ismailcorbaci
27 Kasım 2006

Kombi Fleksi Neden 40cm den Büyük Olamaz

SLM ARKADAŞLAR

BU ARMAGAZIN Bİ UYGULAMASI; KOMBİLERDE 40 CMDEN DAHA FAZLA FLEX KULLANILDIĞINDA GAZI AÇMIYOR. TEKNİK GEREKÇESİNİ ÇOK MERAK EDİYORUM. BİLEN BİRİLERİ VARSA AÇIKLARSA ÇOK MEMMNUN OLACAĞIM. AKSİ TAKDİRDE DAVA BİLE AÇMAYI DÜŞÜNÜYORUM. TSE NİN ONAY VERDİĞİ 60 CM KOMBİ FLEXİNİ HANGİ HAKLA KABUL ETMİYOR ANLAYAMIYORUM DOĞRUSU ?


m11697
27 Kasım 2006

40 cm sınırı sanırsam kritik hat ile ilgiliolsa gerek ama evet çok saçma destekliyorum


ismailcorbaci
28 Kasım 2006

saolasın kardeş te kritik hat vana ya kadar hesaplanır ama deilmi ? bunların yaptığına akıl erdiremiyorum valla ha

 
marlo
Supervisor marlo
28 Kasım 2006

dostum onların bile bilmediği birşeyi sordun  çoğu gaz dağıtım şirketi mühendisi şartnamede ne yazıyorsa onu bilir ama nedenini bilmez çoğu konunun. mesela eksik kağıdında şartnamedeki cümlenin aynısının noktası noktasına yazılması, neden diye sorulduğunda şartname öyle diyorlar..
muhozo
28 Kasım 2006

sadece mantık yürütüyorum, yüksek hız aşırı uzunluk nedeni ile fazla sürtünme ve flexin fiziki yapısı itibarı ile rezistans gibi ısınması aklıma geliyor.    


marlo
Supervisor marlo
28 Kasım 2006

muhozo yazdı:
sadece mantık yürütüyorum, yüksek hız aşırı uzunluk nedeni ile fazla sürtünme ve flexin fiziki yapısı itibarı ile rezistans gibi ısınması aklıma geliyor.    

benimde düşüncem aslıdan buydu. fakat genel bir düşününce sobalarda da aynı şekilde 40 cm lik flex istiyor. hermetik olsun yada olmasın... soba, kombi, şohben diye belirtiyor.

ama ocaklarda maximum 120 cm. uzunluğa kadar müsade var. ama nitekim istanbulda özel olan 150 cm. fleksler takılı olmasına karşı mühendisden olumsuz bir ses çıkmıyor. tekrar altını çizerek söylüyorum 150 cm. ocak fleksi.
muhozo
28 Kasım 2006

hocam 150 cm flexi kullanıyorsa tesisatın tamamını flexle yapsın o zaman boruya pasoya ne gerek   


marlo
Supervisor marlo
28 Kasım 2006

yaw zaten fleksin iyi yada sağlıklı olduğunu söylemiyorum. 150 cm fleksi taktığını düşün evde çoluk çocuk. hadi geldi çocuğun biri ben şuna bi asılıyım der. elinde kalır sonrasını sen düşün ocak zaten yanıyor felandı filandı...

fileksdeki espri ocağı sabitlememek, ocağın az sağa sola kayması için, arkasının temizlenebilmesi için. malzemenin kendisi gibi esnek bir düşünce..

az önce söylediğim işi zaten ben yapmıyorum. öyle sakat işler adama iş içinden iş çıkarır. sağlıoklı birşey dğeil. ucu yetişmiyorsa kardeşim yapacaksın tadilatını. o kadar.

Muhozo dostum uzun zamandır yoktun zaten, özlettin kendini.
rimedo
29 Kasım 2006

arkadaşlar flex boyunun kısa tutulmasının nedenı tesısat üzerinde gerçekleşen elektrık akımının flex delmesini engellemektır  bu bır tedbırdır sadece kombıye ozel kullanılmasının amacı ıcınden gecen debı mıktarıdır  ama bu demek degıldırkı 40 cmden fazlası kullanılamaz bız palgaz yetkılı fırması olarak 60 cmlık flexler kullanıyoruz.


ismailcorbaci
30 Kasım 2006

tesisatttaki eleltrrik yükü felxin delinmesine niye neden olsun ki ama öyle olsa ocak fleksinde 90 cm e müsade edilmezdi ki

 
muhozo
30 Kasım 2006

muhozo dostum uzun zamandır yoktun zaten, özlettin kendini.

ilgine tesekkurler marlo malum işler yogun.
muhozo
30 Kasım 2006

[QUOTE=rimedo]arkadaşlar flex boyunun kısa tutulmasının nedenı tesısat üzerinde gerçekleşen elektrık akımının flex delmesini engellemektır.

benim bildiğim tesisat üzerinde elektrik akımı oluşmaz. o dediğin gaz akışı nedeni ile boru içinde oluşan sürtünme nedeni ile boruda statik elektrik yüklenmesi ve bu yükün iletken bir ortam gördüğünde atlama yapması olmasın.

ve bu atlama boru/ flex dış yüzeyinden iletken ortama olacağından iç tesisatta kullanılan PN2,5 sınıfı flexlerin delinmesi diye bir şey söz konusu olamaz. aşırı ısınma ancak genleşme (ve sonrası kaçak riski) , plastik kaplamanın erimesine neden olur.
bunnge
22 Mayıs 2007

dolap içerisinde kalacak 120 cm lik ocak için kullanılacak flexi bir sorun çıkartır mı?

ankastre ocak girişi sağdan olduğu için 90 cmlik kurtarmıyor. Tadilat yapıp sağ tarafa getirirsek ocağın üzerine gelecek. Kötü bir durumdayız.
tilsim988
22 Mayıs 2007

Abi zaten bu flex olayı tamamen bir karmaşa ürünü gaz dağıtım şirketlerıde bılmıyor.


fmts
07 Haziran 2007

Slm Arkadaşlar

Dedikleriniz doğru ama verdiğiniz cevaplara eklemek istediklerim var.Kombi,soba gibi yakıcı cihazlar binalardaki yapı elemanlarına sabitlenmelidir.Ocak için böyle bir zorunluluk yoktur. Kombi ve sobalarda baca bağlantıları, su giriş çıkış bağlantıları olduğundan en az esnekliğin sağlanması isteniyor. Ayrıca kombi ve sobaların çalışma basıncı ürün markalarına göre değişiyor.Flex'in basınç kaybı hesaplanmadığı için basınç kaybının en az olması isteniyor.
tilsim988
07 Haziran 2007

Ama kısa olsada bir basınç kaydı war onun için izmirde bu sınır 60cm dir.


Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.