okan59
okan59
25 Mart 2007

dikey kolon hAttı

Merhabalar,

Dikey kolon hatlarında  basınç kaybının sıfırdan küçük olma zorunluluğu var mı..varsa neden..

teşekkürler


tilsim988
tilsim988
25 Mart 2007

Arkadaşim tüm türkiyedeki dogalgaz dagıtım firmaları sartnamesinde kolon - cıkmak zorunda cunku orda kayıp olmaması gerekiyor olsa bıle oo cıkıştakı metrenın getirdigi kazancı geçmemelı..


ahmeter
ahmeter
25 Mart 2007

oyle bi zorunluluk yok, zira hat bodruma da inebilir. onemli olan kolon kritik devresinin yani basinc kaybi en yuksek olan hattaki basinc kaybinin 1 mbar dan daha dusuk olmasi


tilsim988
tilsim988
25 Mart 2007

Yanlış arkadaşim dike cıkan kolon hattı dıyor...


resulkorkmaz
Uzman resulkorkmaz
26 Mart 2007

dikey kolon hatlarında negatif çıkma zorunluluğu yok.1 mbar ı geçmesin yeter.bakın projelerinize negatif olmayan bir çok değer olucaktır


tilsim988
tilsim988
26 Mart 2007

resulkorkmaz kardeşim ben izmirgaz şartnamesine göre konuşuyorum.izmirde dike çikan kolon hattı - olma zorunlulugu war.kolay gelsın
 resulkorkmaz
Uzman resulkorkmaz
26 Mart 2007

tamam dostum o zaman sizin iş vahim maliyet artar demektir bu kolay gelsin


tilsim988
tilsim988
26 Mart 2007

Saol dostum gerçektende öyle oluyor..


ctrlWpls
ctrlWpls
26 Mart 2007

bir şeye açıklık getirmek lazım burada dikey kolon hattı aşşagı dogruda olabilir yukarı dogruda çıkabilir ama sonucta önemli olan basınç kayıpları toplamlarının 1 den kçük olması!!!!!!!yükselen hattın (-),aşagı inene hattın (+)oldugunu bilmeyenimiz yoktur herhalde!!!!!
tilsim988
tilsim988
26 Mart 2007

ctrlWpls arkadaşim oo detayı idda eden yok yanıde dik diyor dik turkçede yukarı anlamındadır ve her zaman - uzunluk yazılır dogalgaz için.
 mehmetyildiz
Uzman mehmetyildiz
26 Mart 2007

Tilsim ilk mesajında tüm türkiye şartanmelerinde... diyorsun ve - deger çıkmalı diyorsun daha sonraki msjında ise izmir şartanmesi diyorsun ve son olarakta dik hat tabiri kesinlikle sadece yukarı çıkan borular için kullanılmaz.Servis kutusunun çıkış noktası bizim referansımızdır bu seviyenin altına indigimizde + servis kutusu çıkış noktasının üztündekiler - deger kadar uzunluk yazarız.Örnegin zemın kattan bodruma bır iniş varsa bunun degeri + ve yıne zemınden 1.normal kata çıkan kolon hattının degeri - yazılır.(bu - ve + degerleri hesap föylerine göre değişiklik gösterebilir).

Dikey kolon hattı - çıkabilir ama burda önemli olan nokta işi yaptıgın ilin şartnamesine bağlı kalmaktır...

  Saygılarımla...
ctrlWpls
ctrlWpls
26 Mart 2007

tılsım988 arkadasım aslında aynı şeyden bahsediyoruz belki ama birimiz yanlış cümleler kullanıyo bence!!!bana kalısa dikey kolon hattı sadece yukarıya cıkan hat demek deildir !!! uygulamada karşımıza cıkan durumlar 10 katlı bir binaya 5. kattan giriş yaptınız hattı 2ye bölüp aşşagı ve yukarı kolon hattını uzattınız !!yukarı çıkan dikey kolon hattıysa aşşagıdaki daireleri besleyen hattı nasıl isimlendiriyorsunuz merak ettim dogrusunu söylemek gerekirse!!

saygılarımla
tilsim988
tilsim988
26 Mart 2007

Ok arkadaşlar tamamen haklısınız farklı dilden konuşuyoruz demek istedigim izmir gaz şartnameside de kolon dik hat 0 dan kuçuk olcak diye bir ibare yok ancak proje onay muhendisleri dik e cikan hattin - olmasını istiyorlar ve proje + oldugunda geri donuyor demek istedim..kolay gelsın.


marlo
Supervisor marlo
26 Mart 2007

şu + , - nin ne anlama geldiğini de açıklasanız tam süper olacak. Kısaca açıklamak gerekirse, doğalgaz havadan hafif olduğu için doğalgaz tesisatlarındaki yükselişlerde , yükseliş metrajı kadar bir kazanç elde edilmiş olur. İnişler içinse bir karşı basınç oluşturduğunu düşünebiliriz. + ve - burada sembolik işaretlerdir.

bu söylediğimde burada dip not olarak kalsın.

kolay gelsin...
ctrlWpls
ctrlWpls
27 Mart 2007

marlo bilgi için saol ama!!!! herhalde bu egitimi almış insanlar olarak  - ve + işaretinin anlamınıda belirtmeye gerek yoktur die düşündüm...sonucta burda bahsettigimiz şey basınç kaybı !!herhalde burada yorum yapan herkes bu işaretlein ne anlama geldigini biliyodur!!!eger oda bilinmiyosa artık kedimizi yormamızın alemi yok zaten !!!

yinede teşekkürler!!!!!!!!


Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.