sadsajdj
sadsajdj
19 Haziran 2020

Çift Eşanjör Ve Tek Eşanjör Arasında Verimlilik Farkı

Arkadaşlar merhaba , Bu iki eşanjör arasında verimlilik açısından şöylep bir kıyaslama yaptım. Tek eşanjörlü kombide kullanım suyu devresi ve kalorifer devresi aynı eşanjörde bulunacağı için kullanım suyu ihtiyacı yokken bile eşanjördeki ısının bir kısmı kullanım sıcak suyuna aktarılacak. Çift eşanjörlü kombilerde ise sadece sıcak su ihtiyacı olduğunda bu ısı enerjisi kullanılacağı için daha verimlidir diyebilir miyiz ?  Dikkate almadığım birşey varsa paylaşırsanız sevinirim :)


canguntan
Danışman canguntan
19 Haziran 2020

Tek eşanjörde kullanım sıcak suyuna, kullanılmadığında bile enerji aktarılsa da sıcak su kullanılmadığında sistemde su eşanjörde kaldığından çok önem arz eteyecektir. 
Aslında verim çift eşanjörlü cihazlara göre daha yüksektir diyebiliriz, çünkü çift eşanjörlü cihazlarda bir üç yollu vana ve ayrı bir eşanjör mevcuttur. Sıcak su kullanımı olduğunda üç yollu vana eşanjör tarafını açıp kullanım sıcak suyunu ısıtır.
Aıl konu kireçlenme sıkıntısıdır. İç içe eşanjör dizaynında, eşanjör sürekli ısıya maruz kaldığından kireç ister istemez çökecektir. Tek eşnjörlü cihazlarda bu nedenle kireçlenme sorunu olmaktadır. Ayrıca sıcak su konforunda sıkıntı çekebilirsiniz. Ama bu dizayn sayesinde cihaz maliyetiniz düşer. Arıza riskiniz azalır çünkü üç yollu vana yoktur ama kireçlenme için önlem almalısınız.
Çift eşanjörlü cihazlarda ise sürekli eşanjör ısıya maruz kalmadığından kireçlenme daha geç olur ve sıcak su konforunuz daha iyidir. Ama üç yollu ve eşanjör maliyeti kombiye eklenir.
Şu anki cihazlar yoğuşmalı olduğundan bildiğim kadarıyla tek eşanjörlü cihaz kalmamış durumdadır.


sadsajdj
sadsajdj
19 Haziran 2020

Anladım. Forumda birkaç yerde turbo eşanjör adı altında bir eşanjörün olduğunuda gördüm. Turbo eşanjör yeni çıkan kombilerin çoğunda olan birşey mi , yoksa bazı kombilerde mi var ? mesela Eca Proteus Premix çift eşanjörlü yoğuşmalı bir cihaz. Yoğuşmalı olupta turbo eşanjöre sahip olan kombi marka model örnek verebilir misin ? 


sadsajdj
sadsajdj
19 Haziran 2020

Birde bir iki sorum daha olacak , bende bir doğalgaz firmasında çalışmaktayım. Makine Mühendisiyim. Yoğuşmalı modülasyon özelliği olan kombilerde , bu özelliğini kullanabilmesi için akıllı oda termostatına ihtiyacı var mı ? Yoksa kalorifer dönüş ve sıcak su dönüş sıcaklığına göre de modülasyon özelliğini kullanabilmekte mi ?


canguntan
Danışman canguntan
23 Haziran 2020

İşin açığı "turbo eşanjör"'den ne kastettiğinizi anlayamadım ama tüm premix yoğuşmalı cihazlar yapıları gereği çift eşanjörlüdür. Isıtma eşanjörü ve sıcak kullanım suyu eşanjörü. Sadece bazı markalarda eşanjör dizaynı üzerinde oynayarak sıcak kullanım suyu tarafını da yoğuşmaya katıyorlar. Bunu Alarko ve Vaillant ın cihazında görebilirsiniz.

Modülasyona gelince, oda termostatı kullanmayan cihazlarında iki modülasyon vardır diyebiliriz. 1. cisi kalorifer tesisatındaki suyun sıcaklığına göre, 2.cisi de kullanım sıcak suyuna göre. Ama oda termostatı da eklerseniz 3. modülasyonu elde eder ve cihaz oda sıcaklığına göre de modülasyon yapar.Bu tabi verimi artırır.Kimi oda termostatsız daha az yakar der ama oda termostatı konforu bozmadan az yakmamızı sağlar. Oda termostatı olmayan yerde mecburen kombi üzerinden tesisattaki suyun sıcaklığını ayarlamak durumundayız ki konfor aramamak lazım.


sadsajdj
sadsajdj
23 Haziran 2020

Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. Şu linkte bahsedilmiş turbo eşanjörden https://imsanyapi.com.tr/blog/?tag=turbo-esanjor
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.