AnonimMühendis
AnonimMühendis
17 Eylül 2020

Hermetik Cihazda Neden Sınırlamalar Var

Herkese kolay gelsin,Arkadaşlar anlamadığım birkaç nokta var;Açık yanma odasına sahip cihazlar (A,B,B tipi yoğuşmalı)Olası gaz sızıntısına karşı insanların bulunduğu Yatak odası,tuvalet,banyo gibi yerlere konulmuyor bunu anladım,Rüzgarın etkisinden dolayı açık alanlarada konulmuyor bu da tamam.Peki hermetik cihazlar yani kapalı yanma odasına sahip cihazlar için şu sınırlamalar var,Bunların nedenlerini bilen varsa yazabilir mı?
1:Binanın merdiven boşluklarına konulamaz.
2:Ortak mahal koridorlara konulamaz.
3:Baca duvarları üzerine konulamaz.
4:Apartman aydınlıklarına konulamaz.
5:Açık balkonlara konulamaz.
6:Yatak odalarina konulamaz.


semiyildiz
Danışman semiyildiz
20 Eylül 2020

Yangin ve sızıntı riskinden dolayı 


makahmet
makahmet
22 Eylül 2020


1-2: merdiven boşluğu  ve ortak  koridorlar  : ortak kullanım alanıdır, bu neden ile tüm kat sakinlerinin oy birliği ile izin vermesi gerekir. izin verseler dahi tüm dairelere ait kombilerin merdiven sahanlığına konulması  sahanlık alanını küçültüp başka sıkıntılara yol açacaktır.  emniyet açısından , hırsızlık açısından , kombi kontrolü ayarı,  bina taşıma esasında hareket alanı kısıtlaması vb......

( kat mülkiyeti kanununa bakınız)
3: bacalar   şu an için kullanılmazsa bile ileride  kullanılmayacağı anla**** gelmiyor.  binadaki ortak bacalarda tüm kat sahiplerinin oy birliği ile   kapatılabilir. bireysel olarak  kendi katınızdaki bacayı iptal etmek veya niteliğini değitiremezsiniz. ayrıca duvar  mukvemeti olark da sıkıntı olabiliir. 

4: apartman aydınlıkları : mülkiyet sadece   mevut daireye ait ise , hiçbir şekilde başka daire kullamıyor ise  dağıtım şirketinin onayı ile olur, aksi halde ortak alandır. 

5: açık balkonlar: kombi kabin uygulaması ile yapılıyor, tse şartnamesinde de var. kabin olmadan direk  atmosfere açık halde olması zaten kabul edilemez.
 6: yatak odaları : kombi alt bağlantılarında  olası kaçaklar için emniyet olarak  düşünülüp şartnameye yazıldığını düşünüyorum. ( atmosferik  cihazlarda , yanma havasını bulunduğu ortamdan alan cihazlar için zaten  yatak odası veya başka bir oda, uygun değildir.  zaten butip cihazlar kendisi başlı başına bir sıkıntı teşkil etmektedir)  


Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.