AnonimMühendis
AnonimMühendis
12 Ağustos 2020

Popüler Konu : Basınç Kaybı Hesabında T-Karşı Akım Hangi Hatta Hesaplanır?

Herkese kolay gelsin,İZOMETRİK çizim üzerindeki tesisat bölümlerinde yerel kayıp katsayılarını hesaplarken hangi bağlantı parçalarını o tesisat bölümünün sonunda olsa bile ilgili tesisat bölümüne ekliyoruz bilen varmı?Yani bildiğim kadarıyla her tesisat bölümünün başındaki elemanlar o bölüme aittir.Sondaki eleman T-karşı akım ise bir sonrakine değil öncesine eklenir diye biliyorum.Kafam karıştı açiklama yapabilecek olan var mı?


Kemal ÜNLÜ
Uzman Kemal ÜNLÜ
12 Ağustos 2020

Her ikiside kabul görür. Aşağıdaki örnekte T parçasını 1 ya da 2 numaralı hatta hesaplayabilirsin.
T parçasını 2 numaralı hatta vermek çap seçiminde avantaj sağladığından yaygın olarak hesaplama ayrımdan sonraki hatta vererek yapılıyor.

Ama bu soruyu bir mühendis olarak cevaplamamı istersen T parçası 1 numaralı hatta hesaplanmalı derim. Çünkü T parçasını 2 numaralı hatta verirsek 3 numaralı hatta herhangi bir etki yapmamış oluyor. Halbuki bu ayrımda bir basınç kaybı yaşıyoruz.


Peki zetacad bu hesabı nasıl yapıyor buna bakalım.
T parçasını 2 numaralı hatta vermiş. Dediğim gibi avantaj sağladığından ve kabul gördüğünden yaygın kullanım bu şekildedir.
AnonimMühendis
AnonimMühendis
13 Ağustos 2020

Hocam yorumunuz için teşekkürler.Anlamadigim bir kaç nokta var açıklarsanız memnun olurum;
1;T parçasını 2 numaralı hatta vermek çap seçiminde avantaj sağlıyor diyorsunuz.Bu cümleyi anlayamadım.Benim bildiğim Daire içerisinde ana tüketim hattından her bir cihaz için ayrılan ayrım hatlarının çapı o cihazın tüketim debisine ve tablodan okurken gaz hızının takriben saniyede 2 metre olmasina göre hesaplanıyor.Daire içindeki tüm tesisatın basınç kaybı değeri(Sürtünme+Yerel elemanlar+Yükseklik) 0.8 mbardan küçükse tesisat başarılıdır.Diyoruz.Peki basınç kayıpları tüm tesisat için mukayese edilirken bizim T parçasını 2 numaralı hatta atmamızın çap seçiminde nasıl bir katkısı oluyor açıklayabilirmisiniz?
2;T parçasını 1 numaralı hatta verirsek 2 ve 3 numaralı hatta etkisi nasıl olmaktadır?


Kemal ÜNLÜ
Uzman Kemal ÜNLÜ
13 Ağustos 2020

Değerli meslektaşım faydayı açıklayabilmem için her iki durumun da hesaplamasını yapmam gerekiyordu. Buna göre;

T PARÇASINI 1 NUMARALI HATTA VERDİĞİMDE DAİRE İÇİ KRİTİK HAT 0,420 mbar çıkıyor
T PARÇASINI 2 NUMARALI HATTA VERDİĞİMDE DAİRE İÇİ KRİTİK HAT DAHA DÜŞÜK ÇIKIYOR 0,382 mbar.  İŞTE AVANTAJ BURADA


Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.