erbilbasturk
erbilbasturk
4 ay önce

KASKAD SİSTEMİNDE KAÇAK AKIM ROLESİ ATMASI

6 Adet Buderus Logamax plus GB162-100 G20 kombimi
2 Adet Kodsan 500*2 Lt boyler
2 Adet peteklere pompa
2 adet sıcak su için pompa
Bir de hidrofor sistemimiz var.

Soruna gelince 2021 yılından beri bu sistemi kullanıyoruz bu süre zarfında Ne sigorta ne  Kaçak akım rolesi atmamıştı. 1 aydır 2 ile 3 gün arasında genellikle sabaha karşı Kaçak akım roles atıyor ya da biz sabah uyanınca farkına varıyoruz. 

2 senedir üzerinde Siemens 4x25A 30mA Kaçak akım rolesi vardı. ara sıra kaçak akım rolesi atmaya başlayınca 15.01.2024 tarihinde Siemens 4x40A 30ma Kaçak akım rolesi ile değiştirdik. Cumartesi günü sabah 07:30 da baktığımda role yine atmıştı.roleyi kaldırdım  eve çıktım 8.00'de tekrar aşağı indiğimde yine atmıştı.Roleyi kaldırım kombiler devreye girince çıktım.gün boyu kontrol ettiğimde kombiler çalışır vaziyette herhangi bir sorun yoktu.
Pazar günü sabah 09:00 da kazan dairesne indiğimde Kaçak akım tekrar atmış vazyette buldum roleyi kaldırdım 1.ci kombi devreye girdi, 2.ci kombi devreye girerken tekrar role attı. Tekrar roleyi kaldırdım ve zamanla bütün kombiler devreye girdi fakat atma olmadı ve kazan dairesinden çıktım.

1- Kombilerden biri attırıyor desem gün boyu bütün kombiler aktif oluyor. 6 sı birden yandığı da oluyor atmıyor.
2- Pompalardan m desem 1 hafta atmadığı oluyor. 24 saat düşüş ayarı girmeden ısıtmada çalıştırıyorum.
3-Biz Roleyi pazartesi günü değiştirdiğimizde yağmurlu değildi Cuma günü yağmur yağdı gece de  aynı şekilde cumartesi attı pazar da yağış hafif vardı yine attı. Bugün hava yağışlı değil Kaçak akım rolesi atmadı.

Bu kaçak akım rolesini yağmur attırıyor olabilir mi. Topraklamadan dolayı.


canguntan
Danışman canguntan
4 ay önce

Bu konuda kaskadın otomasyonunu yapan usta ya da firmaya danışmalısınız. Kaçak akım rolesi doğası gereği en ufak sıkıntıda atar.


erbilbasturk
erbilbasturk
4 ay önce

Sorunu en sonunda tespit edebildik. Kombileri tek tek manul olarak çalıştırdık 2 ci kombide manuel çalıştırıp ateşleme yapınca kaçak akım rolesini attırıyordu. 2.ci kombiyi kapatıp diğerlerini sırasıyla Manuel olarak açtık kaçak akım rolesi atmadı ve bir hafta 2 ci kombi kapalı olarak kullanıyoruz. 2 ci kombi de bulunan iyonizasyon ısıdan dolayı eğilip şase yaptığını o yüzden topraklama kaçak akım rolesini attırıdığını öğrendik. Bu hafta içi servis çağırıp değiştirmeyi düşünüyoruz. 
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.