masena
masena
19 Mayıs 2020

Dublex eve ikinci ocak hattı için ne yapmalıyım

Merhaba. Dublex evim var içten merdivenli. Kombi ve mutfak alt katta. Üst katta petekler vs var. Yalniz ben üst kata mutfak yaptırmak istiyorum alt kattaki mutfagin tam üst hizasındaki odaya. Gerekirse alt kattaki mutfak gazını iptal edebilirim.
Bunu için yeni bir projemi gerekiyor. Proje olmadan boruyu üst kat mutfağa getirmenin yolu var midir


Muhammed Said Karabulut
Muhammed Said Karabulut
19 Mayıs 2020

Kombinin alt katta kalması iyidir. Kombi hattına karışmamanız gerek yok (extra başka bir durum yoksa tabi) Üst kata gaz çekmek için alt kattaki Ocak hattını iptal etmenize gerek yok (eğer alt kattaki mutfağı odaya çevirmeyecekseniz) o hat üzerinden bi tee ile üst kata hat çekebilirsiniz. tesisatın durumunu bilemiyoruz hat kurtarmayabilir, buna bağlı olarak boru çaplarının değişmesi gerekebilir.

Proje konusuna gelince evde kullanacağınız cihaz sayısı artacak, buna bağlı olarak güvence bedelide artacak Kullanacağınız cihaz sayısı artmasa bile tesisatın durumu değişecek  ve bunu yasal olarak gaz dağıtım firmasına bildirilmesi gerekiyor aksi takdirde bu durumun tespit edilmesi halinde başınız çok ağrır. bulunduğumuz şehirdeki yetkili firmalardan birine işi yaptırabilirsiniz. Onlar tadilat proje çizeceklerdir. Doğalgaz yapım Yetkisi olmayan birine yaptırmanız durumunda ayrıca proje için uğraşmanız gerekecek ve böyle önemli bir konuda bu işi tabiri caizse merdiven altı yaptırıp riske girmenize gerek yok bir yetkili firmayla anlaşın ona yaptırım tüm işi. Forumdaki proje çizme meraklısı arkadaşların dışındaki çoğu meslektaşım bu şekilde düşündüğüne eminim. 
Teknik Isı Mühendislik
Uzman Teknik Isı Mühendislik
20 Mayıs 2020

Bulunduğunuz bölge gaz dağıtım firmasının uygulamasını bilmiyoruz. Mesela bizim bulunduğumuz bölgede ocağa giden hat, kombi hattından sonra ise t alamazsınız. DN25 yani 1" borudan t alabiliyoruz bölge uygulamamıza göre. 


Ahmet Solmaz
Uzman Ahmet Solmaz
23 Mayıs 2020

" Proje olmadan boruyu üst kat mutfağa getirmenin yolu var midir " Neden proje olmadan , proje çizince gidicek paradan mı yoksa kendinizi degersiz mi görüyorsunuz bir hata yada ihmal olsa teknik tadilat yapılmıs ve proje gerekli bunu usule uygun yapmak gereklidir. 

Bunun içinde yetkili bir firma ile görüşürseniz size yardımcı olacaklardır.

birde bu konular için  böyle usulsuz işler yapılan tadilatlarda ev sigortalı ise herhangi bir hata tadilat tespit ederse sigorta şirketi üslenmiyor. Bİlginize iyi çalışmlar 


canguntan
Danışman canguntan
27 Mayıs 2020

               Tesisatta tadilat yapmak için mutlaka bir tadilat projesi çizdirmeniz gerekiyor. Projesiz bir ustaya işi yaptırmanız durumunda olabilecek her çeşit sorunda tek suçlu siz olursunuz. Tercih sizin.
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.