Efiraz
Efiraz
18 Mart 2021

Doğalgaz borusu sesi???

Merhaba. Sorunun tam olarak nereden kaynaklandığını bilmiyorum. Ben 1+1 şeklinde 6 dairelik 3 katlı bir apartmanda oturuyorum. Üst katimda ve alt katimdaki komşular da ben gibi aynı sesi duyuyor. Karşı dairelerimiz duymuyor. Bizzat kendim gittim ve onları  evime çağırdım. Ben sesin tesisatla alakalı olduğunu düşünüyorum. Gece gündüz dinmeyen sabit uğultulu bir ses duyuyorum. Duvara kulağımi dayadigimda ya da yaklaştığımda ses şiddetini arttıriyor.  Üst komşumun taşındığı gün ortaya çıktı bu ses. Kombiye doğru giden tesisatla alakalı olabilir mi?  Kombi yatak odasında balkonda bulunuyor. Ses yatak odasından şiddetli kat koridorundan ise hafif düzeyde duyuluyor. Sanki buzdolabı sesi gibi hiç susmayan. Sebebi ne olabilir? Lütfen yardımcı olur musunuz ne yapmalıyım? Artık delirmek üzereyim


Ahmet Solmaz
Uzman Ahmet Solmaz
22 Mart 2021

Demir boru için doğalgaz da sesin olabileceği tek nokta flekslerden geçerken oluyor gazın hızına göre bu değişiklik göstere bilir ancak ilk defa ses geldigini duydum. Ancak yeni çıkın esnek doğalgaz borusu ise ses olma ihtimali olabilir ancak gaz hızı çok yavaş oldugu için sesin çıkma ihtimali yok denecek kadar ancak gaz bir şekilde hızlı geçiyor ise ses çıkma ihtimali var. Kolay gelsin bir çözüm bulursanız paylaşırsanız çok iyi olur.


Avni Beyazal
Avni Beyazal
01 Nisan 2021

Kombi kapalıyken ses geliyor mu? sesin kombiden gelmediğine emin misin?


genceli
genceli
01 Mayıs 2021

21 mbar. basınçda 6 m/s hızı geçiyorsa ses yapabilir, teknik müh. bilgisi böyle geçer.Peki ben napayım diyorsanız,buraya bu konuda mütahassıs bir müh. bakması icap eder.Boru çapının küçük olmasından ses yapıyorsa bir üst boru (1 kısmına) döşenebilir veya flex ayar.( çap darbesinden daralma gibi)
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.