemine veya 1. kata koyabiliyor muyum ?


lecealex
Uzman lecealex
17 Nisan 2020

yüksek hız yazıyorsa 65 yapmalısın flanslı olacak. zaten şartnemede değişiklik yoksa hat ne ise vanada o olacak 


canguntan
Danışman canguntan
18 Nisan 2020

Regülatör çıkış vanası çapını seçerken gaz dağıtım şirketi ile görüşmenizi tavsiye ederim. Baz bölgelerde çıkış çapı çok büyük olunca flanşlı vanalar çıktığından projede DN 65'te olsa DN 50 vana kabul ediyorlar. Ayrıca yine gaz dağıtım firmasına kolonu dediğiniz şekilde projelendirip projelendiremeyeceğinizi sormalısınız yoksa red yersiniz. Unutmayın bir binanın merkeziden bireysele dönmesi için şu anda %100 imza isteniyor. Yani bir kişi bile hayır derse bireysele dönme ihtimali yok.


emrahkr
emrahkr
22 Nisan 2020

Kazan dairesine brülör için 300 mbar hat ayırdım. Domestik hattı tek regülatör ile düşürerek bodrum kattan sağ ve sol koldan A ve B Blok binalarına ayırdım. Bu hatları ocak+kombi durumuna göre çaplandırdım. Herhangi bir sorun yaşar mıyım?


canguntan
Danışman canguntan
27 Nisan 2020

Kayıplar tamam olduktan sonra sorun yok. Sadece gaz dağıtım firmanız "yok" derse bilemem.
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.