Canan-Şakir Okur
Canan-Şakir Okur
23 Aralık 2020

Katlar arasındaki ısı farkı neden oluşur normal midir

Merhabalar. Bu yıl sitemizin ilk yılı ve kast kt sistemiyle merkezi ısınması sağlıyor. Binamız 13katlı ve kazan üstte bulunmaktadır. 5.kattta oturmaktayım. Üst katlar sıcaktan bunalırken bizler üşüyoruz. Bu kadar sıcaklık farkı normal midir nasıl bir sorun olabilir ayrıca arada bir şarteli atmaktadır. Yetkili servis gelmesine rağmen normal deniliyor. Teşekkür ederim.


Engin UYSAL
Danışman Engin UYSAL
23 Aralık 2020

Canan hanım dediğiniz gibi sistem üst katta normal şartlarda bodrum veya zemindeki kazan dairesi olur. Eğer alt  yani zeminden ısınmış olsaydı  siz iyice ısınmış olacaktınız. sadece yukarı son 3 veya 4 kat sizden düşük sınırdı. O da suyun sıcaklığının azalmış olmasından dolayı. Ben böyle bir probleme son 2 veya 1 katın ısınmamasında karşılaştım. zeminden ısıtma yukardan ısınmaya göre daha avantajlı. çünki ısının su daha çabuk yükselir, ama siz yukardan ısıtma ile suya baskı yapıyorsunuz bir nevi. Bende 15 katlı bir bina yaptığımızda sizin gibi bir problemle karşılaşmamak için hattı 2 ye bölmüştük. Yani binanın ilk 7 takı zeminden eşanjör vasıtası ıle geri kalan 7 katı da yukardan normal olarak ısınıyordu. Elektrik işine gelince bence pek de normal değil. Başkasının  sisteminde böyle bir şey olmazken neden sizde var. 


semiyildiz
Danışman semiyildiz
23 Aralık 2020

Merhabalar,
Kazan dairesinin çatıda olmasının dezavantajı yok, tesisati yapan firma ile görüşün ,kolon hatlarına basınçtan bağımsız balans vanası takar ise dairelere eşit miktarda dağılım sağlanır, mümkünse kolon hatlarının gidiş ve dönüş kısmını baypas yapmasını tavsiye ederim bu şekilde daha verimli ve dengeli bir ısınma sağlanacaktır.
  • Yonetmelik gereği pompalarınızın frekans invertörlu olması gerekir yani ihtiyaca göre hızını ayarlayabilir,
  • Kat aralarında tavan kısımlarının müteahhit tarafından ısı yalıtımı yapılmış olması lazım, yönetmelikte var, aksi halde alt katlardaki ısı üst kata geçerek ısı kaybına neden olur,
  • Sigorta atması konusunda elektrikçi çağirmanizi öneririm,

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.