serter
serter
29 Nisan 2007

apartman merkezi dükkana kombi

Arkadaşalar elimde bir iş var bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.Apartman merkezi sistemle ısınıyor fakat dükkanlara verilmemiş apartımanın karar defterinde dükkanlar bireysel olarak abone olabilir diye bir madde var bizde buna göre yapacaz tesisatı fakat nasıl bi proje çizicem bilmiyorum ana kolon hattı hesaba girecek herhalde bi de apartmanın domestik hat vanasından alacaz apartmana da tekrar bir ağız bırakmam yeterli olur mu


TR61
TR61
30 Nisan 2007

eğer dükkanlara ağız bırakılmamışsa  sen kolon tadilatı yapacaksın ve ana kesmeden sonra dükkanlara ağız alacaksın. eğer kazana kadar 300 mbar gidiyorsa sende vanaları300 bırakır sonra regülatör koyup 21 e düşürürsün.


orbasist
orbasist
30 Nisan 2007

bence dükkanlar için ikinci bir kutu koydur. Böylelikle 300 mbar- 21 mbar ikilemi de yaşamazsın.


ozancirpan
Uzman ozancirpan
30 Nisan 2007

orbasist yazdı:
bence dükkanlar için ikinci bir kutu koydur. Böylelikle 300 mbar- 21 mbar ikilemi de yaşamazsın.

Hiçbir doğalgaz dağıtım firmasının böyle bir uygulama için 2. bir kutu koyacağını sanmıyorum. Böyle bir durum için iyi bir fizibilite çalışması yapılması gerekir. Doğalgaz tesisatı sadece merkezi ısınma için mi çekilecek?(Kazan Dairesi için mi sadece) Ocak ve şofben için ayrı bir kolon çekilecek mi? Ayrıca doğalgaz kullanacak dükkanlar arasında büyük tüketimli yer var mı? (Lokanta, imalathane gibi). Bu soruların cevabı verildiği zaman yapılacak olan doğalgaz tesisatı ana hatlarıyla ortaya çıkacaktır.
ibilge
ibilge
30 Nisan 2007

Merhaba.Öncelikle apartmanın gaz projesini bulup kolon hesabında dükkanlarında katılıp katılmadığına bak bence.Muhtemelen daireler için bırakılan domestik hatta onların da debisi hesaplanmıştır.Eğer öyle ise kolon projesine tadilat verip domestik hattan dükkanlar için branşman alıp tekrar daireler için başka bir domestik hat bırakabilirsin.İyi çalışmalar. 
Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.