ozkantaskin
ozkantaskin
11 Ekim 2006

te hangi hatta? açıklık getirelim lütfen

şu konuya bir açıklık getirilmesini rica ediyorum: ksi kayıpları bulunurken te,

1- ana hatta dik bir iniş olan kol ayrımında mı 1 tane sayılır?

2- ana hat, ayrılan iki kola dikse ana hatta 1 tane mi sayılır, yoksa ayrılan kollarda 1er tane mi sayılır?

(umarım yeterince açık sormuşumdur. )    


ozkantaskin
ozkantaskin
11 Ekim 2006

uygulamalı 21 mbar hesabı başlığının te hakkındaki yorumları da birbiriyle çelişiyor. peki te hangi hatta?  (bence 2) 


ozkantaskin
ozkantaskin
11 Ekim 2006

pardon 03


rapido
Uzman rapido
11 Ekim 2006

her iki uygulamada kabul görmesine rağmen 01 nolu hatta olmalı bence nedeni ise 02 nolu hatta t yi verdiğinizde 01 nolu hatta sanki t nin fittings kayıbı olamdan gaz ilerliyo durumu ortaya çıkıyor halbuki 03 nolu hatta gitmeden gaz basıncında kayıp oluyor. Tnin kritik hatta etkisi var bu nedenle dağıtım hattında olamlıdır yani 1 nolu hatta,

 
ruchan
ruchan
12 Ekim 2006

 Hesaplamalar yapılırken te  1 kez hesaplanır ve bir devreye konulur. Gerçekte hesabın kritik devreye tekabül eden hattına ilave edilmelidir. Lakin hattın kurtarmama gibi durumlarında ise kritik devreye girmeyen hatta ilave edilmeside pratikte uygulanan ve kabul gören uygulamadır iki durumda doğrudur çelişen bir nokta söz konusu değildir. Zaten gaz dağıtım şirketlerinin şebekede verdikleri sk ya giren dağıtım boruları 1/2'' yada 1 '' olduguna göre bizimde çektiğimiz boru kalınlarını düşünürsek emniyet katsayısı alabildiğince yüksek oldugundan dolayı gaz dağıtım şirketlerinin kontrol mühendisleri bu uygulamayı yanlış kabul etmemektedir.


furkan
furkan
12 Ekim 2006

te kol ayrımlarına ilave edilmeli  yani düz  geçişde 0 alınmalı  fakat gazın  kol a   ayrıldığı          devrede   hesaba  katılmalı    çift  branşmanlı   kolonlarda     branşman kollarında  hesaplanmalı


marlo
Supervisor marlo
12 Ekim 2006

önceden t düz geçiş diye belirtiliyordu k si değeri 0,3 ü. ama artık belirtilmiyor. diğer kol ayrımlarında 1 te diye belirtilir ve k si değeri 1,3. t düz geçiş artık kullanılmıyor yada istenmiyor.


bahri
bahri
12 Ekim 2006

İKİ ŞEKİLDEDE OLUR ÇOK ÖNEMLİ DEĞİL BEN ONLARA BAZEN BAKMIYORUM HATTA SAYMADIĞIMDA OLUYOR İGDAŞTA AMAN BAK TE YAZMAMIŞ DEMİYOR.(BURDA DOĞRULARI SÖYLİYEYİMKİ BELKİ İGDAŞTAN YETKİLİ VARDIRDA DAHA İYİ İNCELERLER PROJELERİ)
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.