AnonimMühendis
AnonimMühendis
24 Kasım 2020

KOMBİ TERMOSTAT BAĞLANTISI

Herkese kolay gelsin,Arkadaşlar kombiye on-off termostat takarken bazı kombilerde fiziki bağlantıyı yaptıktan sonra direk çalışıyor.Bazi kombilerde parametre ayarindan kombinin oda termostatini görmesi sağlanıyor.Aradaki fark nedir?Diyelim kombinin karşısına geçtim.İşe başlamadan önce parametre ayarı yapmak gerektiğini anlayabilirmiyim?Birde modülasyonlu oda termostatları her kombi için özel mıdır?Farklı bir markanın modülasyonlu oda termostati başka bir markayı çalıştırabilir mı?Bağlantısı yine on-off 'daki gibi mi oluyor?


canguntan
Danışman canguntan
25 Kasım 2020

Cihazların oda termostatlarını bayiyseniz ve taahüt yapıyorsanız sizin bağlamanız gerekmez. Sadece servisin size belirttiği şekilde kombi ve termostat arasına bir kablo çektirmeniz yeter.
Cihazın hangi tip oda termostat kullanacağını cihazın yüzüne bakarak ancak cihaz için bilgi aldıysanız bilirsiniz. Yoksa klavuzuna bakmanız gerekir.
Cihaza ve termostata bağlantı konusuna gelince termostatta çektiğiniz kablonun termostata nasıl bağlanacağını gösteren bir şema vardır ama kombi bağlantısını göstermez. Kombi içi bağlantı için yine servisten bilgi almamanız gerekir.
Bazı cihazlarda oda termostatı tipini parametreler ile yaparsınız bazılarında da anakart üzerinde soketi bulunur. Bu konu cihazın kartına bağlıdır.
Her markadaki oda termostatı birbirine uyar mı derseniz mesela Bosch ile Buderus'un pek çok kumandası uyumludur ana bazı modelleri bazı kumandaları da uymaz. Bu tamamen kombinin kartına ve firmanın termostatı temin etme şekline bağlıdır.
Mesela Siemens A markada çalışıyor ve aynı cihaz B markada da çalışır ama mesela farklı marka ile.
Bazı cihazların kartları modülasyonlu kumanda ile kullanıma izin vermeyebilir. Bunlar genelde cihaz kataloglarından ya da firmadan temin edilebilir.
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.